Anslag · inntektsår 2025
Vallastølen AS
Org.nr. 918623493 · AS · Utvikling og salg av byggeprosjekter · Bergen
Aksjene i Vallastølen AS gir de 39 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 6,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vallastølen AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 29,9 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,58 % av den samme verdien, så avkastningen er 52 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Vallastølen AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 7,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 56 530 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Vallastølen AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 7,8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 42 384 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 71,7 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 823 842 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 11,4 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (72 531 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 9,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 71 524 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 45 085 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vallastølen AS?
Vallastølen AS eies til slutt av Personlig eier A (25 % gjennom Optibo Holding AS → Næringsinvest AS), Personlig eier B (25 % gjennom Optibo Holding AS → Optiinvest AS), Personlig eier C (17,5 % gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Kåre Bjorøy Holding AS), Personlig eier D (9,8 % gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Rugi AS) og Personlig eier E (4,6 % gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Jadran AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vallastølen AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Optibo Holding AS → Næringsinvest AS | 25 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Optibo Holding AS → Optiinvest AS | 25 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Kåre Bjorøy Holding AS | 17,5 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Rugi AS | 9,8 % | 616 649 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Jadran AS | 4,6 % | 288 228 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Arild Bøthun AS | 2,9 % | 184 442 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Are Mjøs AS | 1,6 % | 102 465 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Hetlevik AS | 1,6 % | 102 441 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Ea Vabø AS | 1 % | 61 541 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Kvingis Holding AS | 0,8 % | 51 387 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Paold AS | 0,8 % | 51 387 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom SD Eigedomsutvikling AS | 0,5 % | 32 330 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom SD Eigedomsutvikling AS → Kjetil Fjell AS | 0,5 % | 32 199 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom SD Eigedomsutvikling AS → BMR Holding AS | 0,4 % | 26 989 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom SD Eigedomsutvikling AS | 0,4 % | 26 099 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 7,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 6,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 45 085 kr
Hendelser i eierkjeden
- VALLASTØLEN AS delte anslagsvis ut 1,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−872 456 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (698 465 kr).
- Innskutt egenkapital i VALLASTØLEN AS økte med 6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i VALLASTØLEN AS økte fra 57 629 til 60 000 i 2025. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- Finansinntektene i SD EIGEDOMSUTVIKLING AS steg fra 237 955 kr i 2024 til 3,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- SD EIGEDOMSUTVIKLING AS gikk fra 37,5 % til 0 % av aksjene i KYGE EIENDOM AS i 2025.
- KÅRE BJORØY HOLDING AS delte anslagsvis ut 18,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (325,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (37,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (344,5 mill. kr).
- SARTOR & DRANGE AS gikk fra 47,9 % til 0 % av aksjene i VALLASTØLEN AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Finansinntektene i OPTIBO HOLDING AS steg fra 688 kr i 2023 til 2,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- KÅRE BJORØY HOLDING AS delte anslagsvis ut 11,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (168,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (168,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (325,8 mill. kr).
- Finansinntektene i KÅRE BJORØY HOLDING AS steg fra 4,2 mill. kr i 2023 til 169,9 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- KÅRE BJORØY HOLDING AS gikk fra 34,4 % til 0 % av aksjene i SARTOR & DRANGE AS i 2024.
- RUGI AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (74,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (65,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (135,5 mill. kr).
- Finansinntektene i RUGI AS steg fra 5,3 mill. kr i 2023 til 66,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- RUGI AS gikk fra 19,5 % til 0 % av aksjene i SARTOR & DRANGE AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.