Anslag · inntektsår 2025
Opsahlveien 1 AS
Org.nr. 917849285 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Lillesand
Aksjene i Opsahlveien 1 AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 5,5 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Opsahlveien 1 AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 2,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,54 % av den samme verdien, så avkastningen er 5,2 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Opsahlveien 1 AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 1,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (1,9 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 73 258 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Opsahlveien 1 AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 1,8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 322 258 kr. Det er i snitt tatt ut 250 000 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 4,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (59 508 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 6,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 48 494 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 36 990 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Opsahlveien 1 AS?
Opsahlveien 1 AS eies til slutt av Bård Gunnar Skråning (20 % gjennom Modus Invest AS → Pacific Capital AS), Einar Moen (20 % gjennom Modus Invest AS → Tagholdt AS), Jan Willem van Woensel Kooy (20 % gjennom Woensel AS), Roald Yttervik (20 % gjennom Yttervik Invest AS) og Petter Nordby (12 % gjennom P Nordby & Co AS), og 4 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Opsahlveien 1 AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bård Gunnar Skråning gjennom Modus Invest AS → Pacific Capital AS. Eier også aksjer i Strongpoint ASA (under 0,01 %) | 20 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Einar Moen gjennom Modus Invest AS → Tagholdt AS. Eier også aksjer i Arendal Lufthavn Gullknapp AS (0,01 %) | 20 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Jan Willem van Woensel Kooy gjennom Woensel AS. Eier også aksjer i Otello Corporation ASA (under 0,01 %) | 20 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Roald Yttervik gjennom Yttervik Invest AS | 20 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Petter Nordby gjennom P Nordby & Co AS. Eier også aksjer i Skagerrak Sparebank (0,03 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Entra ASA (under 0,01 %) | 12 % | 655 084 kr | 0 kr |
| Anniken Nordby Færgestad gjennom P Nordby & Co AS. Eier også aksjer i Aker Biomarine ASA (under 0,01 %), Photocure ASA (under 0,01 %), Sats ASA (under 0,01 %), Zelluna ASA (under 0,01 %), Europris ASA (under 0,01 %) og 8 andre | 2 % | 109 181 kr | 0 kr |
| Birgitte Helland Aas gjennom P Nordby & Co AS | 2 % | 109 181 kr | 0 kr |
| Elise Helland Nordby gjennom P Nordby & Co AS | 2 % | 109 181 kr | 0 kr |
| Monica Helland Nordby gjennom P Nordby & Co AS. Eier også aksjer i Feddie Ocean Distillery AS (0,04 %), Sparebanken Øst (under 0,01 %), MPC Container Ships ASA (under 0,01 %), Sparebanken Norge (under 0,01 %), Rana Gruber AS (under 0,01 %) og 1 andre | 2 % | 109 181 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 6,8 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 5,5 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 36 990 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i OPSAHLVEIEN 1 AS økte med 1,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- ARVANDER AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- BLUSUVOLD KAPITAL AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- JOHAN NICOLAI VOLD gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- KAUP INVEST AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- PACIFIC CAPITAL AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- STRANNA AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- TAGHOLDT AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- MODUS INVEST AS gikk fra 40 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 234 AS i 2025.
- Finansinntektene i PACIFIC CAPITAL AS steg fra 717 527 kr i 2024 til 2,9 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- PACIFIC CAPITAL AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025.
- TAGHOLDT AS gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2025.
- P NORDBY & CO AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 234 AS i 2025.
- WOENSEL AS delte anslagsvis ut 6,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (33,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (16,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (43,6 mill. kr).
- WOENSEL AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 234 AS i 2025.
- YTTERVIK INVEST AS delte anslagsvis ut 3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (39,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (1,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (38,3 mill. kr).
- YTTERVIK INVEST AS gikk fra 20 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 234 AS i 2025.
- ALF MORTEN KAUPANG gikk fra 10 % til 0 % av aksjene i OPSAHLVEIEN 1 AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- P NORDBY & CO AS delte anslagsvis ut 1 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (1,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9,7 mill. kr).
- Finansinntektene i P NORDBY & CO AS steg fra 1,1 mill. kr i 2023 til 9,7 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- P NORDBY & CO AS gikk fra 1 % til 0 % av aksjene i REM VALHALL AS i 2024.
- WOENSEL AS delte anslagsvis ut 2,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (26,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (8,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (33,1 mill. kr).
- YTTERVIK INVEST AS delte anslagsvis ut 3,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (41,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (1,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (39,4 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.