Anslag · inntektsår 2025
Harstadmester1 AS
Org.nr. 922321884 · AS · Oppføring av bygninger · Harstad
Aksjene i Harstadmester1 AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Harstadmester1 AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 21,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,1 % av den samme verdien, så avkastningen er 215,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Harstadmester1 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 903 415 kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 2 507 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 341 852 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Harstadmester1 AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 903 415 kr. Bankinnskuddene økte med 3,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (4 033 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 1 732 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2 507 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Harstadmester1 AS?
Harstadmester1 AS eies til slutt av Personlig eier A (42 % gjennom HM1 Holding AS → Håvard AS), Personlig eier B (20 % gjennom Harjo1 Holding AS), Personlig eier C (20 % gjennom Nato Holding AS) og Personlig eier D (18 % gjennom HM1 Holding AS → Mak Invest AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Harstadmester1 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom HM1 Holding AS → Håvard AS | 42 % | 844 489 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Harjo1 Holding AS | 20 % | 402 137 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Nato Holding AS | 20 % | 402 137 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom HM1 Holding AS → Mak Invest AS | 18 % | 361 924 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 2,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2 507 kr
Hendelser i eierkjeden
- HM1 HOLDING AS gikk fra 80 % til 60 % av aksjene i HARSTADMESTER1 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Personlig eier C gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i HARSTADMESTER1 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HM1 HOLDING AS delte anslagsvis ut 681 050 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (681 050 kr) pluss årsresultatet 2024 (147 104 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (147 104 kr).
- Innskutt egenkapital i HM1 HOLDING AS økte med 681 050 kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HM1 HOLDING AS gikk fra 80 % til 60 % av aksjene i HARSTADMESTER1 AS i 2024.
- HÅVARD AS delte anslagsvis ut 909 100 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−88 755 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,1 mill. kr).
- HÅVARD AS gikk fra 100 % til 70 % av aksjene i HM1 HOLDING AS i 2024.
- NATO HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i HARJO1 HOLDING AS i 2024.
I eierkjeden
- Eierandel i: KTV Group Nordland AS
- Eierandel i: Harstad Havbadstue AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.