Anslag · inntektsår 2025
Nogva Motorfabrikk AS
Org.nr. 921599730 · AS · Produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner · Haram
Aksjene i Nogva Motorfabrikk AS gir de 24 personlige eierne anslagsvis 1,8 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 273,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Nogva Motorfabrikk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 15,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, så avkastningen er 17,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Nogva Motorfabrikk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 35 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (19,9 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 6,1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Nogva Motorfabrikk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 35 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 9 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 7,9 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 45,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 9,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (4,8 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 313,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Nogva Motorfabrikk AS?
Nogva Motorfabrikk AS eies til slutt av Anne Kårhild Nogva Norvoll (12 % gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS og Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS), Kjell Palmar Norvoll (12 % gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS og Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS), Pe Club Holdco AS (10 % gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS og Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS), Personlig eier A (5,3 % gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Kano Invest AS og Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Kano Invest AS) og Personlig eier B (4,8 % gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → KLNM Invest AS og Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → KLNM Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Nogva Motorfabrikk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Anne Kårhild Nogva Norvoll gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS | 12 % | 32,8 mill. kr | 322 136 kr |
| Kjell Palmar Norvoll gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS | 12 % | 32,8 mill. kr | 322 136 kr |
| Pe Club Holdco AS gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS | 10 % | 27,3 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Kano Invest AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Kano Invest AS | 5,3 % | 14,4 mill. kr | 126 574 kr |
| Personlig eier B gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → KLNM Invest AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → KLNM Invest AS | 4,8 % | 13,1 mill. kr | 113 467 kr |
| Personlig eier C gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Lano Invest AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Lano Invest AS | 4,8 % | 13,1 mill. kr | 113 467 kr |
| Personlig eier D gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Akn Invest AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Akn Invest AS | 4,6 % | 12,5 mill. kr | 107 510 kr |
| Personlig eier E gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Skjano Invest AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Skjano Invest AS | 4,5 % | 12,4 mill. kr | 106 319 kr |
| Personlig eier F gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Blankenborg AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Blankenborg AS | 4,4 % | 12,1 mill. kr | 103 048 kr |
| Personlig eier G gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Glendrange Invest AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Glendrange Invest AS | 4,4 % | 12,1 mill. kr | 103 048 kr |
| Personlig eier H gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Holmvin AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Holmvin AS | 4,4 % | 12,1 mill. kr | 103 048 kr |
| Personlig eier I gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Kmir AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Kmir AS | 4,4 % | 12,1 mill. kr | 103 048 kr |
| Personlig eier J gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Mango Holding AS; Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Mango Holding AS | 4,3 % | 11,8 mill. kr | 100 158 kr |
| Personlig eier K gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Audendum AS | 1,5 % | 4 mill. kr | 22 474 kr |
| Personlig eier L gjennom Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Langodden AS | 1,4 % | 3,9 mill. kr | 21 278 kr |
- Verdigrunnlag
- 342,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 273,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 1,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- NOGVA MOTORFABRIKK AS delte anslagsvis ut 19,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (123,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (47,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NOGVA MOTORFABRIKK AS økte med 19,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- NOGVA NORVOLL INVEST AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i NOGVA MOTORFABRIKK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- KANO INVEST AS gikk fra 11 % til 0 % av aksjene i NOGVA MOTORFABRIKK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- KLNM INVEST AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i NOGVA MOTORFABRIKK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- LANO INVEST AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i NOGVA MOTORFABRIKK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- AKN INVEST AS gikk fra 9,5 % til 0 % av aksjene i NOGVA MOTORFABRIKK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SKJANO INVEST AS gikk fra 9,5 % til 0 % av aksjene i NOGVA MOTORFABRIKK AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- NOGVA MOTORFABRIKK AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i ROBOTEK AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i NOGVA GROUP AS økte med 272,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i NOGVA MIDCO AS økte med 274 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- NOGVA MOTORFABRIKK AS delte anslagsvis ut 75 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (146,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (52,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (123,2 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Pe Club Holdco AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.