Anslag · inntektsår 2025
Nanize AS
Org.nr. 924344350 · AS · Industri-, produkt- og motedesignvirksomhet · Narvik
Aksjene i Nanize AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 59 667 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 27,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Nanize AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −21,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,77 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hvordan har det gått med Nanize AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 28,2 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 6 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 50 371 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 36 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 355 250 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 262 709 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Nanize AS?
Nanize AS eies til slutt av Håvard Lillebo (17,6 % gjennom Businessizer AS), Kingsley Odinaka Iwu (17 %), Lars Helge Helvig (5,8 % gjennom Valinor AS), Milner Vermögensverwaltungs GMBH (5,5 %) og David Robin Hogg (5,2 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nanize AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Håvard Lillebo gjennom Businessizer AS | 17,6 % | 4,8 mill. kr | 30 656 kr |
| Kingsley Odinaka Iwu | 17 % | 4,7 mill. kr | 29 011 kr |
| Lars Helge Helvig gjennom Valinor AS. Eier også aksjer i Cyviz AS (0,01 %) | 5,8 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Milner Vermögensverwaltungs GMBH (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,5 % | 1,5 mill. kr | – |
| David Robin Hogg | 5,2 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Bjørn Christian Eide gjennom Esmar AS → Racce AS. Eier også aksjer i Taltoor AS (100 %) | 5 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Carl Fredrik Eide gjennom Esmar AS → Racce AS. Eier også aksjer i Stiklestad Shipping AS (100 %) | 5 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Harald Fredrik Hodne Ulltveit-Moe gjennom Harmonium Invest AS | 4,6 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Home Private Equity Ug (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3,2 % | 889 001 kr | – |
| Johnny Viggo Bårdsen gjennom Arctic Investment Group AS → Consept Eiendom AS. Eier også aksjer i Sentrum Eiendom Tromsø AS (100 %) | 2,2 % | 592 074 kr | 0 kr |
| Deep Future Fund I, LP (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2 % | 541 356 kr | – |
| Eskild Endrerud gjennom Arctic Investment Group AS → Seed Capital AS → Athend Holding AS; Arctic Investment Group AS → Athend Holding AS. Eier også aksjer i Observe Medical ASA (0,05 %), Hermana Holding ASA (under 0,01 %), Navamedic ASA (under 0,01 %), Magnora ASA (under 0,01 %) | 1,6 % | 446 842 kr | 0 kr |
| Jeremy Stokes | 1,4 % | 392 611 kr | 0 kr |
| Bernt Endrerud gjennom Arctic Investment Group AS → Seed Capital AS → Care Holding AS | 1,3 % | 366 570 kr | 0 kr |
| Thomas Kræmer gjennom Arctic Investment Group AS → Kræmer Invest AS → Kræmer AS → Icet AS. Eier også aksjer i Link Mobility Group Holding ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %) | 1,2 % | 328 074 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 34,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 27,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 262 709 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i NANIZE AS økte med 10,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i NANIZE AS økte fra 6 119 874 til 7 333 764 i 2025, og 4 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- ARCTIC INVESTMENT GROUP AS delte anslagsvis ut 3,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−4,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−14,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−21,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i ARCTIC INVESTMENT GROUP AS økte med 4,5 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BUSINESSIZER AS gikk fra 100 % til 58 % av aksjene i DEEPQUANT AS i 2025.
- ESMAR AS delte anslagsvis ut 35 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (531,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (101,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (597,6 mill. kr).
- ESMAR AS gikk fra 9,5 % til 0 % av aksjene i FACTORING FINANS, ET DATTERSELSKAP AV BRAGE FINANS AS i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 3,4 % til 2,2 % av aksjene i NORBIT ASA i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC GAS III AS i 2025.
- ESMAR AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i NORWEGIAN PSV III AS i 2025.
- VALINOR AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BRIMIL EIENDOM AS i 2025.
- VALINOR AS gikk fra 100 % til 97 % av aksjene i CAOX HOLDING AS i 2025.
- VALINOR AS gikk fra 100 % til 80 % av aksjene i NORSK ESS AS i 2025.
- VALINOR AS gikk fra 85 % til 83,5 % av aksjene i ELINOR BATTERIES AS i 2025.
- VALINOR AS gikk fra 81 % til 80 % av aksjene i NORSK HAVVIND AS i 2025.
- VALINOR AS gikk fra 11,9 % til 0 % av aksjene i ZAPTEC ASA i 2025.
- VALINOR AS gikk fra 9,9 % til 7,8 % av aksjene i 1X HOLDING AS i 2025.
- RACCE AS delte anslagsvis ut 23,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (134,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (40 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NANIZE AS økte med 17,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i NANIZE AS økte fra 5 028 894 til 6 119 874 i 2024. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Innskutt egenkapital i ARCTIC INVESTMENT GROUP AS økte med 27,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- BUSINESSIZER AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i WATBOTS AS i 2024.
- ESMAR AS delte anslagsvis ut 45,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (418 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (159,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (531,3 mill. kr).
- ESMAR AS gikk fra 5,3 % til 3,4 % av aksjene i NORBIT ASA i 2024.
- ESMAR AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i PARTANKERS XXIV AS i 2024.
- Finansinntektene i VALINOR AS steg fra 17,7 mill. kr i 2023 til 237,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- VALINOR AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i CAOX AS i 2024.
- VALINOR AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i KRYPTOVAULT AS i 2024.
- VALINOR AS gikk fra 66 % til 0 % av aksjene i NSTC HOLDING AS i 2024.
- VALINOR AS gikk fra 24,5 % til 0 % av aksjene i ICON SYSTEMS AS i 2024.
- VALINOR AS gikk fra 21,2 % til 9,9 % av aksjene i 1X HOLDING AS i 2024.
- VALINOR AS gikk fra 20,7 % til 0 % av aksjene i HEATEN AS i 2024.
- VALINOR AS gikk fra 9,2 % til 0 % av aksjene i ELLEVE AS i 2024.
- VALINOR AS gikk fra 7,3 % til 0 % av aksjene i KYOTO GROUP AS i 2024.
- RACCE AS delte anslagsvis ut 18,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (98,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (55,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (134,8 mill. kr).
- Finansinntektene i RACCE AS steg fra 7,6 mill. kr i 2023 til 55,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i HARMONIUM INVEST AS steg fra 17,3 mill. kr i 2023 til 52,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HARMONIUM INVEST AS gikk fra 32 % til 0 % av aksjene i TEKSPORT AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.