Anslag · inntektsår 2025
Marine Parts & Propulsion AS
Org.nr. 920412726 · AS · Engroshandel med maskiner og utstyr til bergverksdrift, olje- og gassutvinning og bygge- og anleggsvirksomhet · Bergen
Aksjene i Marine Parts & Propulsion AS gir de 24 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 3,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Marine Parts & Propulsion AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 109,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,44 % av den samme verdien, så avkastningen er 246,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Marine Parts & Propulsion AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 3,9 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 3 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 21 852 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Marine Parts & Propulsion AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,4 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 792 497 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 2,3 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 42,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (35 154 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 19 953 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 21 852 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Marine Parts & Propulsion AS?
Marine Parts & Propulsion AS eies til slutt av Personlig eier A (12 % gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS og Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS), Personlig eier B (12 % gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS og Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS), Pe Club Holdco AS (10 % gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS og Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS), Personlig eier C (5,3 % gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Kano Invest AS og Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Kano Invest AS) og Personlig eier D (4,8 % gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → KLNM Invest AS og Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → KLNM Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Marine Parts & Propulsion AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS | 12 % | 472 310 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Nogva Norvoll Invest AS | 12 % | 472 310 kr | 0 kr |
| Pe Club Holdco AS gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS | 10 % | 392 885 kr | – |
| Personlig eier C gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Kano Invest AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Kano Invest AS | 5,3 % | 207 816 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → KLNM Invest AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → KLNM Invest AS | 4,8 % | 188 924 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Lano Invest AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Lano Invest AS | 4,8 % | 188 924 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Akn Invest AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Akn Invest AS | 4,6 % | 180 337 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Skjano Invest AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Skjano Invest AS | 4,5 % | 178 620 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Blankenborg AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Blankenborg AS | 4,4 % | 173 905 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Glendrange Invest AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Glendrange Invest AS | 4,4 % | 173 905 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Holmvin AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Holmvin AS | 4,4 % | 173 905 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Kmir AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Kmir AS | 4,4 % | 173 905 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Mango Holding AS; Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Employeeco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Mango Holding AS | 4,3 % | 169 739 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Audendum AS | 1,5 % | 57 763 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Nogva Motorfabrikk AS → Nogva Group AS → Nogva Midco AS → Nogva Topco AS → Noble Holdco AS → Credo Iii AS → Langodden AS | 1,4 % | 56 039 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 4,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 3,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 21 852 kr
Hendelser i eierkjeden
- MARINE PARTS & PROPULSION AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (2,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,2 mill. kr).
- HOLM DAHLBERG INVEST AS gikk fra 48 % til 0 % av aksjene i MARINE PARTS & PROPULSION AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- JOKRI AS gikk fra 43 % til 0 % av aksjene i MARINE PARTS & PROPULSION AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- JOAKIM HOVDEN gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i MARINE PARTS & PROPULSION AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- JAN OTTO HANNISDAL gikk fra 4 % til 0 % av aksjene i MARINE PARTS & PROPULSION AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MARINE PARTS & PROPULSION AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i NORTH SEA MARITIME AS i 2025.
- NOGVA MOTORFABRIKK AS delte anslagsvis ut 19,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (123,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (47,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151,1 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NOGVA MOTORFABRIKK AS økte med 19,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- NOGVA MOTORFABRIKK AS gikk fra 4,7 % til 0 % av aksjene i ROBOTEK AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i NOGVA GROUP AS økte med 272,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i NOGVA MIDCO AS økte med 274 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- MARINE PARTS & PROPULSION AS gikk fra 51 % til 0 % av aksjene i NORDIC ENERGY SOLUTIONS AS i 2024.
- MARINE PARTS & PROPULSION AS gikk fra 50 % til 20 % av aksjene i NORTH SEA MARITIME AS i 2024.
- NOGVA MOTORFABRIKK AS delte anslagsvis ut 75 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (146,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (52,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (123,2 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: Pe Club Holdco AS
- Eierandel i: Marine & Industri Power AS
- Eierandel i: North Sea Maritime AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.