Anslag · inntektsår 2025
B&B Entreprenør Holding AS
Org.nr. 920215912 · AS · Oppføring av bygninger · Midtre Gauldal
Aksjene i B&B Entreprenør Holding AS gir de 40 personlige eierne anslagsvis 3 203 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener B&B Entreprenør Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −138 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,57 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i B&B Entreprenør Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 2,6 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (37,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 167 077 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med B&B Entreprenør Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 2,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 8,3 mill. kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 1,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 101 682 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,5 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (68 785 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 16,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 142 845 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 42 757 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier B&B Entreprenør Holding AS?
B&B Entreprenør Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (34,5 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS), Personlig eier B (14,7 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS og Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS), Varig Orkla Forsikring Gjensidig (11,1 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS), Personlig eier C (9 % gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS) og Personlig eier D (4,8 % gjennom Arnemo Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av B&B Entreprenør Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS | 34,5 % | 2,1 mill. kr | 3 203 kr |
| Personlig eier B gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Tenga AS; Salvesen & Thams Invest AS → Tenga AS | 14,7 % | 884 873 kr | 0 kr |
| Varig Orkla Forsikring Gjensidig gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS | 11,1 % | 670 624 kr | – |
| Personlig eier C gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Investitude AS | 9 % | 543 454 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Arnemo Holding AS | 4,8 % | 287 415 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Jomar Grøtan AS | 4,8 % | 287 415 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Ivar Arnesen Invest AS | 1,7 % | 103 744 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Stokke Industri AS → Søre Øverli AS | 1,5 % | 87 936 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Pom Invest AS; Salvesen & Thams Invest AS → Pom Invest AS | 1,1 % | 65 433 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Fornæss Invest AS | 1 % | 61 538 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Jøtul Invest AS; Salvesen & Thams Invest AS → Jøtul Invest AS | 0,6 % | 36 188 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Diwp Holding AS | 0,6 % | 36 176 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Kvarv AS → Creos Invest AS → Creos AS → Creos Holding AS; Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Kverva Finans AS → Kverva AS → Creos AS → Creos Holding AS | 0,6 % | 35 578 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → K O Schea AS; Salvesen & Thams Invest AS → K O Schea AS | 0,5 % | 28 898 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Salvesen & Thams Invest AS → Salvesen & Thams AS → Devico Invest AS → Nha Invest AS | 0,5 % | 27 561 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 3 203 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 42 757 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i B&B ENTREPRENØR HOLDING AS økte med 37,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i B&B ENTREPRENØR HOLDING AS økte fra 10 000 til 10 500 i 2025, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- HAKAR INVEST AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i B&B ENTREPRENØR HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 142,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (0 kr) pluss årsresultatet 2025 (142,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (0 kr).
- Finansinntektene i SALVESEN & THAMS INVEST AS steg fra 43 mill. kr i 2024 til 173,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 94,6 % til 92,4 % av aksjene i BITASTAD HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i OVUN HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS gikk fra 18 % til 0 % av aksjene i AXESS ASSET INTEGRITY AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 1,2 % til 0 % av aksjene i CRAYON GROUP HOLDING AS i 2025.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 1,3 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,7 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,6 mrd. kr).
- KVARV AS delte anslagsvis ut 199,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,1 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,2 mrd. kr).
- INVESTITUDE AS gikk fra 2 % til 0 % av aksjene i TRD CAMPUS HOLDING AS i 2025.
- SALVESEN & THAMS INVEST AS delte anslagsvis ut 9,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (0 kr) pluss årsresultatet 2024 (9,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (0 kr).
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS INVEST AS falt med 98,9 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i SALVESEN & THAMS AS økte med 613,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS delte anslagsvis ut 600 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (601,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2 mrd. kr).
- Innskutt egenkapital i KVERVA FINANS AS økte med 700 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- KVERVA FINANS AS gikk fra 5,9 % til 0 % av aksjene i COLUMBI SALMON AS i 2024.
- KVERVA AS delte anslagsvis ut 723,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,1 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,8 mrd. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr).
- KVARV AS delte anslagsvis ut 1 mrd. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (704,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,3 mrd. kr).
- INVESTITUDE AS gikk fra 15,5 % til 11,4 % av aksjene i SALVESEN & THAMS AS i 2024.
I eierkjeden
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.