Anslag · inntektsår 2025
Fjellheisen AS
Org.nr. 925160083 · AS · Passasjertransport med kabelbaner og skiheiser · Tromsø
Aksjene i Fjellheisen AS gir de 17 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 30,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Fjellheisen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 48,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,78 % av den samme verdien, så avkastningen er 62,1 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Fjellheisen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 44 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 989 398 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Fjellheisen AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 44 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 31,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 32,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 67,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (481 232 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 30,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 299 753 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 299 134 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Fjellheisen AS?
Fjellheisen AS eies til slutt av Longship Fund i General Partner LTD (60,4 % gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → The Norwegian Travel Company Holding AS), Saga Ix Eur K S (9,1 % gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS), Longship Fund i General Partner Lim (5 % gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS), Eq Pe SF V Fund Aif (3,5 % gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS) og Nordstjernan Kredit KB (2 % gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Fjellheisen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Longship Fund i General Partner LTD gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → The Norwegian Travel Company Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 60,4 % | 18,5 mill. kr | – |
| Saga Ix Eur K S gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 9,1 % | 2,8 mill. kr | – |
| Longship Fund i General Partner Lim gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5 % | 1,5 mill. kr | – |
| Eq Pe SF V Fund Aif gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,5 % | 1,1 mill. kr | – |
| Nordstjernan Kredit KB gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2 % | 616 444 kr | – |
| Personlig eier A gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → Arctic Sea Cruise Invest AS | 1,9 % | 572 008 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → Amarone Holding AS | 1,4 % | 435 996 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → Kåre Tannvik AS | 1 % | 321 079 kr | 0 kr |
| Baluba Holding AS gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → Pedago AS → Aronsen Invest AS | 0,7 % | 217 395 kr | – |
| Erik Holding AS gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → Pedago AS → Aronsen Invest AS | 0,7 % | 217 395 kr | – |
| Personlig eier D gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → PRS Holding AS → RFM Invest AS | 0,6 % | 192 089 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → PRS Holding AS → Pis Invest AS | 0,6 % | 184 556 kr | 0 kr |
| Eirik Monsen AS gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → Pedago AS → Ole Johannes Monsen AS | 0,5 % | 164 254 kr | – |
| Gaute Monsen AS gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → Pedago AS → Ole Johannes Monsen AS | 0,5 % | 159 423 kr | – |
| Vegard Monsen AS gjennom NTC Infrastructure AS → Gondola Bidco AS → Gondola Midco AS → Gondola Topco AS → The Norwegian Travel Company AS → Reiseliv Holding AS → Pedago AS → Ole Johannes Monsen AS | 0,5 % | 159 423 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 38,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 30,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 299 134 kr
Hendelser i eierkjeden
- FJELLHEISEN AS delte anslagsvis ut 28,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (28,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (28,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (29 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i THE NORWEGIAN TRAVEL COMPANY AS økte med 324,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- THE NORWEGIAN TRAVEL COMPANY AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TROMSØ ICE DOMES AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i REISELIV HOLDING AS økte med 81,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- FJELLHEISEN AS delte anslagsvis ut 36,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (35 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (29,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (28,7 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i FJELLHEISEN AS falt med 37,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i NTC INFRASTRUCTURE AS steg fra 9,6 mill. kr i 2023 til 63,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- THE NORWEGIAN TRAVEL COMPANY AS delte anslagsvis ut 22,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−25 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−8,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−56,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i THE NORWEGIAN TRAVEL COMPANY AS falt med 20 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- REISELIV HOLDING AS delte anslagsvis ut 150 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (15 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (148,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (13,3 mill. kr).
- Finansinntektene i REISELIV HOLDING AS steg fra 13,1 mill. kr i 2023 til 167,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Baluba Holding AS
- Eier: Erik Holding AS
- Eier: Eirik Monsen AS
- Eier: Gaute Monsen AS
- Eier: Vegard Monsen AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.