Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

R-M Holding AS

Org.nr. 925066761 · AS · Produksjon av meierivarer · Orkland

Aksjene i R-M Holding AS gir de 66 personlige eierne anslagsvis 240 121 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 60,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener R-M Holding AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 42,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,83 % av den samme verdien, så avkastningen er 51,7 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i R-M Holding AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 12,4 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 55,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 4,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med R-M Holding AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 53,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 25,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 27,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 27,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 22,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 202 987 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 629 929 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier R-M Holding AS?

R-M Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (27,8 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Personlig eier B (11,8 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS), Varig Orkla Forsikring Gjensidig (9 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), Personlig eier C (7,3 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS) og Personlig eier D (4,3 % gjennom Økomat Røros AS og Økomat Røros AS → Sandkjernan Utbygging AS og Sandkjernan Utbygging AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av R-M Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS27,8 %16,9 mill. kr151 196 kr
Personlig eier B gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS11,8 %7,2 mill. kr54 198 kr
Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS9 %5,4 mill. kr–
Personlig eier C gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS7,3 %4,4 mill. kr26 495 kr
Personlig eier D gjennom Økomat Røros AS; Økomat Røros AS → Sandkjernan Utbygging AS; Sandkjernan Utbygging AS4,3 %2,6 mill. kr8 232 kr
Personlig eier E gjennom Troran AS2,5 %1,5 mill. kr0 kr
Personlig eier F gjennom Troran AS2,5 %1,5 mill. kr0 kr
Personlig eier G gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS1,4 %841 772 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Condestra Norge AS1,3 %789 725 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Stratel AS → Solvell AS1,3 %759 351 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Stratel AS → Solvell AS1,3 %759 351 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Stratel AS → Solvell AS1,3 %759 351 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Stratel AS → Solvell AS1,3 %759 351 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS1,2 %713 503 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Arnt Langen Holding AS1 %607 481 kr0 kr
Verdigrunnlag
75,9 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
60,7 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
240 121 kr
Formuesskatt om én person eide alt
629 929 kr

Hendelser i eierkjeden

  • R-M HOLDING AS delte anslagsvis ut 39 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (39 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
  • Innskutt egenkapital i R-M HOLDING AS falt med 61 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
  • Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CRAYON GROUP HOLDING AS i 2025.
  • KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
  • KVARV AS delte anslagsvis ut 199,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,2 mrd. kr).
  • ØKOMAT RØROS AS delte anslagsvis ut 1,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (21,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (22,2 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i R-M HOLDING AS falt med 5,1 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS delte anslagsvis ut 600 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (601,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
  • Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • KVERVA FINANS AS gikk fra 5,9 % til 0 % av aksjene i COLUMBI SALMON AS i 2024.
  • KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).
  • KVARV AS delte anslagsvis ut 1 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (704,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.