Anslag · inntektsår 2025
Af Håndverk AS
Org.nr. 922607508 · AS · Annen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet ikke nevnt annet sted · Oslo
Aksjene i Af Håndverk AS gir de 10 personlige eierne anslagsvis 823 401 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 199,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Af Håndverk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 140,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 4,3 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 53,2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Af Håndverk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 93,4 mill. kr. Den langsiktige gjelden ble betalt ned med 108,8 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 3,5 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 251,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,7 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 2,2 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Af Håndverk AS?
Af Håndverk AS eies til slutt av Tor Øivind Fjeld (12 % gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Ømf Holding AS), OBOS BBL (11,7 % gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → OBOS Aksjeinvesteringer AS), Tore Thorstensen (7,3 % gjennom Vålerveien 229 AS og direkte), Ole Christian Kirkestuen (6,6 % gjennom Kirkestuen Invest AS) og Arvid Engebretsen (6,6 % gjennom Mabe Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Af Håndverk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Tor Øivind Fjeld gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Ømf Holding AS. Eier også aksjer i Solstad Offshore ASA (0,01 %) | 12 % | 23,9 mill. kr | 225 027 kr |
| OBOS BBL gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → OBOS Aksjeinvesteringer AS | 11,7 % | 23,4 mill. kr | – |
| Tore Thorstensen gjennom Vålerveien 229 AS; direkte. Eier også aksjer i Nygata 16 AS (50 %), Tokanso AS (2 %), Kongsvinger Golfanlegg AS (0,1 %), Solstad Offshore ASA (0,01 %), Af Gruppen ASA (0,01 %) og 2 andre | 7,3 % | 14,6 mill. kr | 127 996 kr |
| Ole Christian Kirkestuen gjennom Kirkestuen Invest AS | 6,6 % | 13,2 mill. kr | 114 533 kr |
| Arvid Engebretsen gjennom Mabe Invest AS. Eier også aksjer i Panoro Energy ASA (under 0,01 %), Petronor E&P ASA (under 0,01 %) | 6,6 % | 13,2 mill. kr | 114 533 kr |
| Folketrygdfondet gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA | 6,3 % | 12,6 mill. kr | – |
| Fredrik Holth gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS → Flygind Invest AS. Eier også aksjer i Flygind Gård AS (50 %), Stereo Skis AS (0,87 %), Kongsvinger Golfanlegg AS (0,1 %), Havila Shipping ASA (0,01 %), Solstad Offshore ASA (under 0,01 %) | 4,6 % | 9,2 mill. kr | 74 836 kr |
| Kristian Holth gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS → Grey Swan AS. Eier også aksjer i Black Swan AS (100 %), Miami Investment Group AS (50 %), Kongsvinger Golfanlegg AS (0,19 %), Pre China Private Equity i AS (0,18 %), Abg Sundal Collier Holding ASA (0,04 %) og 2 andre | 4,6 % | 9,2 mill. kr | 74 836 kr |
| Ingvar Røang gjennom Ingvar Røang AS. Eier også aksjer i Af Gruppen ASA (0,02 %), Reach Subsea ASA (under 0,01 %), NRC Group ASA (under 0,01 %), Nel ASA (under 0,01 %), Cavendish Hydrogen ASA (under 0,01 %) | 3,8 % | 7,7 mill. kr | 59 120 kr |
| Roy Gunnar Holth gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Flygind AS. Eier også aksjer i Kongsvinger Golfanlegg AS (0,1 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 1,7 % | 3,4 mill. kr | 16 460 kr |
| Leif Jørgen Moger gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → LJM AS. Eier også aksjer i Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %), DNO ASA (under 0,01 %), DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 1,7 % | 3,4 mill. kr | 16 060 kr |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA | 1,7 % | 3,4 mill. kr | – |
| Verdipapirfondet Holberg Norge gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA | 1 % | 1,9 mill. kr | – |
| Verdipapirfondet Sparebank 1 Norge Verdi gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA | 0,7 % | 1,4 mill. kr | – |
| Kristian Thorsrud gjennom Thorsrud Invest AS. Eier også aksjer i Safe4 Security Group AS (0,19 %), Af Gruppen ASA (under 0,01 %) | 0,7 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 249,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 199,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,2 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i AF HÅNDVERK AS økte med 103,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i AF HÅNDVERK AS økte fra 10 000 til 28 884 i 2025, og 2 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- AF GRUPPEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 668,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−262,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (227,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−704,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i AF GRUPPEN HOLDING AS økte med 401,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i AF GRUPPEN HOLDING AS steg fra 156,3 mill. kr i 2024 til 846,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- AF GRUPPEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 75,8 % av aksjene i EIQON BETONG HOLDING AS i 2025.
- AF GRUPPEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EIQON AS i 2025.
- AF GRUPPEN ASA delte anslagsvis ut 1,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (853 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (832 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i AF GRUPPEN ASA økte med 105 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ØMF HOLDING AS gikk fra 20 % til 17,8 % av aksjene i SCANMUDRING HOLDING AS i 2025.
- CONSTRUCTIO AS gikk fra 20 % til 17,8 % av aksjene i SCANMUDRING HOLDING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i AF HÅNDVERK AS falt med 151 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i AF GRUPPEN ASA falt med 474 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- CONSTRUCTIO AS delte anslagsvis ut 200 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (381,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,5 mrd. kr).
- CONSTRUCTIO AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i BEWI INVEST ASA i 2024.
I eierkjeden
- Eier: OBOS BBL
- Eier: Folketrygdfondet
- Eier: Skandinaviska Enskilda Banken AB
- Eier: Verdipapirfondet Holberg Norge
- Eier: Verdipapirfondet Sparebank 1 Norge Verdi
- Eierandel i: Afgn Invest 1 AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.