Anslag · inntektsår 2025
Stenseth & RS Holding AS
Org.nr. 919165022 · AS · Oppføring av bygninger · Asker
Aksjene i Stenseth & RS Holding AS gir de 64 personlige eierne anslagsvis 126 955 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 68,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Stenseth & RS Holding AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 48,3 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,84 % av den samme verdien, så avkastningen er 57,8 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Stenseth & RS Holding AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 460 013 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 82,2 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 1,4 mill. kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 174 069 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Stenseth & RS Holding AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 460 013 kr. Det er i snitt tatt ut 41,1 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 35,8 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (1,1 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 68,9 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 717 232 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 714 392 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Stenseth & RS Holding AS?
Stenseth & RS Holding AS eies til slutt av Personlig eier A (13,1 % gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Ømf Holding AS), OBOS BBL (12,8 % gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → OBOS Aksjeinvesteringer AS), Folketrygdfondet (6,9 % gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA), Personlig eier B (5,1 % gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS og Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS → Flygind Invest AS) og Personlig eier C (5,1 % gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS og Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS → Grey Swan AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Stenseth & RS Holding AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Ømf Holding AS | 13,1 % | 9 mill. kr | 72 182 kr |
| OBOS BBL gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → OBOS Aksjeinvesteringer AS | 12,8 % | 8,8 mill. kr | – |
| Folketrygdfondet gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA | 6,9 % | 4,7 mill. kr | – |
| Personlig eier B gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS → Flygind Invest AS | 5,1 % | 3,5 mill. kr | 17 068 kr |
| Personlig eier C gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS → Grey Swan AS | 5,1 % | 3,5 mill. kr | 17 068 kr |
| Personlig eier D gjennom Kveil Invest AS | 3,6 % | 2,4 mill. kr | 6 881 kr |
| Personlig eier E gjennom Fimland Holding AS | 3,6 % | 2,4 mill. kr | 6 878 kr |
| Personlig eier F gjennom Ronny Nygaard Holding AS | 3,6 % | 2,4 mill. kr | 6 878 kr |
| Personlig eier G gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Constructio AS; Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → Flygind AS | 1,9 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA → LJM AS | 1,8 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Skandinaviska Enskilda Banken AB gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA | 1,8 % | 1,3 mill. kr | – |
| Verdipapirfondet Holberg Norge gjennom Af Gruppen Holding AS → Af Gruppen ASA | 1,1 % | 719 869 kr | – |
| Personlig eier I | 0,8 % | 570 221 kr | 0 kr |
| Personlig eier J | 0,8 % | 570 221 kr | 0 kr |
| Personlig eier K | 0,8 % | 570 221 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 85,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 68,4 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 126 955 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 714 392 kr
Hendelser i eierkjeden
- STENSETH & RS HOLDING AS delte anslagsvis ut 41,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (30,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (41,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (31,5 mill. kr).
- STENSETH HOLDING AS gikk fra 3,6 % til 0 % av aksjene i STENSETH & RS HOLDING AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- AF GRUPPEN HOLDING AS delte anslagsvis ut 668,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−262,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (227,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−704,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i AF GRUPPEN HOLDING AS økte med 401,7 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i AF GRUPPEN HOLDING AS steg fra 156,3 mill. kr i 2024 til 846,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- AF GRUPPEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 75,8 % av aksjene i EIQON BETONG HOLDING AS i 2025.
- AF GRUPPEN HOLDING AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i EIQON AS i 2025.
- AF GRUPPEN ASA delte anslagsvis ut 1,2 mrd. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (1,2 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (853 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (832 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i AF GRUPPEN ASA økte med 105 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ØMF HOLDING AS gikk fra 20 % til 17,8 % av aksjene i SCANMUDRING HOLDING AS i 2025.
- CONSTRUCTIO AS gikk fra 20 % til 17,8 % av aksjene i SCANMUDRING HOLDING AS i 2025.
- KVEIL INVEST AS delte anslagsvis ut 4,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (30,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (29,2 mill. kr).
- STENSETH & RS HOLDING AS delte anslagsvis ut 41,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (31 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (41 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i AF GRUPPEN ASA falt med 474 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- CONSTRUCTIO AS delte anslagsvis ut 200 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,3 mrd. kr) pluss årsresultatet 2024 (381,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (2,5 mrd. kr).
- CONSTRUCTIO AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i BEWI INVEST ASA i 2024.
- KVEIL INVEST AS delte anslagsvis ut 5,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (32,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (30,1 mill. kr).
I eierkjeden
- Eier: OBOS BBL
- Eier: Folketrygdfondet
- Eier: Skandinaviska Enskilda Banken AB
- Eier: Verdipapirfondet Holberg Norge
- Eierandel i: Stenseth & RS Ressurs AS
- Eierandel i: Stenseth & RS Entreprenør AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.