Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Vagle Næringspark N1 AS

Org.nr. 925336513 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Stavanger

Aksjene i Vagle Næringspark N1 AS gir de 23 personlige eierne anslagsvis 72 289 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 61,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Vagle Næringspark N1 AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −2,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Vagle Næringspark N1 AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 gikk egenkapitalen ned med 1,4 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 654 831 kr i inntektsåret 2024.

Hvordan har det gått med Vagle Næringspark N1 AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 645 613 kr og den langsiktige gjelden økte med 19,4 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 1 mill. kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 66,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 690 349 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 641 539 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Vagle Næringspark N1 AS?

Vagle Næringspark N1 AS eies til slutt av 3log ANS (30 % gjennom Vagle Næringspark AS → NHP Eiendom AS → Relog AS), Sandnes Kommune (20 % gjennom Vagle Næringspark AS), Personlig eier A (9,8 % gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS), Personlig eier B (6,2 % gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS) og Personlig eier C (4,2 % gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vagle Næringspark N1 AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
3log ANS gjennom Vagle Næringspark AS → NHP Eiendom AS → Relog AS30 %18,5 mill. kr–
Sandnes Kommune gjennom Vagle Næringspark AS20 %12,4 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS9,8 %6,1 mill. kr42 967 kr
Personlig eier B gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS6,2 %3,9 mill. kr20 965 kr
Personlig eier C gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS4,2 %2,6 mill. kr8 357 kr
AB Persson Invest gjennom Vagle Næringspark AS → NHP Eiendom AS → Relog AS → Persson Norge AS3,4 %2,1 mill. kr–
AS Tres gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS2,3 %1,4 mill. kr–
AS W Wilhelmsen gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS2,2 %1,4 mill. kr–
Personlig eier D gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Thelon AS2 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier E gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → KBK AS1,9 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier F gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → RBK Holding AS1,9 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier G gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → VBK Holding AS1,9 %1,2 mill. kr0 kr
Personlig eier H gjennom Vagle Næringspark AS → NHP Eiendom AS → Relog AS → Lyng Gruppen AS1,6 %1 mill. kr0 kr
Skips AS Tudor gjennom Vagle Næringspark AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS1,3 %773 572 kr–
Stiftelsen Fritt Ord gjennom Vagle Næringspark AS → NHP Eiendom AS → Relog AS1,2 %714 786 kr–
Verdigrunnlag
77,3 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
61,8 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
72 289 kr
Formuesskatt om én person eide alt
641 539 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Finansinntektene i K2 STAVANGER AS steg fra 4,3 mill. kr i 2024 til 111,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • K2 STAVANGER AS gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i FINNESTADVEIEN 9 AS i 2025.
  • STANGELAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (312,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (63,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (336,3 mill. kr).
  • STANGELAND HOLDING AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i STANGELAND TECTA EIENDOM AS i 2025.
  • VAGLE NÆRINGSPARK AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VAGLE NÆRINGSPARK N1D AS i 2024.
  • K2 STAVANGER AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PILEN EIENDOM AS i 2024.
  • K2 STAVANGER AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i VARDENES UTVIKLING AS i 2024.
  • NHP EIENDOM AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i TAFTØY NÆRINGSPARK AS i 2024.
  • STANGELAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (266,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (85,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (312,4 mill. kr).
  • STANGELAND HOLDING AS gikk fra 39,5 % til 0 % av aksjene i FORUM JÆREN AS i 2024.
  • STANGELAND HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i FOSSEIKEVEIEN 10 AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.