Anslag · inntektsår 2025
Tønnesen 1937 AS
Org.nr. 918885609 · AS · Detaljhandel med skotøy og lærvarer · Lindesnes
Aksjene i Tønnesen 1937 AS gir de 5 personlige eierne anslagsvis 90 845 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 17,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Tønnesen 1937 AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 18,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,72 % av den samme verdien, så avkastningen er 25,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Tønnesen 1937 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 15,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (15 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 198 998 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Tønnesen 1937 AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 15,8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 2,4 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 3,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 2,3 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 8,9 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (259 402 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 18,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 162 093 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 161 244 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Tønnesen 1937 AS?
Tønnesen 1937 AS eies til slutt av Personlig eier A (27,5 % gjennom Lord 1 AS), Personlig eier B (27,5 % gjennom Lord 1 AS), Personlig eier C (15 % gjennom Lord 1 AS → HT Mandal AS), Personlig eier D (15 % gjennom Lord 1 AS → MT Mandal AS) og Personlig eier E (15 % gjennom Lord 1 AS → ST Mandal AS), ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Tønnesen 1937 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Lord 1 AS | 27,5 % | 4,9 mill. kr | 31 582 kr |
| Personlig eier B gjennom Lord 1 AS | 27,5 % | 4,9 mill. kr | 31 582 kr |
| Personlig eier C gjennom Lord 1 AS → HT Mandal AS | 15 % | 2,7 mill. kr | 9 227 kr |
| Personlig eier D gjennom Lord 1 AS → MT Mandal AS | 15 % | 2,7 mill. kr | 9 227 kr |
| Personlig eier E gjennom Lord 1 AS → ST Mandal AS | 15 % | 2,7 mill. kr | 9 227 kr |
- Verdigrunnlag
- 22,4 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 17,9 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 90 845 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 161 244 kr
Hendelser i eierkjeden
- TØNNESEN 1937 AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,7 mill. kr).
- TØNNESEN 1937 AS delte anslagsvis ut 1,7 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (2,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (3,4 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i TØNNESEN 1937 AS økte med 15 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- LORD 1 AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (46,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (15,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (59,1 mill. kr).
- Finansinntektene i LORD 1 AS steg fra 2,7 mill. kr i 2023 til 16 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LORD 1 AS gikk fra 22,3 % til 13 % av aksjene i SKAGERAK CAPITAL AS i 2024.
- HT MANDAL AS delte anslagsvis ut 1,1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (106 135 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (44 991 kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.