Anslag · inntektsår 2025
Katla AS
Org.nr. 919424346 · AS · Drift av restauranter · Oslo
Aksjene i Katla AS gir de 33 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Katla AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 28,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,6 % av den samme verdien, så avkastningen er 47,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Katla AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 4,1 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 81 825 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,6 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Katla AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 4,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 55 093 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 84 180 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 60 429 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 52 326 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Katla AS?
Katla AS eies til slutt av Personlig eier A (25 % gjennom Amy Holding AS), Pinkerburg Holdings LTD (9,2 % gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Nye Dymax Invest AS), Personlig eier B (8,7 % gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Karlseng Holding AS og Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Bike Invest AS → Karlseng Holding AS), Personlig eier C (8,7 % gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Papillon AS og Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Bike Invest AS → Papillon AS) og Personlig eier D (8,7 % gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Einebær Holding AS og Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Bike Invest AS → Einebær Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Katla AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Amy Holding AS | 25 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Pinkerburg Holdings LTD gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Nye Dymax Invest AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 9,2 % | 641 780 kr | – |
| Personlig eier B gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Karlseng Holding AS; Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Bike Invest AS → Karlseng Holding AS | 8,7 % | 609 451 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Papillon AS; Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Bike Invest AS → Papillon AS | 8,7 % | 609 451 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Einebær Holding AS; Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Bike Invest AS → Einebær Holding AS | 8,7 % | 609 415 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Jæderen AS | 4,6 % | 322 196 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Bike Invest AS → Sebrastad Holding AS; Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Sebrastad Holding AS | 3,4 % | 239 682 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Periscopus AS | 3 % | 206 261 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Eik S Holding AS → Eik Gruppen AS → Periscopus AS | 3 % | 206 261 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Art Vandelay Industries AS | 2,6 % | 183 900 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Art Vandelay Industries AS | 2,6 % | 183 900 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Bramare AS → Ludv. G. Braathens Rederi AS → Brabros Holding AS | 2 % | 139 368 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Bramare AS → Ludv. G. Braathens Rederi AS → Brabros Holding AS | 2 % | 139 368 kr | 0 kr |
| We Come In Peace AS gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS | 1,4 % | 100 320 kr | – |
| Personlig eier M gjennom Lava Oslo AS → Friends Hospitality Group Norway AS → Friends Hospitality Group AS → Bergstrøm AS | 1,2 % | 81 510 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 8,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 7 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 52 326 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i FRIENDS HOSPITALITY GROUP NORWAY AS økte med 51,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i FRIENDS HOSPITALITY GROUP AS falt med 27 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i EIK S HOLDING AS økte med 19,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- EIK S HOLDING AS gikk fra 49,4 % til 47,9 % av aksjene i EIK SERVERING AS i 2025.
- LAVA OSLO AS delte anslagsvis ut 81,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (77,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−1,1 mill. kr).
- Finansinntektene i LAVA OSLO AS steg fra 714 114 kr i 2023 til 81,4 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LAVA OSLO AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i VEGA SNACKBAR AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i FRIENDS HOSPITALITY GROUP NORWAY AS økte med 26 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i FRIENDS HOSPITALITY GROUP NORWAY AS steg fra 33,1 mill. kr i 2023 til 150,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- FRIENDS HOSPITALITY GROUP AS delte anslagsvis ut 23,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (−17,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−8,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−49,6 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i FRIENDS HOSPITALITY GROUP AS økte med 46,8 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i EIK GRUPPEN AS økte med 24,6 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- AMY HOLDING AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (547 701 kr) pluss årsresultatet 2024 (44 894 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (−407 405 kr).
- AMY HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 25 % av aksjene i DACKEL & SON AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: We Come In Peace AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.