Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Talera Nord AS

Org.nr. 925746495 · AS · Regnskapsføring og bokføring · Nærøysund

Aksjene i Talera Nord AS gir de 25 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i Talera Nord AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 617 727 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 340 000 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 233 748 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Talera Nord AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 617 727 kr. Bankinnskuddene økte med 649 049 kr.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Talera Nord AS?

Talera Nord AS eies til slutt av Personlig eier A (16,7 % gjennom Sky Finans Holding AS → Fuglestrand Invest AS), Personlig eier B (9,7 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og For AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS), Personlig eier C (9,7 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og For AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS), Personlig eier D (9,6 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS og For AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS) og Personlig eier E (9,6 % gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS og For AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Talera Nord AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Sky Finans Holding AS → Fuglestrand Invest AS16,7 %172 709 kr0 kr
Personlig eier B gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; For AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS9,7 %100 066 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; For AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS9,7 %100 066 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS; For AS → SS-Invest AS → Selbøe Invest AS9,6 %98 872 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Moen Industrier AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; Moen Industrier AS → Namsos Invest AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS; For AS → SS-Invest AS → Stavseng Invest AS9,6 %98 872 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Sky Finans Holding AS → Firk Invest AS → Crescere Invest AS8,4 %86 354 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Sky Finans Holding AS → Firk Invest AS → Superkjersti AS8,4 %86 354 kr0 kr
Personlig eier H gjennom For AS → Hiller Invest Ii AS4 %41 119 kr0 kr
Personlig eier I gjennom For AS → Håvard Sandnes Invest AS3,9 %40 116 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → Cado Invest AS3,2 %32 897 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → LLD Invest AS3,2 %32 897 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS → RKD Invest AS3,2 %32 897 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Moen Industrier AS → Rodo Invest AS3,2 %32 897 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Moen Industrier AS → Havgløtt AS1,6 %16 303 kr0 kr
Personlig eier O gjennom Moen Industrier AS → STT Invest AS; For AS → STT Invest AS1,3 %13 465 kr0 kr
Verdigrunnlag
1,3 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
1 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
0 kr

Hendelser i eierkjeden

  • MOEN-GRUPPEN AS gikk fra 45,2 % til 0 % av aksjene i TALERA NORD AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • NYOR MANAGEMENT AS gikk fra 37,4 % til 0 % av aksjene i TALERA NORD AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • SANDNES TRANSPORT OG TERMINAL AS gikk fra 17,4 % til 0 % av aksjene i TALERA NORD AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
  • SS-INVEST AS delte anslagsvis ut 25,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (347,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (318,1 mill. kr).
  • Finansinntektene i SS-INVEST AS steg fra −14,3 mill. kr i 2024 til 2,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SS-INVEST AS gikk fra 40,9 % til 0 % av aksjene i FORMOFOSS NÆRINGSPARK AS i 2025.
  • SS-INVEST AS gikk fra 7 % til 0 % av aksjene i SANDNES TRANSPORT OG TERMINAL AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i MOEN INDUSTRIER AS økte med 58,2 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Finansinntektene i MOEN INDUSTRIER AS steg fra 8,1 mill. kr i 2023 til 103,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MOEN INDUSTRIER AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i CIRCULARIAQ AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.