Anslag · inntektsår 2025
Moments Climbing Invest AS
Org.nr. 921277318 · AS · Uoppgitt · Molde
Aksjene i Moments Climbing Invest AS gir de 47 personlige eierne anslagsvis 9 241 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 10,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Moments Climbing Invest AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 9,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,67 % av den samme verdien, så avkastningen er 14,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Moments Climbing Invest AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 3,3 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (2,1 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 91 223 kr i inntektsåret 2025.
Hvordan har det gått med Moments Climbing Invest AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 364 096 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 1,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 146 755 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 13,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 116 454 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 91 223 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Moments Climbing Invest AS?
Moments Climbing Invest AS eies til slutt av Personlig eier A (24,7 % gjennom Axio AS → Støtar AS og Støtar AS), Personlig eier B (10,2 % gjennom Axio AS → Topp 1 AS), Personlig eier C (10 % gjennom Storviking AS), Personlig eier D (5,7 % gjennom Axio AS → Rigla AS og Rigla AS) og Personlig eier E (5,7 % gjennom Axio AS → Rigla AS og Rigla AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Moments Climbing Invest AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Axio AS → Støtar AS; Støtar AS | 24,7 % | 2,7 mill. kr | 9 241 kr |
| Personlig eier B gjennom Axio AS → Topp 1 AS | 10,2 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Storviking AS | 10 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Axio AS → Rigla AS; Rigla AS | 5,7 % | 624 961 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Axio AS → Rigla AS; Rigla AS | 5,7 % | 624 961 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Axio AS → Utegym AS; Utegym AS | 5,2 % | 567 392 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Axio AS → Utegym AS; Utegym AS | 5,2 % | 567 392 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Leven AS | 5 % | 544 117 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Leven AS | 5 % | 544 117 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Axio AS → Jæger Holding AS | 2,2 % | 238 693 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Axio AS | 1,8 % | 198 086 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Axio AS → Norsk Landbrukskjemi AS | 1,2 % | 131 557 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Axio AS | 1,1 % | 123 804 kr | 0 kr |
| Maarten Turkstra gjennom Axio AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1 % | 110 680 kr | – |
| Personlig eier N gjennom Axio AS | 0,8 % | 92 110 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 13,6 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 10,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 9 241 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 91 223 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i MOMENTS CLIMBING INVEST AS økte med 2,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- AXIO AS delte anslagsvis ut 62,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (163,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (38,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (139,2 mill. kr).
- AXIO AS gikk fra 72 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- AXIO AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i FOLE FINT NÆS AS i 2025.
- TOPP 1 AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10 mill. kr).
- Finansinntektene i TOPP 1 AS steg fra 3 mill. kr i 2024 til 12,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- STØTAR AS delte anslagsvis ut 3,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (17,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23 mill. kr).
- Finansinntektene i STØTAR AS steg fra 4,3 mill. kr i 2024 til 17,6 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- RIGLA AS gikk fra 1,7 % til 0,1 % av aksjene i TINDE SPAREBANK i 2025.
- Finansinntektene i LEVEN AS steg fra 194 723 kr i 2024 til 4,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LEVEN AS gikk fra 32,8 % til 0 % av aksjene i NJORD AS i 2025.
- LEVEN AS gikk fra 8,7 % til 0 % av aksjene i TUSENKUNST HOLDING AS i 2025.
- AXIO AS delte anslagsvis ut 16,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (137,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (42 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (163,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i AXIO AS falt med 13,7 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- TOPP 1 AS delte anslagsvis ut 2,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,3 mill. kr).
- STØTAR AS delte anslagsvis ut 2,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,5 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.