Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Grønne Forsikringer AS

Org.nr. 918316884 · AS · Forsikringsformidling · Oslo

Aksjene i Grønne Forsikringer AS gir de 12 personlige eierne anslagsvis 10 919 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,9 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Grønne Forsikringer AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −30,2 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,51 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Grønne Forsikringer AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 4,3 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 80 077 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Grønne Forsikringer AS?

Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 4,3 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 19 477 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 854 403 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 49 957 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 12 381 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 31 053 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Grønne Forsikringer AS?

Grønne Forsikringer AS eies til slutt av Personlig eier A (58,6 % gjennom Emm Trading AS → Marchfirst Norway AS og Marchfirst Norway AS og Råtass Gruppen AS → Marchfirst Norway AS), Personlig eier B (18,8 % gjennom Musæus Holding AS og Råtass Gruppen AS → Musæus Holding AS), Personlig eier C (5,7 % gjennom AS Nordstrandshøiden Management → Eabh Invest AS og Råtass Gruppen AS → AS Nordstrandshøiden Management → Eabh Invest AS), Personlig eier D (5,7 % gjennom AS Nordstrandshøiden Management → Imbh Invest AS og Råtass Gruppen AS → AS Nordstrandshøiden Management → Imbh Invest AS) og Personlig eier E (3,7 % gjennom Spiralis AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Grønne Forsikringer AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Emm Trading AS → Marchfirst Norway AS; Marchfirst Norway AS; Råtass Gruppen AS → Marchfirst Norway AS58,6 %2,9 mill. kr10 919 kr
Personlig eier B gjennom Musæus Holding AS; Råtass Gruppen AS → Musæus Holding AS18,8 %915 030 kr0 kr
Personlig eier C gjennom AS Nordstrandshøiden Management → Eabh Invest AS; Råtass Gruppen AS → AS Nordstrandshøiden Management → Eabh Invest AS5,7 %276 819 kr0 kr
Personlig eier D gjennom AS Nordstrandshøiden Management → Imbh Invest AS; Råtass Gruppen AS → AS Nordstrandshøiden Management → Imbh Invest AS5,7 %276 819 kr0 kr
Personlig eier E gjennom Spiralis AS3,7 %181 026 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Råtass Gruppen AS2,7 %131 047 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Råtass Gruppen AS → Ysv Holding AS; Ysv Holding AS1,5 %75 239 kr0 kr
Personlig eier H gjennom AS Nordstrandshøiden Management1,3 %65 383 kr0 kr
Personlig eier I gjennom Råtass Gruppen AS → Axcellera Holding AS0,6 %30 714 kr0 kr
Personlig eier J gjennom Råtass Gruppen AS → Narno AS; Narno AS0,3 %13 511 kr0 kr
Personlig eier K gjennom Tananua AS0,2 %8 530 kr0 kr
DÜRR Holding Aps (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,1 %6 715 kr–
Personlig eier L gjennom Råtass Gruppen AS0,1 %6 061 kr0 kr
Verdigrunnlag
6,1 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
4,9 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
10 919 kr
Formuesskatt om én person eide alt
31 053 kr

Hendelser i eierkjeden

  • RÅTASS GRUPPEN AS gikk fra 45,4 % til 6,9 % av aksjene i GRØNNE FORSIKRINGER AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • RÅTASS GRUPPEN AS gikk fra 45,4 % til 6,9 % av aksjene i GRØNNE FORSIKRINGER AS i 2025.
  • SPIRALIS AS gikk fra 1,6 % til 0,4 % av aksjene i WHEEL.ME AS i 2025.
  • MARCHFIRST NORWAY AS gikk fra 100 % til 10,3 % av aksjene i PURPOSE IT AS i 2025.
  • MARCHFIRST NORWAY AS gikk fra 10,1 % til 0 % av aksjene i RAVEN CYBER INTELLIGENCE SOLUTIONS AS i 2025.
  • MARCHFIRST NORWAY AS gikk fra 6,6 % til 4,2 % av aksjene i SKAAR OMSORG AS i 2025.
  • MARCHFIRST NORWAY AS gikk fra 6,4 % til 4 % av aksjene i SOLICITU AS i 2025.
  • ESTNOR MEDICAL INVEST AS gikk fra 18,7 % til 16,1 % av aksjene i SUM-IT AS i 2025.
  • Finansinntektene i ESTNOR MEDICAL INVEST AS steg fra 60 832 kr i 2023 til 1,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • ESTNOR MEDICAL INVEST AS gikk fra 21,3 % til 18,7 % av aksjene i SUM-IT AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.