Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Halvorsen AS

Org.nr. 920659179 · AS · Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted · Kvinesdal

Aksjene i Halvorsen AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 24 573 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 13,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Halvorsen AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −43,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,7 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Halvorsen AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 21 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 357 531 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Halvorsen AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 21 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 5,5 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 2 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (188 364 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 8,4 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 65 055 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 117 087 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Halvorsen AS?

Halvorsen AS eies til slutt av Personlig eier A (25 % gjennom Tratec AS → Store Hepte AS og Tratec AS → Framvaren AS og Halvorsen Technology AS → Store Hepte AS), Personlig eier B (19,4 % gjennom Fo Holding AS), Personlig eier C (12,6 % gjennom Tratec AS → Import & Marketing AS og Halvorsen Technology AS → Import & Marketing AS), Personlig eier D (5,2 % gjennom Tratec AS → Framvaren AS → General Standard AS og Halvorsen Technology AS → Framvaren AS → General Standard AS) og Personlig eier E (5,2 % gjennom Tratec AS → Framvaren AS → Hestespranget AS og Halvorsen Technology AS → Framvaren AS → Hestespranget AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Halvorsen AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Tratec AS → Store Hepte AS; Tratec AS → Framvaren AS; Halvorsen Technology AS → Store Hepte AS25 %3,4 mill. kr16 044 kr
Personlig eier B gjennom Fo Holding AS19,4 %2,6 mill. kr8 529 kr
Personlig eier C gjennom Tratec AS → Import & Marketing AS; Halvorsen Technology AS → Import & Marketing AS12,6 %1,7 mill. kr0 kr
Personlig eier D gjennom Tratec AS → Framvaren AS → General Standard AS; Halvorsen Technology AS → Framvaren AS → General Standard AS5,2 %702 857 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Tratec AS → Framvaren AS → Hestespranget AS; Halvorsen Technology AS → Framvaren AS → Hestespranget AS5,2 %702 857 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Tratec AS → Framvaren AS → Skipman AS; Halvorsen Technology AS → Framvaren AS → Skipman AS5,2 %702 857 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Tratec AS → Leif Hübert AS → Elh Holding AS; Halvorsen Technology AS → Leif Hübert AS → Elh Holding AS4,3 %574 201 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Tratec AS → Leif Hübert AS → LGH Holding AS; Halvorsen Technology AS → Leif Hübert AS → LGH Holding AS4,3 %574 201 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Tratec AS → Leif Hübert AS → NLH Holding AS; Halvorsen Technology AS → Leif Hübert AS → NLH Holding AS4,3 %574 201 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Tratec AS → Import & Marketing AS; Halvorsen Technology AS → Import & Marketing AS4,2 %563 883 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Tratec AS → Import & Marketing AS; Halvorsen Technology AS → Import & Marketing AS4,2 %563 883 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Tratec AS → Leif Hübert AS; Halvorsen Technology AS → Leif Hübert AS3,2 %436 717 kr0 kr
Personlig eier M gjennom BMH Holding AS3 %404 061 kr0 kr
Verdigrunnlag
16,8 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
13,5 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
24 573 kr
Formuesskatt om én person eide alt
117 087 kr

Hendelser i eierkjeden

  • TRATEC AS delte anslagsvis ut 7,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (117,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (21,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (131,2 mill. kr).
  • TRATEC AS gikk fra 100 % til 77,6 % av aksjene i PH EIENDOM KVINESDAL AS i 2025.
  • STORE HEPTE AS delte anslagsvis ut 1,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (25,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (26,2 mill. kr).
  • IMPORT & MARKETING AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (54,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (64,9 mill. kr).
  • FRAMVAREN AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (1,9 mill. kr).
  • TRATEC AS delte anslagsvis ut 10,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (110,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (17,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (117,2 mill. kr).
  • FO HOLDING AS gikk fra 9 % til 0 % av aksjene i OIL INVEST AS i 2024.
  • STORE HEPTE AS delte anslagsvis ut 2,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (25,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (25,9 mill. kr).
  • FRAMVAREN AS delte anslagsvis ut 2,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,7 mill. kr).

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.