Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Blue Lice AS

Org.nr. 918864474 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Hå

Aksjene i Blue Lice AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 16 789 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 32,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Blue Lice AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −59,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,78 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hvordan har det gått med Blue Lice AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 923 052 kr og den langsiktige gjelden økte med 9,4 mill. kr.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 18 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 160 878 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 315 862 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Blue Lice AS?

Blue Lice AS eies til slutt av Martin Flatgård (9,9 % gjennom Glomar AS), Leif Arne Langøy (6,2 % gjennom Lapas AS → Lapas Holding AS), Lars-Kristian Opstad (4,1 %), Petter Anker Stordalen (3,9 % gjennom Strawberry Equities AS → Strawberry Advisory AS → Strawberry Group AS → Strawberry Holding AS) og Emilie Anker Stordalen (3,9 % gjennom Strawberry Equities AS → Strawberry Advisory AS → Strawberry Group AS → Strawberry Holding AS → Rosales Invest AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Blue Lice AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Martin Flatgård gjennom Glomar AS. Eier også aksjer i Höegh Autoliners ASA (under 0,01 %), Medistim ASA (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %)9,9 %3,2 mill. kr14 275 kr
Leif Arne Langøy gjennom Lapas AS → Lapas Holding AS6,2 %2 mill. kr2 514 kr
Lars-Kristian Opstad4,1 %1,3 mill. kr0 kr
Petter Anker Stordalen gjennom Strawberry Equities AS → Strawberry Advisory AS → Strawberry Group AS → Strawberry Holding AS. Eier også aksjer i Strawberry Fields AS (100 %), Rosoideae Invest AS (under 0,01 %), Rosaseae Invest AS (under 0,01 %), Rosales Invest AS (under 0,01 %)3,9 %1,3 mill. kr0 kr
Emilie Anker Stordalen gjennom Strawberry Equities AS → Strawberry Advisory AS → Strawberry Group AS → Strawberry Holding AS → Rosales Invest AS3,9 %1,3 mill. kr0 kr
Henrik Anker Stordalen gjennom Strawberry Equities AS → Strawberry Advisory AS → Strawberry Group AS → Strawberry Holding AS → Rosaseae Invest AS3,9 %1,3 mill. kr0 kr
Jakob Anker Stordalen gjennom Strawberry Equities AS → Strawberry Advisory AS → Strawberry Group AS → Strawberry Holding AS → Rosoideae Invest AS3,9 %1,3 mill. kr0 kr
Christian Rangen gjennom X2 Labs AS → X2 Incor AS → Peacock & Stargazer AS; Link Two GP AS → Peacock & Stargazer AS; Link One GP AS → Peacock & Stargazer AS. Eier også aksjer i Kreativ Investering AS (32,06 %)3,4 %1,1 mill. kr0 kr
Iren Elisabeth Øvstebø gjennom X2 Labs AS → X2 Incor AS → Peacock & Stargazer AS; Link Two GP AS → Peacock & Stargazer AS; Link One GP AS → Peacock & Stargazer AS3,4 %1,1 mill. kr0 kr
Odd Engelsgjerd gjennom Ekko Invest AS → Emo Invest AS; Emo Invest AS3,2 %1 mill. kr0 kr
Gry Merete Løkke gjennom Korkeken AS. Eier også aksjer i LTG Invest AS (5 %)3,2 %1 mill. kr0 kr
Jan-Fredrik Carlsen gjennom Challenger Invest AS. Eier også aksjer i Salmon Evolution ASA (0,01 %), Sats ASA (under 0,01 %), Höegh Autoliners ASA (under 0,01 %), Vår Energi ASA (under 0,01 %)3,1 %988 730 kr0 kr
Linn Helene Carlsen gjennom Challenger Invest AS3,1 %988 730 kr0 kr
Karoline Sjødal Olsen gjennom Karolol AS. Eier også aksjer i Bevest ASA (under 0,01 %), Bewi ASA (under 0,01 %)2,8 %912 850 kr0 kr
Oda Elisabeth Engelsgjerd Nes gjennom Ekko Invest AS → Emo Invest AS → Smyren Invest AS; Ekko Invest AS → Smyren Invest AS; Emo Invest AS → Smyren Invest AS2 %654 791 kr0 kr
Verdigrunnlag
40,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
32,2 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
315 862 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i BLUE LICE AS falt med 17,8 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Antall aksjer i BLUE LICE AS økte fra 598 558 til 700 116 i 2025, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • X2 LABS AS gikk fra 4,1 % til 3 % av aksjene i BLUE LICE AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • Innskutt egenkapital i STRAWBERRY EQUITIES AS økte med 85,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • STRAWBERRY EQUITIES AS gikk fra 55,8 % til 49,5 % av aksjene i BELMONTE VINO HOLDING AS i 2025.
  • STRAWBERRY EQUITIES AS gikk fra 3,4 % til 0 % av aksjene i KEY BUTLER X LOTEL AS i 2025.
  • STRAWBERRY GROUP AS delte anslagsvis ut 665 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (5,4 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (−14,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,7 mrd. kr).
  • STRAWBERRY HOLDING AS delte anslagsvis ut 554,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (4,6 mrd. kr) pluss årsresultatet 2025 (883,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (4,9 mrd. kr).
  • Finansinntektene i STRAWBERRY HOLDING AS steg fra 79 mill. kr i 2024 til 1 mrd. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • GLOMAR AS delte anslagsvis ut 37,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (591,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (65,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (619,7 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i BLUE LICE AS økte med 21,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • Antall aksjer i BLUE LICE AS økte fra 290 667 til 598 558 i 2024, og 10 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • STRAWBERRY EQUITIES AS gikk fra 56,2 % til 31,7 % av aksjene i SEEN AS i 2024.
  • STRAWBERRY EQUITIES AS gikk fra 33 % til 0 % av aksjene i HIGHERED AS i 2024.
  • STRAWBERRY EQUITIES AS gikk fra 11,8 % til 0 % av aksjene i ECOTANK AS i 2024.
  • Innskutt egenkapital i STRAWBERRY GROUP AS økte med 1,2 mrd. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.