Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Bergensgruppen Næring AS

Org.nr. 919855193 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Bergen

Aksjene i Bergensgruppen Næring AS gir de 24 personlige eierne anslagsvis 171 448 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 33,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Bergensgruppen Næring AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 8,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,79 % av den samme verdien, så avkastningen er 11 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Bergensgruppen Næring AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 6,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 590 187 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 2,5 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Bergensgruppen Næring AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 6,6 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 290 369 kr og den langsiktige gjelden økte med 19,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (535 759 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 43,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 435 984 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 333 028 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Bergensgruppen Næring AS?

Bergensgruppen Næring AS eies til slutt av Personlig eier A (32,4 % gjennom Bergensgruppen AS → Soneta AS → C. Nesttun Invest AS og Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → C. Nesttun Invest AS), Personlig eier B (27,9 % gjennom Bergensgruppen AS → M2 Real Estate Holding AS → M2 Property AS → M2 Holding AS og Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → M2 Real Estate Holding AS → M2 Property AS → M2 Holding AS), Personlig eier C (6,1 % gjennom Bergensgruppen AS → Mahega AS), Personlig eier D (4,6 % gjennom Bergensgruppen AS → Mahega AS) og Personlig eier E (4,6 % gjennom Bergensgruppen AS → Mahega AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Bergensgruppen Næring AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Bergensgruppen AS → Soneta AS → C. Nesttun Invest AS; Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → C. Nesttun Invest AS32,4 %10,9 mill. kr91 750 kr
Personlig eier B gjennom Bergensgruppen AS → M2 Real Estate Holding AS → M2 Property AS → M2 Holding AS; Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → M2 Real Estate Holding AS → M2 Property AS → M2 Holding AS27,9 %9,4 mill. kr76 572 kr
Personlig eier C gjennom Bergensgruppen AS → Mahega AS6,1 %2,1 mill. kr3 126 kr
Personlig eier D gjennom Bergensgruppen AS → Mahega AS4,6 %1,6 mill. kr0 kr
Personlig eier E gjennom Bergensgruppen AS → Mahega AS4,6 %1,6 mill. kr0 kr
Personlig eier F gjennom Bergensgruppen AS → Soneta AS → Taklo Holding AS2,9 %966 359 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Bergensgruppen AS → M2 Real Estate Holding AS → Saele Invest & Consulting AS; Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → M2 Real Estate Holding AS → Saele Invest & Consulting AS; Bergensgruppen AS → Saele Invest & Consulting AS2,8 %944 452 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Bergensgruppen AS → M2 Real Estate Holding AS → Saele Invest & Consulting AS; Bergensgruppen AS → Mine Kapital AS → M2 Real Estate Holding AS → Saele Invest & Consulting AS; Bergensgruppen AS → Saele Invest & Consulting AS2,8 %944 452 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Bergensgruppen AS → Soneta AS → Rett Vest Invest AS2,5 %858 829 kr0 kr
Cashflow Holding Aps gjennom Bergensgruppen AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)1,6 %553 237 kr–
Personlig eier J gjennom Bergensgruppen AS → Sparkling Rock AS1,3 %451 778 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Bergensgruppen AS → Sparkling Rock AS1,3 %451 778 kr0 kr
Personlig eier L gjennom Bergensgruppen AS → Sparkling Rock AS1,3 %451 778 kr0 kr
Personlig eier M gjennom Bergensgruppen AS → Sparkling Rock AS1,3 %451 778 kr0 kr
Personlig eier N gjennom Bergensgruppen AS → Gunn Invest AS1 %327 220 kr0 kr
Verdigrunnlag
42,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
33,8 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
171 448 kr
Formuesskatt om én person eide alt
333 028 kr

Hendelser i eierkjeden

  • SONETA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i BERGENSGRUPPEN NÆRING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • BERGENSGRUPPEN NÆRING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BERGENSGRUPPEN DRIFT AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i BERGENSGRUPPEN AS økte med 385,2 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • BERGENSGRUPPEN AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SKIPPERHUSET AS i 2025.
  • Finansinntektene i SONETA AS steg fra 6,8 mill. kr i 2024 til 96,3 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • SONETA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i BERGENSGRUPPEN NÆRING AS i 2025.
  • SONETA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i BERGENSGRUPPEN INVEST AS i 2025.
  • SONETA AS gikk fra 49,5 % til 0 % av aksjene i BERGENSGRUPPEN EIENDOM AS i 2025.
  • SONETA AS gikk fra 35,1 % til 0 % av aksjene i MINE EIENDOMMER AS i 2025.
  • SONETA AS gikk fra 35 % til 0 % av aksjene i MINE UTVIKLING AS i 2025.
  • MAHEGA AS delte anslagsvis ut 27,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (401,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (23,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (397,2 mill. kr).
  • MAHEGA AS gikk fra 17 % til 0 % av aksjene i MINE UTVIKLING AS i 2025.
  • MAHEGA AS gikk fra 16,9 % til 0 % av aksjene i MINE EIENDOMMER AS i 2025.
  • Finansinntektene i M2 REAL ESTATE HOLDING AS steg fra 3 kr i 2024 til 71,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • M2 REAL ESTATE HOLDING AS gikk fra 35,1 % til 0 % av aksjene i MINE EIENDOMMER AS i 2025.
  • M2 REAL ESTATE HOLDING AS gikk fra 35 % til 0 % av aksjene i MINE UTVIKLING AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i M2 REAL ESTATE HOLDING AS økte med 10,7 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.