Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Visonomic AS

Org.nr. 925610453 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Gjemnes

Aksjene i Visonomic AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Visonomic AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −4,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,38 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Visonomic AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 380 752 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 36 651 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Visonomic AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 380 752 kr. Bankinnskuddene økte med 507 036 kr. Det er i snitt tatt ut 2 745 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (26 038 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 15 420 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 16 185 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Visonomic AS?

Visonomic AS eies til slutt av Personlig eier A (39,5 % gjennom Eha Holding AS), Personlig eier B (27,6 % gjennom Ellit AS), Personlig eier C (4,3 % gjennom Eriksrud AS), Personlig eier D (2,7 % gjennom Tusenkunst Holding Ii AS) og Personlig eier E (2,1 % gjennom Horus Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Visonomic AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Eha Holding AS39,5 %1,3 mill. kr0 kr
Personlig eier B gjennom Ellit AS27,6 %931 462 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Eriksrud AS4,3 %144 803 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Tusenkunst Holding Ii AS2,7 %90 468 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Horus Invest AS2,1 %71 024 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Plikstre AS1,6 %53 870 kr0 kr
Personlig eier G gjennom North Venture AS → Aven Consulting AS1,3 %44 788 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Hanriks Holding AS1,2 %40 208 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Indermark Invest AS1,2 %40 208 kr0 kr
Personlig eier J gjennom VKS Holding AS1,1 %36 560 kr0 kr
Personlig eier K gjennom CLS Holding AS1,1 %35 473 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Harding Invest AS1,1 %35 473 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Wintermute Holding AS0,9 %29 846 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Ksti1 Holding AS0,8 %28 410 kr0 kr
Personlig eier O0,8 %26 896 kr0 kr
Verdigrunnlag
4,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
3,4 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
16 185 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i THEFACTORY NORWAY FUND I AS økte med 800 000 kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • THEFACTORY NORWAY FUND I AS gikk fra 4,2 % til 0 % av aksjene i PALETT FOOD AS i 2025.
  • Finansinntektene i TUSENKUNST HOLDING II AS steg fra 280 235 kr i 2024 til 1,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • EHA HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,2 mill. kr).
  • EHA HOLDING AS gikk fra 11,4 % til 1 % av aksjene i GILDEBU AS i 2024.
  • THEFACTORY NORWAY FUND I AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i LUME AS i 2024.
  • EHA HOLDING AS delte anslagsvis ut 897 501 kr for 2023, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2022 (1,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2023 (1,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2023 (2,1 mill. kr).

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.