Anslag · inntektsår 2025
By Brenneri AS
Org.nr. 918580727 · AS · Destillering, rektifisering og blanding av sprit · Steinkjer
Aksjene i By Brenneri AS gir de 8 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 637 906 kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i By Brenneri AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 990 952 kr, mest med nye penger fra eierne (970 007 kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 0 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med By Brenneri AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 990 952 kr. Bankinnskuddene økte med 433 360 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 792 kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 1,5 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 0 kr i formuesskatt om én person eide alt, det samme som i år. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier By Brenneri AS?
By Brenneri AS eies til slutt av Halgeir Sandberg (16,7 %), Håkon Krogstad (16,7 % gjennom Himm AS), Lars Erik Jørgenvåg (16,7 %), Øyvind Krogstad (16,7 % gjennom Solvang Industrier AS) og Christian Stav (16,7 % gjennom Virga Invest AS), og 3 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av By Brenneri AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Halgeir Sandberg. Eier også aksjer i Cobe Invest i AS (0,15 %), Af Gruppen ASA (under 0,01 %) | 16,7 % | 106 318 kr | 0 kr |
| Håkon Krogstad gjennom Himm AS. Eier også aksjer i Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %) | 16,7 % | 106 318 kr | 0 kr |
| Lars Erik Jørgenvåg. Eier også aksjer i Plte Eiendom AS (25 %), T:lab Capital AS (3,2 %), Polight ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %) | 16,7 % | 106 318 kr | 0 kr |
| Øyvind Krogstad gjennom Solvang Industrier AS | 16,7 % | 106 318 kr | 0 kr |
| Christian Stav gjennom Virga Invest AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (0,02 %) | 16,7 % | 106 318 kr | 0 kr |
| Per Anders Arntsen. Eier også aksjer i Orkla ASA (under 0,01 %) | 10 % | 63 791 kr | 0 kr |
| Astrid Helland gjennom Veleta AS. Eier også aksjer i DNB Bank ASA (under 0,01 %) | 3,3 % | 21 178 kr | 0 kr |
| Hermod Holte Fledsberg gjennom Veleta AS. Eier også aksjer i Sparebank 1 SMN (under 0,01 %) | 3,3 % | 21 178 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 797 382 kr
- Formuesverdi (80 %)
- 637 906 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 0 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i BY BRENNERI AS økte med 970 007 kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- VELETA AS gikk fra 33,3 % til 6,7 % av aksjene i BY BRENNERI AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i VIRGA INVEST AS økte med 1,1 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- VELETA AS gikk fra 33,3 % til 6,7 % av aksjene i BY BRENNERI AS i 2025.
- VELETA AS gikk fra 2,2 % til 0 % av aksjene i FORMOFOSS NÆRINGSPARK AS i 2025.
- RAUDBERGLIA INVEST AS gikk fra 16,7 % til 0 % av aksjene i BY BRENNERI AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.