Anslag · inntektsår 2025
Hjelvik Matfisk AS
Org.nr. 918075070 · AS
Aksjene i Hjelvik Matfisk AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 29 715 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 12,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Hjelvik Matfisk AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 26,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,68 % av den samme verdien, så avkastningen er 38,3 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Hjelvik Matfisk AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 14 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 132 238 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 5,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Hjelvik Matfisk AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 14 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 252 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 165 952 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 15,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 139 209 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 103 156 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Hjelvik Matfisk AS?
Hjelvik Matfisk AS eies til slutt av Bjørn-Vegard Løvik (39,2 % gjennom Norsk Edelfisk AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS og Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS og Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS), André Skarbø (6,6 % gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Asinvest AS og Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Asinvest AS og Norsk Edelfisk AS → Asinvest AS), Johan Emil Andreassen (4,9 % gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS og Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS og Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS), Øyvind Våge (4,7 % gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → P & V Holding AS og Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → P & V Holding AS og Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → P & V Holding AS) og Ivar Gulla (4,6 % gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS og Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS og Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Hjelvik Matfisk AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bjørn-Vegard Løvik gjennom Norsk Edelfisk AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → B & J Holding AS | 39,2 % | 4,7 mill. kr | 29 715 kr |
| André Skarbø gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Asinvest AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Asinvest AS; Norsk Edelfisk AS → Asinvest AS. Eier også aksjer i Hofseth Biocare ASA (under 0,01 %), Pci Biotech Holding ASA (under 0,01 %), Thor Medical ASA (under 0,01 %) | 6,6 % | 795 771 kr | 0 kr |
| Johan Emil Andreassen gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Jea Invest AS | 4,9 % | 596 158 kr | 0 kr |
| Øyvind Våge gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → P & V Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → P & V Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → P & V Holding AS. Eier også aksjer i Grieg Seafood ASA (under 0,01 %) | 4,7 % | 562 700 kr | 0 kr |
| Ivar Gulla gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Akvaprosjekter AS → Gulla Holding AS | 4,6 % | 558 936 kr | 0 kr |
| Sverre Arnold Pedersen gjennom Norsk Edelfisk AS → Hjelvik Gruppen AS → Ura Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Hjelvik Gruppen AS → Ura Invest AS. Eier også aksjer i Lerøy Seafood Group ASA (under 0,01 %), Mowi ASA (under 0,01 %) | 4,2 % | 509 642 kr | 0 kr |
| Villa Invest ANS gjennom Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Villa Group Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Villa Group Invest AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Villa Group Invest AS | 4,1 % | 491 998 kr | – |
| Ove Gjelstenli gjennom Norsk Edelfisk AS → Smirabben AS. Eier også aksjer i Logtech AS (50 %), Kid ASA (under 0,01 %), Sats ASA (under 0,01 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Link Mobility Group Holding ASA (under 0,01 %) og 19 andre | 3,9 % | 473 537 kr | 0 kr |
| Cato Lyngøy gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS. Eier også aksjer i Ovum AS (14,22 %), Hauge Mobile Data Invest AS (4,74 %), Hauge Aquaculture Invest AS (0,83 %), Hjelmås Handelslag LL (0,29 %), Spintech AS (0,01 %) | 3,2 % | 381 767 kr | 0 kr |
| Jon-Birger Løvik gjennom Norsk Edelfisk AS → Akvamarin Forvaltning AS → Balto Asset Management AS; Norsk Edelfisk AS → Prophylaxia AS → Alsco Aqua AS → Alsco AS → Akvamarin Forvaltning AS → Balto Asset Management AS; Norsk Edelfisk AS → Hjelvik Gruppen AS → Akvamarin Forvaltning AS → Balto Asset Management AS. Eier også aksjer i Lytix Biopharma ASA (0,03 %), Grieg Seafood ASA (0,01 %), Nykode Therapeutics ASA (under 0,01 %), Elliptic Laboratories ASA (under 0,01 %), Salmon Evolution ASA (under 0,01 %) og 6 andre | 2 % | 243 400 kr | 0 kr |
| Ole Gunnar Solskjær gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Grip Management AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Grip Management AS. Eier også aksjer i Sparebanken Møre (under 0,01 %), Sparebank 1 SMN (under 0,01 %), Sparebank 1 Nord-Norge (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Sparebank 1 Østlandet (under 0,01 %) og 11 andre | 1,7 % | 199 929 kr | 0 kr |
| Jim Solbakken gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Akvakulturpartner AS → Sir Solution AS; Norsk Edelfisk AS → Akvakulturpartner AS → Sir Solution AS. Eier også aksjer i Fiksdal Utvikling AS (8,33 %), Atlantic Sapphire ASA (0,04 %), Kraft Bank ASA (0,01 %), Kongsberg Automotive ASA (under 0,01 %), Ensurge Micropower ASA (under 0,01 %) og 17 andre | 1,7 % | 199 929 kr | 0 kr |
| Erling Sætre gjennom Norsk Edelfisk AS → Sesskraft Holding AS → Hulderberget AS; Norsk Edelfisk AS | 1,6 % | 195 959 kr | 0 kr |
| Audun Andreas Dahl gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS → Dahl Rådgivning AS | 1,5 % | 186 060 kr | 0 kr |
| Ruth Lyngøy gjennom Norsk Edelfisk AS → Hauge Aqua AS. Eier også aksjer i Ovum AS (4,31 %) | 1 % | 116 998 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 15,1 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 12,1 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 103 156 kr
Hendelser i eierkjeden
- Finansinntektene i NORSK EDELFISK AS steg fra 1,9 mill. kr i 2024 til 14,4 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ASINVEST AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i VÅRDUGG AS i 2025.
- HJELVIK GRUPPEN AS gikk fra 74,4 % til 0 % av aksjene i HJELVIK MATFISK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- PROPHYLAXIA AS gikk fra 11,8 % til 0 % av aksjene i HJELVIK MATFISK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- ØYLAKS DRIFT AS gikk fra 8,8 % til 0 % av aksjene i HJELVIK MATFISK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- P & V HOLDING AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i HJELVIK MATFISK AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i NORSK EDELFISK AS økte med 495,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Finansinntektene i HAUGE AQUA AS steg fra 2,9 mill. kr i 2023 til 129,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- HAUGE AQUA AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i NORSK EDELFISK HAVBRUK AS i 2024.
- HAUGE AQUA AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i ROMSDAL UTVIKLING AS i 2024.
- Finansinntektene i AKVAKULTURPARTNER AS steg fra 1,5 mill. kr i 2023 til 4,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- AKVAKULTURPARTNER AS gikk fra 50 % til 0 % av aksjene i ROMSDAL UTVIKLING AS i 2024.
- ASINVEST AS delte anslagsvis ut 17,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (59,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (7,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (50 mill. kr).
- ASINVEST AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i ATLANTIC SAPPHIRE ASA i 2024.
- Finansinntektene i SESSKRAFT HOLDING AS steg fra 194 621 kr i 2023 til 2,1 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- Finansinntektene i SMIRABBEN AS steg fra 0 kr i 2023 til 1,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
I eierkjeden
- Eier: Villa Invest ANS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.