Anslag · inntektsår 2025
XT Jæren AS
Org.nr. 923060480 · AS · Undervisning innenfor idrett og rekreasjon · Time
Aksjene i XT Jæren AS gir de 17 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 71 890 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i XT Jæren AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 232 816 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 31 000 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 88 098 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med XT Jæren AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 232 816 kr. Bankinnskuddene økte med 156 813 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 193 732 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 251 520 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier XT Jæren AS?
XT Jæren AS eies til slutt av Personlig eier A (73,3 % gjennom XT Group AS → Xania Group AS → Xania AS → Hjo Invest AS og XT Group AS → Xania Group AS → Xania AS), Personlig eier B (5,4 % gjennom XT Group AS → Ringard Holding AS), Personlig eier C (5,2 % gjennom XT Group AS → Frantzenkraft Holding AS), Personlig eier D (4,8 % gjennom XT Group AS → Aaslund Coaching AS og XT Group AS) og Personlig eier E (3 % gjennom XT Group AS → Rygh Trening AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av XT Jæren AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom XT Group AS → Xania Group AS → Xania AS → Hjo Invest AS; XT Group AS → Xania Group AS → Xania AS | 73,3 % | 52 674 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom XT Group AS → Ringard Holding AS | 5,4 % | 3 853 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom XT Group AS → Frantzenkraft Holding AS | 5,2 % | 3 763 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom XT Group AS → Aaslund Coaching AS; XT Group AS | 4,8 % | 3 436 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom XT Group AS → Rygh Trening AS | 3 % | 2 132 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom XT Group AS → Hrobjartz AS | 2,1 % | 1 482 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom XT Group AS | 1,6 % | 1 186 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom XT Group AS → P.Holding AS | 1,4 % | 1 038 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom XT Group AS → Prima Renhold AS | 0,8 % | 593 kr | 0 kr |
| Zahra Ousati Ashtiani gjennom XT Group AS → Prima Renhold AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,7 % | 474 kr | – |
| Personlig eier J gjennom XT Group AS → Finnstø Invest AS | 0,4 % | 296 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom XT Group AS | 0,3 % | 198 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom XT Group AS | 0,3 % | 198 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom XT Group AS | 0,1 % | 99 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom XT Group AS | 0,1 % | 99 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 89 863 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 71 890 kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i XT GROUP AS økte med 1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i XANIA GROUP AS steg fra 22,1 mill. kr i 2023 til 93,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- XANIA GROUP AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i XANIA RENTAL AS i 2024.
- XANIA GROUP AS gikk fra 99,4 % til 50 % av aksjene i GAIA GROUP HOLDING AS i 2024.
- XANIA GROUP AS gikk fra 78,7 % til 0 % av aksjene i APILAR LOGISTICS AS i 2024.
- XANIA GROUP AS gikk fra 78,4 % til 76,7 % av aksjene i FUNCTIONAL FITNESS GROUP AS i 2024.
- XANIA AS delte anslagsvis ut 28,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−12,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−1,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−42,5 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.