Anslag · inntektsår 2025
Sævareid Bruk AS
Org.nr. 924931671 · AS · Produksjon av yngel og settefisk i ferskvann · Bjørnafjorden
Aksjene i Sævareid Bruk AS gir de 43 personlige eierne anslagsvis 1,6 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 236,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Sævareid Bruk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 19,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 22,4 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Sævareid Bruk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 102,3 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 4,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 38,7 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Sævareid Bruk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 182,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 9,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 18,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 4,1 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 331 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,6 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 2,6 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Sævareid Bruk AS?
Sævareid Bruk AS eies til slutt av Erlend Haugarvoll (11,5 % gjennom Lingalaks AS → Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Seaspray AS og Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Seaspray AS), Personlig eier A (7,8 % gjennom Lingalaks AS → Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Anders Haugarvoll AS og Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Anders Haugarvoll AS), Personlig eier B (7,8 % gjennom Lingalaks AS → Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Kannhau AS og Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Kannhau AS), Personlig eier C (5,7 % gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Joho Invest AS og Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Joho Invest AS og AS Bolaks → Bolaks Group AS → Joho Invest AS) og Personlig eier D (5,7 % gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Tomahawk AS og Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Tomahawk AS og AS Bolaks → Bolaks Group AS → Tomahawk AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Sævareid Bruk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Erlend Haugarvoll gjennom Lingalaks AS → Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Seaspray AS; Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Seaspray AS. Eier også aksjer i Arcticzymes Technologies ASA (under 0,01 %) | 11,5 % | 27,3 mill. kr | 262 370 kr |
| Personlig eier A gjennom Lingalaks AS → Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Anders Haugarvoll AS; Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Anders Haugarvoll AS | 7,8 % | 18,4 mill. kr | 166 710 kr |
| Personlig eier B gjennom Lingalaks AS → Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Kannhau AS; Lingalaks Sjømat AS → Lingalaks Gruppen AS → Kannhau AS | 7,8 % | 18,4 mill. kr | 166 710 kr |
| Personlig eier C gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Joho Invest AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Joho Invest AS; AS Bolaks → Bolaks Group AS → Joho Invest AS | 5,7 % | 13,5 mill. kr | 117 610 kr |
| Personlig eier D gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Tomahawk AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Tomahawk AS; AS Bolaks → Bolaks Group AS → Tomahawk AS | 5,7 % | 13,5 mill. kr | 117 610 kr |
| Personlig eier E gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Eth Invest AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Eth Invest AS; AS Bolaks → Bolaks Group AS → Eth Invest AS | 5,6 % | 13,3 mill. kr | 115 171 kr |
| Personlig eier F gjennom Tombre Anno 1786 AS → Tombre Anno 2019 AS → Tombre Anno 2020 AS; Tombre Anno 2020 AS | 5,4 % | 12,8 mill. kr | 110 745 kr |
| Personlig eier G gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Se-Es AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Se-Es AS; AS Bolaks → Bolaks Group AS → Se-Es AS | 4,1 % | 9,6 mill. kr | 78 596 kr |
| Personlig eier H gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Promare AS → Exmare AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Promare AS → Exmare AS | 2,8 % | 6,5 mill. kr | 47 801 kr |
| Personlig eier I gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Promare AS → Minted AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Promare AS → Minted AS | 2,8 % | 6,5 mill. kr | 47 801 kr |
| Personlig eier J gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Egisol AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Egisol AS | 2,7 % | 6,4 mill. kr | 46 640 kr |
| Personlig eier K gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Einar Resource Group AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Einar Resource Group AS | 2,4 % | 5,6 mill. kr | 38 141 kr |
| Personlig eier L gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → Green Salmon AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → Green Salmon AS | 2,3 % | 5,5 mill. kr | 36 922 kr |
| Personlig eier M gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → P2H Invest AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → P2H Invest AS | 2,2 % | 5,2 mill. kr | 34 633 kr |
| Personlig eier N gjennom Bolaks Invest Ii AS → Bolaks Group AS → TRB Holding AS; Sævareid Holding AS → AS Bolaks → Bolaks Group AS → TRB Holding AS | 2,2 % | 5,2 mill. kr | 34 475 kr |
- Verdigrunnlag
- 295,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 236,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 1,6 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,6 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SÆVAREID BRUK AS økte med 80 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i SÆVAREID BRUK AS økte fra 120 000 til 167 059 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- BREMNES SEASHORE AS gikk fra 16,7 % til 0 % av aksjene i SÆVAREID BRUK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i SÆVAREID HOLDING AS økte med 11,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i BOLAKS INVEST II AS økte med 78,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- LINGALAKS AS delte anslagsvis ut 340,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (469,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (82,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (211,1 mill. kr).
- LINGALAKS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i LINGALAKS SERVICE AS i 2024.
- LINGALAKS AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i VARDE FISKEOPPDRETT AS i 2024.
- LINGALAKS AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i BRURAVIK UTVIKLING AS i 2024.
- LINGALAKS AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i MILJØ OG HAVBRUK AS i 2024.
- LINGALAKS AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i ÆNES INKUBATOR AS i 2024.
- LINGALAKS AS gikk fra 27 % til 0 % av aksjene i HARDANGER SEAFOOD AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.