Anslag · inntektsår 2025
Industriveien 12 Andenes AS
Org.nr. 920047920 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Harstad
Aksjene i Industriveien 12 Andenes AS gir de 4 personlige eierne anslagsvis 18 882 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Industriveien 12 Andenes AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 6,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,59 % av den samme verdien, så avkastningen er 11,6 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Industriveien 12 Andenes AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 1,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 97 525 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 428 088 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Industriveien 12 Andenes AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,1 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 1,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (80 830 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 54 332 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 50 244 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Industriveien 12 Andenes AS?
Industriveien 12 Andenes AS eies til slutt av Personlig eier A (40,5 % gjennom Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → RFM Invest AS og Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → PHS Invest AS → RFM Invest AS), Personlig eier B (39,2 % gjennom Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → Pis Invest AS og Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → PHS Invest AS → Pis Invest AS), Personlig eier C (10 %), PRS Holding AS (7,7 % gjennom Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → PHS Invest AS) og Personlig eier D (2,6 % gjennom Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → PHS Invest AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Industriveien 12 Andenes AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → RFM Invest AS; Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → PHS Invest AS → RFM Invest AS | 40,5 % | 2,7 mill. kr | 9 877 kr |
| Personlig eier B gjennom Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → Pis Invest AS; Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → PHS Invest AS → Pis Invest AS | 39,2 % | 2,7 mill. kr | 9 005 kr |
| Personlig eier C | 10 % | 678 441 kr | 0 kr |
| PRS Holding AS gjennom Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → PHS Invest AS | 7,7 % | 523 368 kr | – |
| Personlig eier D gjennom Per Strand Eiendom AS → PRS Holding AS → PHS Invest AS | 2,6 % | 174 456 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 8,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,8 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 18 882 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 50 244 kr
Hendelser i eierkjeden
- PHS INVEST AS delte anslagsvis ut 7,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (213 608 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (262 724 kr).
- PIS INVEST AS delte anslagsvis ut 11 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (85,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (7,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (81,1 mill. kr).
- PRS HOLDING AS delte anslagsvis ut 116,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (167,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (1,4 mrd. kr).
- PHS INVEST AS delte anslagsvis ut 1,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (7,2 mill. kr).
- RFM INVEST AS delte anslagsvis ut 29,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (31,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (35,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (38 mill. kr).
- Finansinntektene i RFM INVEST AS steg fra 12,4 mill. kr i 2023 til 39,3 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PIS INVEST AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (51,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (38,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (85,1 mill. kr).
- Finansinntektene i PIS INVEST AS steg fra 13 mill. kr i 2023 til 41,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: PRS Holding AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.