Anslag · inntektsår 2025
Aneo Energy AS
Org.nr. 919627603 · AS · Handel med elektrisitet · Trondheim
Om én person eide hele Aneo Energy AS, ville aksjene gitt anslagsvis 23 948 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Aneo Energy AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 20,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,46 % av den samme verdien, så avkastningen er 43,7 ganger formuesskatten.
Hvordan har det gått med Aneo Energy AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 20 448 kr. Bankinnskuddene falt med 13,7 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 22 548 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 23 948 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Aneo Energy AS?
Aneo Energy AS eies til slutt av Hitecvision New Energy Annex Fund (17,5 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS), Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap (9,9 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Orkland Kommune (9,2 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS), Melhus Kommune (6,6 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS og Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS) og Eføy Investering AS (5,7 % gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Aneo Energy AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Hitecvision New Energy Annex Fund gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → HV Annex Invest Alfa AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 17,5 % | 727 087 kr | – |
| Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 9,9 % | 409 457 kr | – |
| Orkland Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 9,2 % | 382 759 kr | – |
| Melhus Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 6,6 % | 274 694 kr | – |
| Eføy Investering AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS | 5,7 % | 237 740 kr | – |
| Trondheim Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 4,5 % | 187 926 kr | – |
| Indre Fosen Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 4 % | 164 743 kr | – |
| Pamar AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Albemarle Invest 2 AS | 2,9 % | 118 855 kr | – |
| Eføy Kapital AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS | 2,7 % | 111 157 kr | – |
| Ørland Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 2,5 % | 105 216 kr | – |
| Åfjord Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 2,5 % | 103 724 kr | – |
| Watrium AS gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → HV Aneo Holding AS → HV Nef Invest Zero AS → Hitecvision New Energy Fund AS → HV Capital Nef AS → Hitecvision AS | 2,4 % | 101 069 kr | – |
| Heim Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 2,4 % | 99 899 kr | – |
| Oppdal Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 2 % | 81 329 kr | – |
| Midtre Gauldal Kommune gjennom Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS → Trønderenergi AS; Aneo Renewables Holding AS → Aneo Holding 2 AS → Aneo Holding AS → Trønderenergi Vekst Holding AS | 1,6 % | 65 299 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 5,2 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 23 948 kr
Hendelser i eierkjeden
- ANEO RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i ANEO RETAIL AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 1,8 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 1,7 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 1,9 mrd. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO RENEWABLES HOLDING AS økte med 212,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ANEO RENEWABLES HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PSF 1 AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING 2 AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i ANEO HOLDING AS økte med 692,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV ANEO HOLDING AS økte med 510,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i HV NEF INVEST ZERO AS økte med 706,4 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
I eierkjeden
- Eier: Kommunal Landspensjonskasse Gjensidig Forsikringsselskap
- Eier: Orkland Kommune
- Eier: Melhus Kommune
- Eier: Eføy Investering AS
- Eier: Trondheim Kommune
- Eier: Indre Fosen Kommune
- Eier: Pamar AS
- Eier: Eføy Kapital AS
- Eier: Ørland Kommune
- Eier: Åfjord Kommune
- Eier: Watrium AS
- Eier: Heim Kommune
- Eier: Oppdal Kommune
- Eier: Midtre Gauldal Kommune
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.