Anslag · inntektsår 2025
Wenaas Hotels Sweden AS
Org.nr. 919981938 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Rauma
Aksjene i Wenaas Hotels Sweden AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 1,5 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 237,7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Wenaas Hotels Sweden AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −0,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,87 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Wenaas Hotels Sweden AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 3,2 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 5,2 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Wenaas Hotels Sweden AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 3,2 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 4,1 mill. kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 236,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 2,6 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 2,6 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Wenaas Hotels Sweden AS?
Wenaas Hotels Sweden AS eies til slutt av Viola Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS), Celina Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS), Monja Wenaas Myrann (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Mukaya AS), Luca Stabæk Wenaas (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS) og Lea Stabæk Wenaas (10,9 % gjennom Wenaasgruppen AS → Lewest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Wenaas Hotels Sweden AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Viola Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Fjellrose AS | 10,9 % | 25,9 mill. kr | 246 718 kr |
| Celina Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Kaldtind AS | 10,9 % | 25,9 mill. kr | 246 718 kr |
| Monja Wenaas Myrann gjennom Wenaasgruppen AS → Mukaya AS | 10,9 % | 25,9 mill. kr | 246 718 kr |
| Luca Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS. Eier også aksjer i Sats ASA (under 0,01 %), Entra ASA (under 0,01 %), Atea ASA (under 0,01 %), Veidekke ASA (under 0,01 %), Borregaard ASA (under 0,01 %) og 8 andre | 10,9 % | 25,9 mill. kr | 246 221 kr |
| Lea Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Lewest AS | 10,9 % | 25,9 mill. kr | 246 221 kr |
| Lucia Stabæk Wenaas gjennom Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 10,9 % | 25,9 mill. kr | 246 221 kr |
| Personlig eier A gjennom Wenaasgruppen AS → Wenaas Holding AS | 1,1 % | 2,6 mill. kr | 8 431 kr |
| Personlig eier B gjennom Wenaasgruppen AS → Laxx AS; Wenaasgruppen AS → Lewest AS; Wenaasgruppen AS → Luwen AS | 0,3 % | 782 993 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 297,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 237,7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 1,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 2,6 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 3,2 % til 0 % av aksjene i BELSHIPS AS i 2025.
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (11,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (70 mill. kr).
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 2,7 % til 0,1 % av aksjene i ROGALAND SPAREBANK i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,5 % til 0 % av aksjene i SPAREBANK 1 RINGERIKE HADELAND i 2024.
- WENAASGRUPPEN AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i SPAREBANKEN ØST i 2024.
- GRUVE 1 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- GRUVE 2 AS delte anslagsvis ut 8,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (128,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (138,7 mill. kr).
- FJELLROSE AS delte anslagsvis ut 9,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (62,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (65,2 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.