Anslag · inntektsår 2025
Glomsdam Kraftverk AS
Org.nr. 922307962 · AS · Produksjon av elektrisitet fra vannkraft · Tokke
Aksjene i Glomsdam Kraftverk AS gir de 28 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 35 969 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Glomsdam Kraftverk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 315 111 kr, mest med nye penger fra eierne (550 000 kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Glomsdam Kraftverk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 315 111 kr. Bankinnskuddene falt med 204 141 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4 717 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Glomsdam Kraftverk AS?
Glomsdam Kraftverk AS eies til slutt av Fyresdal Kommune (9,5 % gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS), Kviteseid Kommune (9,5 % gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS), Seljord Kommune (9,5 % gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS), Tokke Kommune (9,5 % gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS) og Vinje Kommune (9,5 % gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Glomsdam Kraftverk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Fyresdal Kommune gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS | 9,5 % | 3 417 kr | – |
| Kviteseid Kommune gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS | 9,5 % | 3 417 kr | – |
| Seljord Kommune gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS | 9,5 % | 3 417 kr | – |
| Tokke Kommune gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS | 9,5 % | 3 417 kr | – |
| Vinje Kommune gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS | 9,5 % | 3 417 kr | – |
| Personlig eier A gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → AS Fondal; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA | 6,6 % | 2 357 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Must Invest AS → Must AS → Oslokanalen AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA | 6,6 % | 2 357 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 4 AS → Solfonn AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Solfonn AS | 4,4 % | 1 589 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Champ Capital AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Champ Capital AS | 3,8 % | 1 381 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → M&V Holding AS → Vicondid AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vjuv Invest AS | 3,2 % | 1 140 kr | 0 kr |
| Nissedal Kommune gjennom Vest-Telemark Kraftlag AS → Vest-Telemark Kraftlag Holding AS | 2,5 % | 899 kr | – |
| Personlig eier F gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Snefonn 2 AS → Breifonn 2 AS | 2,3 % | 810 kr | 0 kr |
| Breifonn Holding AG gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Breifonn AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 2,2 % | 779 kr | – |
| Personlig eier G gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Havfonn AS → Langfonn AS | 2,2 % | 779 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Skogan Gård AS → Vicama AS → Viheca Capital AS → Cus Invest AS; Afk Småkraft Holding AS → Arendals Fossekompani ASA → Ulfoss Invest AS → Cus Invest AS | 2 % | 732 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 44 961 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 35 969 kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- Antall aksjer i GLOMSDAM KRAFTVERK AS økte fra 15 000 til 20 500 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i FUTURE MATERIALS AS i 2025.
- VEST-TELEMARK KRAFTLAG AS delte anslagsvis ut 53,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (84,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (92,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (124 mill. kr).
- VEST-TELEMARK KRAFTLAG HOLDING AS delte anslagsvis ut 65,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−18,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (77 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−6,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i GLOMSDAM KRAFTVERK AS økte med 550 000 kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i AFK SMÅKRAFT HOLDING AS falt med 804 284 kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA delte anslagsvis ut 192 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,9 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,1 mrd. kr).
- Finansinntektene i ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA steg fra 267,7 mill. kr i 2023 til 3,5 mrd. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VERGIA AS i 2024.
- ARENDALS FOSSEKOMPANI ASA gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- VEST-TELEMARK KRAFTLAG AS delte anslagsvis ut 47,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (74,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (57,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (84,6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i VEST-TELEMARK KRAFTLAG AS økte med 13,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i VEST-TELEMARK KRAFTLAG HOLDING AS økte med 21,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i ULFOSS INVEST AS steg fra 133 mill. kr i 2023 til 763,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ULFOSS INVEST AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
- HAVFONN AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i VOLUE AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Fyresdal Kommune
- Eier: Kviteseid Kommune
- Eier: Seljord Kommune
- Eier: Tokke Kommune
- Eier: Vinje Kommune
- Eier: Nissedal Kommune
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.