Anslag · inntektsår 2025
Øs Varme AS
Org.nr. 921207417 · AS · Engroshandel med jernvarer, rørleggerartikler og oppvarmingsutstyr · Sandnes
Aksjene i Øs Varme AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 25,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Øs Varme AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 28,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,76 % av den samme verdien, så avkastningen er 37,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Øs Varme AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 7,5 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 8,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 409 629 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 2,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Øs Varme AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 7,5 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 4,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 4,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 10,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (383 666 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 24,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 232 156 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 238 487 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Øs Varme AS?
Øs Varme AS eies til slutt av Kjell Blakseth (5,9 % gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Arkiv & Lager AS), Jon Håkon Pran (5,1 % gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Privat Kapital AS), Kim Nicolai Strømsborg (5,1 % gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Kimzollo AS), Egil Stenshagen (4,8 % gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS og Øsvh AS → Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS) og Carl Henrik Sibbern (4,5 % gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → NSV Axxelerator AS → NSV Invest AS → Calle AS og Øsvh AS → Axxelerator AS → Calle AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Øs Varme AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Kjell Blakseth gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Arkiv & Lager AS | 5,9 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Jon Håkon Pran gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Privat Kapital AS. Eier også aksjer i Fokus Publishing AS (18,02 %), Motlys AS (12,49 %), Auditorium AS (0,92 %), Arribatec Group ASA (0,03 %), Techstep ASA (0,01 %) og 5 andre | 5,1 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Kim Nicolai Strømsborg gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Kimzollo AS. Eier også aksjer i Hauger Golfbane AS (0,09 %) | 5,1 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Egil Stenshagen gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS; Øsvh AS → Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Stens Holding AS. Eier også aksjer i Stenshagen Holding AS (50 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Rød Golf AS (0,3 %) | 4,8 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Carl Henrik Sibbern gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → NSV Axxelerator AS → NSV Invest AS → Calle AS; Øsvh AS → Axxelerator AS → Calle AS. Eier også aksjer i Nicoline S AS (2 %), Gjervågåsen AS (1,82 %) | 4,5 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Jo Olav Lunder gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Cigalep AS | 3,3 % | 842 361 kr | 0 kr |
| Kima Heating Cable Aktiebolag gjennom Øsvh AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 3 % | 754 875 kr | – |
| Astrid Linda Sigurvinsdottir Sunde gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Advaxa AS | 2,5 % | 636 457 kr | 0 kr |
| Jan Peter Sunde gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Advaxa AS | 2,5 % | 636 457 kr | 0 kr |
| Jørgen Stenshagen gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS; Øsvh AS → Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Jørst Holding AS. Eier også aksjer i Jørst Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %) | 2,3 % | 566 297 kr | 0 kr |
| Karianne Stenshagen gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS; Øsvh AS → Axxelerator AS → Protector Forsikring ASA → Stenshagen Invest AS → Egil Stenshagen Holding AS → Kast Finans AS. Eier også aksjer i Kast Invest AS (100 %), Langestrand Va AS (2,22 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 2,3 % | 566 297 kr | 0 kr |
| John Arild Ertvaag gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Camar AS → Camar Holding AS. Eier også aksjer i Heidrun Hagen AS (98,64 %) | 2,2 % | 542 137 kr | 0 kr |
| Silje Ertvaag gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Camar AS → Silco AS | 2 % | 508 126 kr | 0 kr |
| Sindre Ertvaag gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Camar AS → Sincap AS | 2 % | 508 126 kr | 0 kr |
| Stine Ertvaag gjennom Øsvh AS → Axxelerator AS → Camar AS → Stifi AS | 2 % | 508 126 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 31,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 25,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 238 487 kr
Hendelser i eierkjeden
- ØS VARME AS delte anslagsvis ut 8,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (24 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (7,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (23,5 mill. kr).
- HÅVIK HOLDING AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- INDIGO INVESTMENT AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ØS VARME HOLDING AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- KIMA HEATING CABLES AB gikk fra 19 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- AFJELD HOLDING AS gikk fra 3,3 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- POP HOLDING AS gikk fra 3,3 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- STÅLE WAKSVIK BERG gikk fra 3,3 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- HAVRE KNUTSEN HOLDING AS gikk fra 3 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- LARS BJØRNSTAD ASAK gikk fra 3 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- RFE HOLDING AS gikk fra 3 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MALM HOLDING AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i ØS VARME AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i AXXELERATOR AS økte med 156 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- AXXELERATOR AS gikk fra 76,7 % til 72,5 % av aksjene i M GROUP HOLDING AS i 2025.
- SOBER AS gikk fra 47,4 % til 31,1 % av aksjene i BAKKEJORD HOLDING AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i NSV AXXELERATOR AS økte med 12,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- PROTECTOR FORSIKRING ASA gikk fra 6,5 % til 0 % av aksjene i WEBSTEP ASA i 2025.
- Innskutt egenkapital i AXXELERATOR AS økte med 75,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i AXXELERATOR AS steg fra 7,8 mill. kr i 2023 til 46,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- CAMAR AS gikk fra 10,3 % til 0 % av aksjene i SPRING BIM HOLDING AS i 2024.
- SOBER AS delte anslagsvis ut 337 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (378,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,1 mrd. kr).
- SOBER AS gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i REACH SUBSEA ASA i 2024.
- SOBER AS gikk fra 2,8 % til 0 % av aksjene i ABL GROUP ASA i 2024.
- Innskutt egenkapital i NSV AXXELERATOR AS økte med 6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.