Anslag · inntektsår 2025
Sande Vannverk AS
Org.nr. 925574686 · AS · Uttak fra kilde, rensing og distribusjon av vann · Holmestrand
Aksjene i Sande Vannverk AS gir de 97 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Sande Vannverk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 24,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,61 % av den samme verdien, så avkastningen er 40,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Sande Vannverk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 3,2 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 100 269 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Sande Vannverk AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 3,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 2,6 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 3,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 41,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (88 768 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 17 216 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 55 178 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Sande Vannverk AS?
Sande Vannverk AS eies til slutt av Holmestrand Kommune (27,7 %), Personlig eier A (7,7 %), Personlig eier B (4,6 %), Personlig eier C (3,8 %) og Personlig eier D (3,3 % gjennom AS Sande Meieri Handelslag og direkte), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sande Vannverk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Holmestrand Kommune | 27,7 % | 2 mill. kr | – |
| Personlig eier A | 7,7 % | 559 828 kr | 0 kr |
| Personlig eier B | 4,6 % | 335 897 kr | 0 kr |
| Personlig eier C | 3,8 % | 279 914 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom AS Sande Meieri Handelslag; direkte | 3,3 % | 242 989 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom AS Sande Meieri Handelslag; direkte | 3,2 % | 235 366 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom AS Sande Meieri Handelslag; direkte | 3,2 % | 231 554 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom AS Sande Meieri Handelslag; direkte | 2,7 % | 194 629 kr | 0 kr |
| Personlig eier H | 2,3 % | 167 948 kr | 0 kr |
| Personlig eier I | 2,3 % | 167 948 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 2,3 % | 167 948 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom AS Sande Meieri Handelslag | 2 % | 144 840 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom AS Sande Meieri Handelslag; direkte | 1,8 % | 131 023 kr | 0 kr |
| Personlig eier M | 1,5 % | 111 966 kr | 0 kr |
| Personlig eier N | 1,5 % | 111 966 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 9,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 7,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 55 178 kr
Hendelser i eierkjeden
- SANDE VANNVERK AS delte anslagsvis ut 6,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,4 mill. kr).
- TORE JENSEN gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SANDE VANNVERK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BEITOSTØLEN SPORTELL AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i SANDE UTVIKLING AS i 2025.
- SANDE VANNVERK AS delte anslagsvis ut 910 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9 mill. kr).
- AUD HUSEBY BORGE gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SANDE VANNVERK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
I eierkjeden
- Eier: Holmestrand Kommune
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.