Anslag · inntektsår 2025
Curare AS
Org.nr. 917763925 · AS · Kjøp og salg av egen fast eiendom · Oslo
Aksjene i Curare AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 176 929 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 40,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Curare AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 15,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,8 % av den samme verdien, så avkastningen er 19,5 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Curare AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 15,7 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet, og 245 898 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 817 732 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 5,9 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Curare AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 7,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 737 933 kr. Det er i snitt tatt ut 122 949 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0,2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (652 979 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 35,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 345 803 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 405 892 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Curare AS?
Curare AS eies til slutt av Astrid Lærdal Frøseth (13,4 % gjennom Fossekallen Invest AS → Elvekallen AS), Kristin Rivelsrud Juul Møller (11,5 % gjennom JGR Holding AS → KRJM AS og Gaius AS → KRJM AS), Jan Erik Rivelsrud (11,3 % gjennom JGR Holding AS → Rivelsrud-Holding AS), Vibeke Rivelsrud (11,3 % gjennom JGR Holding AS → Vras AS) og Anne Marie Frøseth (10,9 % gjennom Fossekallen Invest AS → Amfa AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Curare AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Astrid Lærdal Frøseth gjennom Fossekallen Invest AS → Elvekallen AS | 13,4 % | 5,4 mill. kr | 36 593 kr |
| Kristin Rivelsrud Juul Møller gjennom JGR Holding AS → KRJM AS; Gaius AS → KRJM AS. Eier også aksjer i KM Holding AS (22,93 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) og 2 andre | 11,5 % | 4,7 mill. kr | 28 976 kr |
| Jan Erik Rivelsrud gjennom JGR Holding AS → Rivelsrud-Holding AS. Eier også aksjer i Vestfjorden Vann og Avløp AS (0,17 %), Croatian Development Property Ii AS (0,13 %) | 11,3 % | 4,5 mill. kr | 27 874 kr |
| Vibeke Rivelsrud gjennom JGR Holding AS → Vras AS. Eier også aksjer i Orkla ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %) | 11,3 % | 4,5 mill. kr | 27 874 kr |
| Anne Marie Frøseth gjennom Fossekallen Invest AS → Amfa AS | 10,9 % | 4,4 mill. kr | 26 306 kr |
| Anders Gudmund Frøseth gjennom Fossekallen Invest AS → Agf AS | 9,5 % | 3,8 mill. kr | 20 723 kr |
| Marius Juul Møller gjennom Gaius AS. Eier også aksjer i KM Holding AS (22,93 %) | 6,5 % | 2,6 mill. kr | 8 583 kr |
| Abraham Vincent Odfjell gjennom Farvatn Venture AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Farvatn Venture AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Aseo Ii AS (99 %), Aseo AS (99 %), Farvatn Ii AS (30 %) | 4 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Elise Odfjell gjennom Farvatn Venture AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Farvatn Venture AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Farvatn Ii AS (30 %) | 4 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Sofie Odfjell gjennom Farvatn Venture AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS; Farvatn Venture AS → Farvatn Medinvestering 1 AS → Farvatn AS → Jo Odfjell AS. Eier også aksjer i Farvatn Ii AS (30 %) | 4 % | 1,6 mill. kr | 0 kr |
| Peder Eirik Nustad gjennom Mallin Venture AS → Peder Nustad AS | 2,9 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Tharald Nikolai Nustad gjennom Mallin Venture AS → Tnu Holding AS. Eier også aksjer i Nyby AS (0,48 %), Buddy Electric AS (0,39 %) | 2,1 % | 860 826 kr | 0 kr |
| Carmencita Martinez Nustad gjennom Mallin Venture AS → Carmencita Nustad AS | 1,7 % | 680 748 kr | 0 kr |
| Gudleik Njå gjennom Thesaurus AS. Eier også aksjer i Jæren Skog AS (0,33 %) | 1,4 % | 545 690 kr | 0 kr |
| Nicole Stephanie Njå gjennom Thesaurus AS. Eier også aksjer i Jæren Skog AS (0,33 %) | 1,4 % | 545 690 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 50,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 40,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 405 892 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i CURARE AS falt med 5,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- FOSSEKALLEN INVEST AS delte anslagsvis ut 64,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (882,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (132,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (951,1 mill. kr).
- FOSSEKALLEN INVEST AS gikk fra 29,7 % til 22,6 % av aksjene i PROPAGATOR VENTURES FUND 2 AS i 2025.
- JGR HOLDING AS delte anslagsvis ut 8,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (111,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−6,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (96,8 mill. kr).
- FARVATN VENTURE AS delte anslagsvis ut 26,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (−128,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−24,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (−180,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i FARVATN VENTURE AS økte med 99,3 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- FARVATN VENTURE AS gikk fra 15,7 % til 0 % av aksjene i MOLOFEED AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i ELVEKALLEN AS falt med 65 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- RIVELSRUD-HOLDING AS delte anslagsvis ut 82,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (202,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (30,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (151,2 mill. kr).
- RIVELSRUD-HOLDING AS gikk fra 1,4 % til 0 % av aksjene i CARLS AS i 2025.
- Innskutt egenkapital i CURARE AS falt med 17,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- JGR HOLDING AS delte anslagsvis ut 8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (114,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (111,2 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i FARVATN VENTURE AS økte med 35,1 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- FARVATN VENTURE AS gikk fra 3 % til 0 % av aksjene i SHIFTER MEDIA AS i 2024.
- Innskutt egenkapital i ELVEKALLEN AS falt med 24 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- RIVELSRUD-HOLDING AS delte anslagsvis ut 40,8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (225,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (17,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (202,7 mill. kr).
- RIVELSRUD-HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i RENT MEL AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.