Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Gowens AS

Org.nr. 922698651 · AS

Aksjene i Gowens AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 327 222 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Hva ble holdt tilbake i Gowens AS?

Fra utgangen av 2022 til utgangen av 2023 ble 480 108 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 179 380 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsåret 2023. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 181 673 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Gowens AS?

Fra 2022 til 2024 falt egenkapitalen med 1,8 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 1,1 mill. kr.

Hvem eier Gowens AS?

Gowens AS eies til slutt av FSN Capital GP Compass i Limited (52,9 % gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Fire Topco AS), Morten Christian Ameln (18 % gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Monstro AS → Monforte AS), Haakon Ameln (5,7 % gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Monstro AS → Haam AS), Julie Basedow Ameln (5,7 % gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Monstro AS → Juba Invest AS) og Marie Ameln (5,7 % gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Monstro AS → Semifreddo AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Gowens AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
FSN Capital GP Compass i Limited gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Fire Topco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)52,9 %172 981 kr–
Morten Christian Ameln gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Monstro AS → Monforte AS18 %58 868 kr0 kr
Haakon Ameln gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Monstro AS → Haam AS5,7 %18 778 kr0 kr
Julie Basedow Ameln gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Monstro AS → Juba Invest AS5,7 %18 778 kr0 kr
Marie Ameln gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Monstro AS → Semifreddo AS. Eier også aksjer i DR.Dropin AS (0,01 %)5,7 %18 778 kr0 kr
Jarle Johansen gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → JMS Investment AS0,9 %2 912 kr0 kr
Vidar Rune Skintveit gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → SKV Consult AS0,6 %1 930 kr0 kr
Tom Arild Bråthen gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Caraway A/S. Eier også aksjer i Pci Biotech Holding ASA (0,01 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %), Arcticzymes Technologies ASA (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %) og 3 andre0,5 %1 759 kr0 kr
Ivan Johansen gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → DK Sør AS0,4 %1 224 kr0 kr
Windward AB gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,4 %1 203 kr–
Eskild Rudolf Larsen gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Erl Invest AS0,4 %1 184 kr0 kr
Håkon Bergstrm gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,3 %1 090 kr–
Åge Henry Lønning gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Valkyrie Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,3 %1 065 kr–
Petter Aamot Vangstein gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Aava Holding AS. Eier også aksjer i Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %), Vend Marketplaces ASA (under 0,01 %)0,3 %1 064 kr0 kr
Hilde Elisabeth Horn Gilen gjennom Firesafe AS → Firesafe Group AS → Fire Holdco AS → Cace Invest AS. Eier også aksjer i Strongpoint ASA (0,04 %), Nord-Salten Kraft Holding AS (under 0,01 %), Zelluna ASA (under 0,01 %), Kongsberg Gruppen ASA (under 0,01 %)0,3 %1 064 kr0 kr
Verdigrunnlag
409 027 kr
Formuesverdi (80 %)
327 222 kr
Formuesskatt om én person eide alt
0 kr

Hendelser i eierkjeden

  • FIRESAFE AS delte anslagsvis ut 17,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (379 000 kr) pluss årsresultatet 2025 (17,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (514 914 kr).
  • Finansinntektene i MONSTRO AS steg fra 20,6 mill. kr i 2024 til 86 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i GOWENS AS falt med 1,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • GOWENS INVEST AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i GOWENS AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • FIRESAFE AS delte anslagsvis ut 27 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (145 000 kr) pluss årsresultatet 2024 (27,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (379 000 kr).
  • Finansinntektene i FIRESAFE GROUP AS steg fra 11 000 kr i 2023 til 25 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MONFORTE AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (55 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−268 071 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (44,7 mill. kr).

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.