Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Festningen AS

Org.nr. 920874126 · AS · Andre tjenester tilknyttet kunstnerisk virksomhet og underholdningsvirksomhet · Trondheim

Aksjene i Festningen AS gir de 10 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Festningen AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 191,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,4 % av den samme verdien, så avkastningen er 477,8 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Festningen AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 3,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 38 317 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Festningen AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 3,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 5,9 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 3 219 kr. Det er i snitt tatt ut 10,7 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 377,1 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (28 311 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 625 736 kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 17 598 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Festningen AS?

Festningen AS eies til slutt av Personlig eier A (16,8 % gjennom TRD Live AS → Event Selskapet AS og TRD Live AS → Trondheim Kultur & Næring AS og TRD Live AS), Personlig eier B (15 % gjennom Momentium Festivals AS → Momentium AS → Alh AS), Personlig eier C (15 % gjennom Momentium Festivals AS → Momentium AS → Alh AS), Personlig eier D (15 % gjennom Sky Festivals AS → Sky Holding AS → Fehrstadt Holding AS) og Personlig eier E (15 % gjennom Sky Festivals AS → Sky Holding AS → Zene Holding AS), og 5 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Festningen AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom TRD Live AS → Event Selskapet AS; TRD Live AS → Trondheim Kultur & Næring AS; TRD Live AS16,8 %591 327 kr0 kr
Personlig eier B gjennom Momentium Festivals AS → Momentium AS → Alh AS15 %527 971 kr0 kr
Personlig eier C gjennom Momentium Festivals AS → Momentium AS → Alh AS15 %527 971 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Sky Festivals AS → Sky Holding AS → Fehrstadt Holding AS15 %527 971 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Sky Festivals AS → Sky Holding AS → Zene Holding AS15 %527 971 kr0 kr
Personlig eier F gjennom TRD Live AS6 %211 188 kr0 kr
Personlig eier G gjennom TRD Live AS6 %211 188 kr0 kr
Personlig eier H gjennom TRD Live AS → Event Selskapet AS5,2 %183 030 kr0 kr
Personlig eier I gjennom TRD Live AS → Moum Lo AS3 %105 594 kr0 kr
Personlig eier J gjennom TRD Live AS → Moum Lo AS3 %105 594 kr0 kr
Verdigrunnlag
4,4 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
3,5 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
0 kr
Formuesskatt om én person eide alt
17 598 kr

Hendelser i eierkjeden

  • FESTNINGEN AS delte anslagsvis ut 16,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (13,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (682 170 kr).
  • TRD LIVE AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (6,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (6,7 mill. kr).
  • Finansinntektene i TRD LIVE AS steg fra 2 mill. kr i 2024 til 6,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MOMENTIUM FESTIVALS AS delte anslagsvis ut 6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (168 090 kr) pluss årsresultatet 2025 (7,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,8 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i MOMENTIUM AS falt med 6 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • ALH AS delte anslagsvis ut 1,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5 786 kr) pluss årsresultatet 2025 (2,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,1 mill. kr).
  • ALH AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i PIR COWORK AS i 2025.
  • ALH AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i DAMPSENTRALEN AS i 2025.
  • FESTNINGEN AS delte anslagsvis ut 4,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (4,3 mill. kr).
  • MOMENTIUM FESTIVALS AS delte anslagsvis ut 4,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (547 858 kr) pluss årsresultatet 2024 (4,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (168 090 kr).
  • MOMENTIUM AS delte anslagsvis ut 2,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,7 mill. kr).
  • ALH AS delte anslagsvis ut 700 000 kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (6,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5 786 kr).
  • SKY FESTIVALS AS delte anslagsvis ut 16,7 mill. kr for 2023, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2022 (6 mill. kr) pluss årsresultatet 2023 (12,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2023 (1,9 mill. kr).
  • Finansinntektene i SKY HOLDING AS steg fra 65 510 kr i 2022 til 16,8 mill. kr i 2023. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.