Anslag · inntektsår 2025
Maskinstyring AS
Org.nr. 919720441 · AS · Byggeteknisk konsulentvirksomhet · Hamar
Aksjene i Maskinstyring AS gir de 6 personlige eierne anslagsvis 9 711 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 20,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Maskinstyring AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 89 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,73 % av den samme verdien, så avkastningen er 121,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Maskinstyring AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 5,2 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 32,5 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 304 378 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 2 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Maskinstyring AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 989 865 kr. Bankinnskuddene falt med 40,4 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 16,2 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 54,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (296 824 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 12,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 109 953 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 184 506 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Maskinstyring AS?
Maskinstyring AS eies til slutt av Priveq Investment Vii (a) AB (53,3 % gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS), Jøran Bergsjøbrenden (10,3 % gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → Jorama Holding AS), Knut Arne Eriksen (10,3 % gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → K. A. Eriksen AS), Tom Mangerud (10,3 % gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → T-Mac Invest AS) og Ole Helge Aalstad (7 % gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → Liberg Harvest AS), og 5 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Maskinstyring AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Priveq Investment Vii (a) AB gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 53,3 % | 10,8 mill. kr | – |
| Jøran Bergsjøbrenden gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → Jorama Holding AS | 10,3 % | 2,1 mill. kr | 3 237 kr |
| Knut Arne Eriksen gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → K. A. Eriksen AS. Eier også aksjer i Ingeniørcompagniet AS (16,67 %) | 10,3 % | 2,1 mill. kr | 3 237 kr |
| Tom Mangerud gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → T-Mac Invest AS | 10,3 % | 2,1 mill. kr | 3 237 kr |
| Ole Helge Aalstad gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → Liberg Harvest AS. Eier også aksjer i Moelven Industrier ASA (under 0,01 %) | 7 % | 1,4 mill. kr | 0 kr |
| Priveq Investment Vii (B) AB gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 5,9 % | 1,2 mill. kr | – |
| Geir Henning Langnes gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → Dieselmink Holding AS. Eier også aksjer i Langnes Holding AS (51 %), Uponnordic AS (30,69 %), Altforreise AS (25 %) | 2,3 % | 455 535 kr | 0 kr |
| Gaute Eskil Engbakk gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS → Antares Group AS. Eier også aksjer i Fusetools AS (0,1 %), Protector Forsikring ASA (under 0,01 %) | 0,3 % | 67 198 kr | 0 kr |
| Additional Venture Holding Sweden A gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,2 % | 38 079 kr | – |
| Karl Peter Lagesson gjennom Makin-Group AS → Makin Holdco AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 0,1 % | 26 879 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 25,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 20,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 184 506 kr
Hendelser i eierkjeden
- MASKINSTYRING AS delte anslagsvis ut 27,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (19,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (18,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (10,3 mill. kr).
- MASKINSTYRING HOLDING AS gikk fra 95 % til 0 % av aksjene i MASKINSTYRING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- DIESELMINK HOLDING AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i MASKINSTYRING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- JORAMA HOLDING AS delte anslagsvis ut 16,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (2,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (66,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (52,3 mill. kr).
- Finansinntektene i JORAMA HOLDING AS steg fra 2,5 mill. kr i 2024 til 67,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- K. A. ERIKSEN AS delte anslagsvis ut 10,7 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (67,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (59,5 mill. kr).
- Finansinntektene i K. A. ERIKSEN AS steg fra 2,5 mill. kr i 2024 til 67,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- T-MAC INVEST AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (68,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (69,3 mill. kr).
- Finansinntektene i T-MAC INVEST AS steg fra 2,7 mill. kr i 2024 til 68,8 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LIBERG HARVEST AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (6,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (53,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (58,6 mill. kr).
- Finansinntektene i LIBERG HARVEST AS steg fra 2,6 mill. kr i 2024 til 54,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MASKINSTYRING AS delte anslagsvis ut 5,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (19,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MASKINSTYRING AS falt med 6,2 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- JORAMA HOLDING AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (976 363 kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,3 mill. kr).
- K. A. ERIKSEN AS delte anslagsvis ut 2,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (3,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,1 mill. kr).
- T-MAC INVEST AS delte anslagsvis ut 2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (4,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (5,1 mill. kr).
- LIBERG HARVEST AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (6,2 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.