Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Betonmast Holding AS

Org.nr. 921186126 · AS · Oppføring av bygninger · Oslo

Aksjene i Betonmast Holding AS gir de 60 personlige eierne anslagsvis 6,2 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 1,2 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.

Tjener Betonmast Holding AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 11,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 12,9 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Betonmast Holding AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 277,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 50,4 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 25,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 105 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Betonmast Holding AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 284,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 5,6 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 103,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 25,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (21,1 mill. kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,3 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 14,7 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 13,1 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Betonmast Holding AS?

Betonmast Holding AS eies til slutt av Tor Øivind Fjeld (11,1 % gjennom Af Gruppen ASA → Ømf Holding AS), OBOS BBL (10,9 % gjennom Af Gruppen ASA → OBOS Aksjeinvesteringer AS), Folketrygdfondet (5,9 % gjennom Af Gruppen ASA), Ida Melbye-Larsen (5,7 % gjennom Hca Melbye AS → Høye Nord AS) og Peter Nicolay Sandrup (5,7 % gjennom Pesa Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Betonmast Holding AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Tor Øivind Fjeld gjennom Af Gruppen ASA → Ømf Holding AS. Eier også aksjer i Solstad Offshore ASA (0,01 %)11,1 %133,3 mill. kr1,4 mill. kr
OBOS BBL gjennom Af Gruppen ASA → OBOS Aksjeinvesteringer AS10,9 %130,1 mill. kr–
Folketrygdfondet gjennom Af Gruppen ASA5,9 %70,2 mill. kr–
Ida Melbye-Larsen gjennom Hca Melbye AS → Høye Nord AS. Eier også aksjer i Yara International ASA (under 0,01 %)5,7 %68,1 mill. kr710 406 kr
Peter Nicolay Sandrup gjennom Pesa Invest AS. Eier også aksjer i Af Gruppen ASA (0,01 %)5,7 %67,7 mill. kr706 495 kr
Bjarne Henning Melbye gjennom Hca Melbye AS → Ekebakken Holding AS. Eier også aksjer i Gjevingbutikken AS (0,65 %), Stereo Skis AS (0,04 %)4,5 %54,2 mill. kr557 603 kr
Fredrik Holth gjennom Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen ASA → Constructio AS → Flygind Invest AS. Eier også aksjer i Flygind Gård AS (50 %), Stereo Skis AS (0,87 %), Kongsvinger Golfanlegg AS (0,1 %), Havila Shipping ASA (0,01 %), Solstad Offshore ASA (under 0,01 %)4,3 %51,5 mill. kr528 061 kr
Kristian Holth gjennom Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen ASA → Constructio AS → Grey Swan AS. Eier også aksjer i Black Swan AS (100 %), Miami Investment Group AS (50 %), Kongsvinger Golfanlegg AS (0,19 %), Pre China Private Equity i AS (0,18 %), Abg Sundal Collier Holding ASA (0,04 %) og 2 andre4,3 %51,5 mill. kr528 061 kr
På Øverste Hylle AS gjennom Hca Melbye AS1,7 %20,7 mill. kr–
Personlig eier A gjennom Vesterli Eiendom AS → Hajma Invest AS1,7 %20,6 mill. kr188 651 kr
Personlig eier B gjennom Vesterli Eiendom AS → Temac Invest AS1,7 %20,6 mill. kr188 651 kr
Personlig eier C gjennom Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen ASA → Flygind AS1,6 %19 mill. kr172 115 kr
Personlig eier D gjennom Af Gruppen ASA → LJM AS1,6 %18,7 mill. kr169 888 kr
Skandinaviska Enskilda Banken AB gjennom Af Gruppen ASA1,6 %18,7 mill. kr–
Personlig eier E gjennom Lobbe Invest AS1,1 %13,5 mill. kr116 907 kr
Verdigrunnlag
1,5 mrd. kr
Formuesverdi (80 %)
1,2 mrd. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
6,2 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
13,1 mill. kr

Hendelser i eierkjeden

  • AF GRUPPEN ASA delte anslagsvis ut 1,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (853 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (832 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i AF GRUPPEN ASA økte med 105 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • HCA MELBYE AS delte anslagsvis ut 44,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (388,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (43,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (387,2 mill. kr).
  • ØMF HOLDING AS gikk fra 20 % til 17,8 % av aksjene i SCANMUDRING HOLDING AS i 2025.
  • CONSTRUCTIO AS gikk fra 20 % til 17,8 % av aksjene i SCANMUDRING HOLDING AS i 2025.
  • Finansinntektene i HØYE NORD AS steg fra 529 034 kr i 2024 til 3,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • Innskutt egenkapital i AF GRUPPEN ASA falt med 474 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • CONSTRUCTIO AS delte anslagsvis ut 200 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (381,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,5 mrd. kr).
  • CONSTRUCTIO AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i BEWI INVEST ASA i 2024.
  • HØYE NORD AS delte anslagsvis ut 5,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (47,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (463 430 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (42,4 mill. kr).

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.