Anslag · inntektsår 2025
Luhrtoppen AS
Org.nr. 921006365 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Lørenskog
Aksjene i Luhrtoppen AS gir de 11 personlige eierne anslagsvis 549 079 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 220,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hvordan har det gått med Luhrtoppen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 262 709 kr. Bankinnskuddene falt med 7,1 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 219,6 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,4 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,4 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Luhrtoppen AS?
Luhrtoppen AS eies til slutt av Canica Holding AG (20,9 % gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Canica AS → Tvist 3 AS), Kristin og Olavs Stiftelse for Kunst og Medisinske Formål (20,8 % gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Selbukt AS og Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Budelli AS og Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Mortorio AS), Gunnar Frederik Selvaag (14,3 % gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Ashcroft & Flowers AS), Oslo Kommune (9,6 % gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Oslo Pensjonsforsikring AS) og Haakon Gunnar Selvaag (3,9 % gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Haas Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Luhrtoppen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Canica Holding AG gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Canica AS → Tvist 3 AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 20,9 % | 46,1 mill. kr | – |
| Kristin og Olavs Stiftelse for Kunst og Medisinske Formål gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Selbukt AS; Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Budelli AS; Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Mortorio AS | 20,8 % | 45,9 mill. kr | – |
| Gunnar Frederik Selvaag gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Ashcroft & Flowers AS. Eier også aksjer i Palomar AS (100 %), Rød Golf AS (0,3 %), Haas Holding AS (0,1 %), NFS Holding AS (0,1 %), Astbury Holding AS (0,01 %) | 14,3 % | 31,6 mill. kr | 309 032 kr |
| Oslo Kommune gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Oslo Pensjonsforsikring AS | 9,6 % | 21,2 mill. kr | – |
| Haakon Gunnar Selvaag gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Haas Holding AS | 3,9 % | 8,6 mill. kr | 68 429 kr |
| Ole Gunnar Selvaag gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Mulholland Holding AS → Ogs Holding AS; Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Ogs Holding AS | 2,7 % | 6 mill. kr | 42 786 kr |
| Olav Hindahl Selvaag gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Selbukt AS. Eier også aksjer i Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %), Abg Sundal Collier Holding ASA (under 0,01 %), Budelli AS (under 0,01 %), Soffi AS (under 0,01 %), Mortorio AS (under 0,01 %) og 16 andre | 2,6 % | 5,7 mill. kr | 39 791 kr |
| Caroline Marie Hagen Kjos gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Canica AS → Tvist 1 AS. Eier også aksjer i Frieda AS (100 %) | 2,3 % | 5 mill. kr | 32 333 kr |
| Hermine Elisabeth Midelfart Malling gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Malling & Co By AS → Pescara AS. Eier også aksjer i C Sundtsgt 19 AS (0,85 %), Haga Golf AS (0,06 %) | 2,1 % | 4,7 mill. kr | 29 508 kr |
| Lørenskog Kommunale Pensjonskasse gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS | 1,9 % | 4,2 mill. kr | – |
| Per Baumann gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Baumann Invest AS. Eier også aksjer i Haga Golf AS (0,06 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 1,5 % | 3,2 mill. kr | 14 601 kr |
| Henrik Baumann gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Baumann Invest AS. Eier også aksjer i HBH AS (100 %) | 1,1 % | 2,5 mill. kr | 7 192 kr |
| Siri Baumann gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Baumann Invest AS. Eier også aksjer i SBS Invest AS (100 %) | 0,9 % | 2 mill. kr | 2 347 kr |
| Lukas Olav Lien Selvaag gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Budelli AS. Eier også aksjer i Selvaag Bolig ASA (under 0,01 %) | 0,9 % | 1,9 mill. kr | 1 530 kr |
| Nikolas Lien Selvaag gjennom Snøbyen AS → Selvaag By AS → Selvaag AS → Seltangen AS → Mortorio AS. Eier også aksjer i Selvaag Bolig ASA (under 0,01 %), B2 Impact ASA (under 0,01 %), Aker Solutions ASA (under 0,01 %), Norbit ASA (under 0,01 %), Nordic Semiconductor ASA (under 0,01 %) og 3 andre | 0,9 % | 1,9 mill. kr | 1 530 kr |
- Verdigrunnlag
- 276 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 220,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,4 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- SELVAAG AS delte anslagsvis ut 162 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (214,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (2,3 mrd. kr).
- SELVAAG AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i FAVN ENTREPRENØR AS i 2025.
- MULHOLLAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 97,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (125,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (81,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (109,3 mill. kr).
- SELTANGEN AS delte anslagsvis ut 145,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (115,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (82,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (52,1 mill. kr).
- CANICA AS gikk fra 6,1 % til 0,3 % av aksjene i ENERGEIA AS i 2025.
- CANICA AS gikk fra 5,3 % til 0 % av aksjene i VIXLY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i LUHRTOPPEN AS falt med 129 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SNØBYEN AS falt med 918,8 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- SNØBYEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SNØ OSLO AS i 2024.
- SNØBYEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SNØ VINTERARENA AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i SELVAAG BY AS falt med 1,1 mrd. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i SELVAAG AS steg fra −119,8 mill. kr i 2023 til 218,6 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MULHOLLAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 49,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (104,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (70,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (125,5 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MULHOLLAND HOLDING AS økte med 187,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- SELTANGEN AS delte anslagsvis ut 69 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (112,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (72,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (115,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i SELTANGEN AS økte med 187,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- CANICA AS gikk fra 12,9 % til 0 % av aksjene i EAM SOLAR AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 10,2 % til 0 % av aksjene i SPOTLIO AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 7,9 % til 0 % av aksjene i ZELLUNA ASA i 2024.
- CANICA AS gikk fra 6,7 % til 3,5 % av aksjene i SANDWATER FUND I AS i 2024.
- CANICA AS gikk fra 6,4 % til 0 % av aksjene i SATS ASA i 2024.
I eierkjeden
- Eier: Kristin og Olavs Stiftelse for Kunst og Medisinske Formål
- Eier: Oslo Kommune
- Eier: Lørenskog Kommunale Pensjonskasse
- Eierandel i: Luhrtoppen Eiendom AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.