Anslag · inntektsår 2025
Bertel O. Steen Industri AS
Org.nr. 925703400 · AS · Engroshandel med maskinverktøy · Oslo
Aksjene i Bertel O. Steen Industri AS gir de 62 personlige eierne anslagsvis 2,3 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 340 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Bertel O. Steen Industri AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 100,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 7,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 38,1 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Bertel O. Steen Industri AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 163,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 4,9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 15 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 6 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 342,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,7 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 3,7 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Bertel O. Steen Industri AS?
Bertel O. Steen Industri AS eies til slutt av Personlig eier A (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier B (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier C (5,9 % gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS og Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS), Personlig eier D (5,5 % gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Cigalep AS) og Personlig eier E (4,2 % gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bertel O. Steen Industri AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 20,1 mill. kr | 183 504 kr |
| Personlig eier B gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 20,1 mill. kr | 183 504 kr |
| Personlig eier C gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Farvatn Private Equity AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS | 5,9 % | 20,1 mill. kr | 183 504 kr |
| Personlig eier D gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Cigalep AS | 5,5 % | 18,7 mill. kr | 169 722 kr |
| Personlig eier E gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS | 4,2 % | 14,3 mill. kr | 125 387 kr |
| Personlig eier F gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Hca Melbye AS → Høye Nord AS | 3,6 % | 12,4 mill. kr | 106 461 kr |
| Personlig eier G gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Irafas AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Dunderboy AS | 3,6 % | 12,4 mill. kr | 105 939 kr |
| Personlig eier H gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tommen AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Tekas AS → Smøråslia Holding AS | 3,4 % | 11,6 mill. kr | 98 251 kr |
| Personlig eier I gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From MB AS → Fredrik Buck Holding AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → From AS → Fredrik Buck Holding AS | 3,4 % | 11,4 mill. kr | 96 805 kr |
| Personlig eier J gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Hca Melbye AS → Ekebakken Holding AS | 2,9 % | 9,9 mill. kr | 81 142 kr |
| Personlig eier K gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → Arabo Invest AS | 2,2 % | 7,4 mill. kr | 56 402 kr |
| Personlig eier L gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 2,1 % | 7,1 mill. kr | 53 453 kr |
| Personlig eier M gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS; Bertel O. Steen Industri Holding AS → Bosk Invest AS → Bosk Medinvest i AS → Bertel O. Steen Kapital AS → Bertel O. Steen Holding AS → AS Bemacs → Capreca AS | 2,1 % | 7,1 mill. kr | 53 453 kr |
| Personlig eier N gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS | 2 % | 6,7 mill. kr | 49 688 kr |
| Personlig eier O gjennom Bertel O. Steen Industri Holding AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS | 2 % | 6,7 mill. kr | 49 688 kr |
- Verdigrunnlag
- 425 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 340 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 2,3 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3,7 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- BOSK INVEST AS delte anslagsvis ut 555 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (285,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (592 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (322,7 mill. kr).
- Finansinntektene i BOSK INVEST AS steg fra 101,2 mill. kr i 2024 til 624,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- BOSK INVEST AS gikk fra 96,1 % til 0 % av aksjene i BOS POWER AS i 2025.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 74,5 % til 64,5 % av aksjene i PASSER MARINE AS i 2025.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 3,9 % til 0 % av aksjene i ECO STOR NEWCO AS i 2025.
- HCA MELBYE AS delte anslagsvis ut 44,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (388,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (43,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (387,2 mill. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 300 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,9 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,7 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 3,1 % til 0 % av aksjene i NEW TONIC AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,7 % til 0 % av aksjene i TIGHTS.NO AS i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 2,6 % til 0 % av aksjene i KID ASA i 2025.
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i FLYCO AS i 2025.
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 300 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (513,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (450,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (664,5 mill. kr).
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EGIL STENSHAGEN IMPACT AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN INDUSTRI AS økte med 62,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i BERTEL O. STEEN INDUSTRI AS økte fra 75 000 000 til 101 050 000 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- BERTEL O. STEEN INDUSTRI AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ING YNGVE EGE AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i BERTEL O. STEEN INDUSTRI HOLDING AS økte med 62,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BOSK INVEST AS delte anslagsvis ut 50 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (255,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (80,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (285,7 mill. kr).
- BOSK INVEST AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i ARDOQ AS i 2024.
- BOSK INVEST AS gikk fra 2,9 % til 0 % av aksjene i HUBRO GROUP MIP AS i 2024.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 93,3 % til 91 % av aksjene i PASSER GROUP AS i 2024.
- FARVATN PRIVATE EQUITY AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i NORCOD AS i 2024.
- STENSHAGEN INVEST AS delte anslagsvis ut 253,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,3 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,1 mrd. kr).
- STENSHAGEN INVEST AS gikk fra 5,2 % til 0 % av aksjene i EXABEL AS i 2024.
- EGIL STENSHAGEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 250 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (488,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (275,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (513,9 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Fosstech AS
- Eierandel i: Oulie-Hansen AS
- Eierandel i: Ege-Gruppen AS
- Eierandel i: Professional Tooling AS
- Eierandel i: Advanced Tooling AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.