Anslag · inntektsår 2025
Yttersø Businesspark Utvikling AS
Org.nr. 922093571 · AS · Kjøp og salg av egen fast eiendom · Larvik
Aksjene i Yttersø Businesspark Utvikling AS gir de 38 personlige eierne anslagsvis 14 479 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 11,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Yttersø Businesspark Utvikling AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 0 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,67 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Yttersø Businesspark Utvikling AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen opp med 0 kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 189 660 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Yttersø Businesspark Utvikling AS?
Fra 2023 til 2025 økte bankinnskuddene med 881 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (152 075 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 11,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 93 130 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 94 530 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Yttersø Businesspark Utvikling AS?
Yttersø Businesspark Utvikling AS eies til slutt av Personlig eier A (20,4 % gjennom Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS og Yttersø Businesspark Invest AS → Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS), Personlig eier B (19,8 % gjennom Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS → Chrissy Holding AS og Yttersø Businesspark Invest AS → Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS → Chrissy Holding AS), Personlig eier C (19,8 % gjennom Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS → HCG85 Holding AS og Yttersø Businesspark Invest AS → Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS → HCG85 Holding AS), Personlig eier D (4,5 % gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Alba AS) og Personlig eier E (3,7 % gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Pactum Eiendom AS → Pactum AS → Pactum Beta AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Yttersø Businesspark Utvikling AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS; Yttersø Businesspark Invest AS → Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS | 20,4 % | 2,3 mill. kr | 5 275 kr |
| Personlig eier B gjennom Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS → Chrissy Holding AS; Yttersø Businesspark Invest AS → Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS → Chrissy Holding AS | 19,8 % | 2,2 mill. kr | 4 602 kr |
| Personlig eier C gjennom Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS → HCG85 Holding AS; Yttersø Businesspark Invest AS → Hans Gaarder Eiendom AS → Hans Gaarder Holding AS → HCG85 Holding AS | 19,8 % | 2,2 mill. kr | 4 602 kr |
| Personlig eier D gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Alba AS | 4,5 % | 504 587 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Pactum Eiendom AS → Pactum AS → Pactum Beta AS | 3,7 % | 412 899 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Pactum Eiendom AS → Pactum AS → Pactum Gamma AS | 2,8 % | 318 998 kr | 0 kr |
| Eivind Astrups Allmennyttige Stiftelse gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Pactum Eiendom AS → Pactum AS; Yttersø Businesspark Invest AS | 2,6 % | 296 629 kr | – |
| Personlig eier G gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → A/S Loco → AS Jamlo → Nelo AS | 2,3 % | 252 293 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Brava Invest AS | 2 % | 224 261 kr | 0 kr |
| Aconcagua Management Limited gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Storm Norge AS → Surfside Holding AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1,7 % | 186 697 kr | – |
| Personlig eier I gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Valuegarden AS | 1,3 % | 145 770 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Fordoppa AS | 1,1 % | 126 147 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Kreti og Pleti Invest AS → Interface AS | 1 % | 112 130 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Optimuspistor AS | 0,9 % | 95 311 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Yttersø Businesspark Invest AS → Teamg Invest AS | 0,9 % | 95 311 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 14 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 11,2 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 14 479 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 94 530 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i YTTERSØ BUSINESSPARK INVEST AS falt med 8,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HANS GAARDER EIENDOM AS delte anslagsvis ut 16,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (84,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (33,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (102 mill. kr).
- HANS GAARDER EIENDOM AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NORDRE FOKSERØD 22 AS i 2025.
- HANS GAARDER HOLDING AS delte anslagsvis ut 33 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (25,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (31,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (24 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i PACTUM EIENDOM AS økte med 45 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- PACTUM AS delte anslagsvis ut 154 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (346 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,2 mrd. kr).
- PACTUM AS gikk fra 7 % til 5,9 % av aksjene i EUROMEDICA NORGE AS i 2025.
- HANS GAARDER EIENDOM AS delte anslagsvis ut 17,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (97 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (84,7 mill. kr).
- HANS GAARDER HOLDING AS delte anslagsvis ut 31 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (24,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (31,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (25,1 mill. kr).
- Bankinnskuddet i PACTUM EIENDOM AS økte med 31,2 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 16,8 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
- PACTUM EIENDOM AS gikk fra 25,5 % til 21,7 % av aksjene i OFFENTLIG BYGG HAMAR AS i 2024.
- PACTUM EIENDOM AS gikk fra 25 % til 21,3 % av aksjene i HELSEBYGG INVEST AS i 2024.
- PACTUM EIENDOM AS gikk fra 22,2 % til 18,9 % av aksjene i YTTERSØ BUSINESSPARK INVEST AS i 2024.
- PACTUM EIENDOM AS gikk fra 15 % til 12,8 % av aksjene i MOLDE EIENDOMSINVEST AS i 2024.
- PACTUM EIENDOM AS gikk fra 13 % til 11 % av aksjene i TRD CAMPUS HOLDING AS i 2024.
- PACTUM EIENDOM AS gikk fra 9,8 % til 8,3 % av aksjene i OCCI INVEST AS i 2024.
- PACTUM AS delte anslagsvis ut 525 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (231 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i PACTUM AS falt med 250 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- PACTUM AS gikk fra 100 % til 85 % av aksjene i SEABULK AS i 2024.
- PACTUM AS gikk fra 20,1 % til 17,1 % av aksjene i SPG TANGEN AS i 2024.
- PACTUM AS gikk fra 18,7 % til 15,9 % av aksjene i SPG OMSORGSBYGG 2 AS i 2024.
- PACTUM AS gikk fra 6,6 % til 2,9 % av aksjene i PACTUM AS i 2024.
- KEWA INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i HANDELSEIENDOM LILLEHAMMER AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Eivind Astrups Allmennyttige Stiftelse
- Eierandel i: Elveveien 40 AS
- Eierandel i: Elveveien 30 D AS
- Eierandel i: Elveveien 32 B AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.