Anslag · inntektsår 2025
Mobai AS
Org.nr. 922935815 · AS · Dataprogrammeringstjenester · Gjøvik
Aksjene i Mobai AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 33 560 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 24,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Mobai AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −64,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Mobai AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 10,9 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (32,9 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 241 569 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Mobai AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 10,9 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 5,4 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 60 000 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 375 039 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 11,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 93 331 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 233 124 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Mobai AS?
Mobai AS eies til slutt av Martin Stokkenes (13,9 % gjennom CMDS Invest AS), Brage Strand (13,9 % gjennom Q2 Invest AS), Trond Vidar Musdalslien (6,8 % gjennom Musdalssætra Invest AS → Musdalssetra Holding AS), Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet NTNU (4,6 % gjennom NTNU Technology Transfer AS) og Kiran Bylappa Raja (3,8 % gjennom Normina AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Mobai AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Martin Stokkenes gjennom CMDS Invest AS | 13,9 % | 3,4 mill. kr | 16 780 kr |
| Brage Strand gjennom Q2 Invest AS. Eier også aksjer i Hamar Holding AS (7,69 %), Norwegian Renewables Group AS (0,01 %), Premium Travel Holding AS (under 0,01 %), Austevoll Seafood ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) og 5 andre | 13,9 % | 3,4 mill. kr | 16 780 kr |
| Trond Vidar Musdalslien gjennom Musdalssætra Invest AS → Musdalssetra Holding AS | 6,8 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Universitet NTNU gjennom NTNU Technology Transfer AS | 4,6 % | 1,1 mill. kr | – |
| Kiran Bylappa Raja gjennom Normina AS | 3,8 % | 934 118 kr | 0 kr |
| Tor Dagfinn Veen gjennom T.D. Veen AS → Veen Eiendom AS. Eier også aksjer i Pexip Holding ASA (0,05 %) | 3,4 % | 841 398 kr | 0 kr |
| Guoqiang Li gjennom Imatech AS. Eier også aksjer i Equinor ASA (under 0,01 %) | 3,2 % | 801 089 kr | 0 kr |
| Sparebankstiftelsen Hedmark gjennom Sparebank 1 Finans Østlandet AS → Sparebank 1 Østlandet; Komm-In AS → Sparebank 1 Østlandet | 3,1 % | 771 947 kr | – |
| Jacob Nordfeld Ingwersen gjennom Ingwersen AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 Østlandet (under 0,01 %) | 2,2 % | 544 306 kr | 0 kr |
| Ole Christian Olssøn gjennom Vardehøge. Eier også aksjer i Iah Invest AS (33,33 %), Nordic Wireless Solutions AS (0,12 %), Kezzler AS (0,1 %), Tellu AS (0,09 %) | 2,1 % | 526 419 kr | 0 kr |
| Raghavendra Ramachandra gjennom SR Infotec AS | 2 % | 496 871 kr | 0 kr |
| Sushma Krupa Venkatesh gjennom SR Infotec AS. Eier også aksjer i Aiba AS (1,88 %) | 2 % | 496 871 kr | 0 kr |
| Petter Taugbøl gjennom Vallvi AS. Eier også aksjer i Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Grieg Seafood ASA (under 0,01 %), Bouvet ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Vend Marketplaces ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 1,8 % | 443 958 kr | 0 kr |
| Julian Veen Uldal gjennom T.D. Veen AS → Consolida 2 AS → Consolida AS. Eier også aksjer i Ohana AS (100 %) | 1,8 % | 442 533 kr | 0 kr |
| Lars Veen Uldal gjennom T.D. Veen AS → Consolida 2 AS → Consolida AS. Eier også aksjer i Gyldenlakk AS (100 %) | 1,8 % | 442 533 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 30,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 24,7 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 233 124 kr
Hendelser i eierkjeden
- Antall aksjer i MOBAI AS økte fra 182 647 til 186 977 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- RIDDERE AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i MOBAI AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- T.D. VEEN AS gikk fra 11,9 % til 0 % av aksjene i SIGLAR CARBON AS i 2025.
- T.D. VEEN AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i PARITEE HOLDING AS i 2025.
- T.D. VEEN AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i ENDÚR ASA i 2025.
- STARTUPLAB FOUNDERS FUND III AS delte anslagsvis ut 5,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−24,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−13 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−43,1 mill. kr).
- STARTUPLAB FOUNDERS FUND III AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i FOOVI HOLDING AS i 2025.
- MUSDALSSÆTRA INVEST AS delte anslagsvis ut 13,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (24,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (36,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (48 mill. kr).
- Finansinntektene i MUSDALSSÆTRA INVEST AS steg fra 15,7 mill. kr i 2024 til 54,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MUSDALSSÆTRA INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i SPINCHIP DIAGNOSTICS AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i MOBAI AS økte med 32,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i MOBAI AS økte fra 100 000 til 182 647 i 2024, og 21 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- T.D. VEEN AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i PROXIMAR SEAFOOD AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i MUSDALSSÆTRA INVEST AS økte med 55,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.