Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Trust Two AS

Org.nr. 920062032 · AS · Utenriks sjøfart med gods · Bergen

Aksjene i Trust Two AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 467 050 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 53,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Trust Two AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 102,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,82 % av den samme verdien, så avkastningen er 124,6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Trust Two AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 39,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 91,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 14,8 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Trust Two AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 38,9 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 46,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 45,6 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 51,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (889 471 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 79 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 828 857 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 552 895 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Trust Two AS?

Trust Two AS eies til slutt av Karl Lødrup Kvalheim (34,8 % gjennom Trust AS → Nesttun Invest Shipholding AS → Nesttun Invest AS og Trust AS → Champion Tankers AS → Nesttun Invest AS), Henning Brynjulfsen Kvalheim (30 % gjennom Trust AS → Nesttun Invest Shipholding AS → Nesttun Invest AS → HK Nesttun Holding AS og Trust AS → Champion Tankers AS → Nesttun Invest AS → HK Nesttun Holding AS), Jakob Brynjulfsen Kvalheim (30 % gjennom Trust AS → Nesttun Invest Shipholding AS → Nesttun Invest AS → Normeat Holding AS og Trust AS → Champion Tankers AS → Nesttun Invest AS → Normeat Holding AS) og Pål Brynjulfsen Kvalheim (5,2 % gjennom Trust AS → Nesttun Invest Shipholding AS → Nesttun Invest AS → PBK Holding AS og Trust AS → Champion Tankers AS → Nesttun Invest AS → PBK Holding AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Trust Two AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Karl Lødrup Kvalheim gjennom Trust AS → Nesttun Invest Shipholding AS → Nesttun Invest AS; Trust AS → Champion Tankers AS → Nesttun Invest AS. Eier også aksjer i KLK Investment AS (76,67 %), Nesttun Chartering AS (50 %), Nesttun Invest Eiendom AS (26,36 %), Brimsholmen Bro og Veilag AS (7,14 %), Videocation.No AS (3,43 %) og 5 andre34,8 %18,7 mill. kr169 581 kr
Henning Brynjulfsen Kvalheim gjennom Trust AS → Nesttun Invest Shipholding AS → Nesttun Invest AS → HK Nesttun Holding AS; Trust AS → Champion Tankers AS → Nesttun Invest AS → HK Nesttun Holding AS30 %16,1 mill. kr143 635 kr
Jakob Brynjulfsen Kvalheim gjennom Trust AS → Nesttun Invest Shipholding AS → Nesttun Invest AS → Normeat Holding AS; Trust AS → Champion Tankers AS → Nesttun Invest AS → Normeat Holding AS. Eier også aksjer i Normeat Trading AS (100 %)30 %16,1 mill. kr143 635 kr
Pål Brynjulfsen Kvalheim gjennom Trust AS → Nesttun Invest Shipholding AS → Nesttun Invest AS → PBK Holding AS; Trust AS → Champion Tankers AS → Nesttun Invest AS → PBK Holding AS5,2 %2,8 mill. kr10 199 kr
Verdigrunnlag
67,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
53,7 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
552 895 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i TRUST TWO AS falt med 4,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • TRUST AS delte anslagsvis ut 11,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (105,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (68,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (162,3 mill. kr).
  • NESTTUN INVEST SHIPHOLDING AS delte anslagsvis ut 310,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (188,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (402,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (280,4 mill. kr).
  • NESTTUN INVEST AS delte anslagsvis ut 428,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (513,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,2 mrd. kr).
  • CHAMPION TANKERS AS delte anslagsvis ut 3,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (34 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (41,2 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i NORMEAT HOLDING AS falt med 20,6 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • TRUST TWO AS delte anslagsvis ut 87,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (26,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (91,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (29,4 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i TRUST TWO AS økte med 3,9 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • TRUST AS delte anslagsvis ut 159,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (95,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (169,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (105,7 mill. kr).
  • NESTTUN INVEST SHIPHOLDING AS delte anslagsvis ut 383,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (155,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (416,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (188,9 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i NESTTUN INVEST SHIPHOLDING AS falt med 15,7 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.