Anslag · inntektsår 2025
Metallco Grenland AS
Org.nr. 917687994 · AS · Materialgjenvinning · Oslo
Aksjene i Metallco Grenland AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Metallco Grenland AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −3,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,62 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Metallco Grenland AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 895 533 kr, mest med nye penger fra eierne (1,9 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 125 915 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Metallco Grenland AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 895 533 kr. Bankinnskuddene falt med 48 947 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 293 156 kr. Det er i snitt tatt ut 163 501 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 1,6 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (100 801 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 8,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 68 421 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 62 658 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Metallco Grenland AS?
Metallco Grenland AS eies til slutt av Personlig eier A (21,7 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Kremco AS og Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Kremco AS), Personlig eier B (18,5 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Linnerud Holding AS), Personlig eier C (10,9 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Hove AS), Personlig eier D (8,2 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Feinmans AS og Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Feinmans AS) og Personlig eier E (8,2 % gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Metallco Grenland AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Kremco AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Kremco AS | 21,7 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Linnerud Holding AS | 18,5 % | 1,5 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Hove AS | 10,9 % | 872 562 kr | 0 kr |
| Personlig eier D gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Feinmans AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Feinmans AS | 8,2 % | 654 406 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS | 8,2 % | 654 218 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Victor Holding AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Holding AS | 7,2 % | 578 475 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS | 6,5 % | 523 537 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 6,5 % | 523 525 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Victor Holding AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Victor Holding AS | 5,8 % | 468 560 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Damhaug Invest AS | 2,7 % | 218 344 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS | 2,2 % | 174 512 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 0,8 % | 65 441 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Fevi AS → Lylela AS → Lynet AS; Metallco AS → Metallco Holding AS → Eieco AS → Bergmetall AS → Lylela AS → Lynet AS | 0,8 % | 65 441 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 10 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 8 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 0 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 62 658 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i METALLCO GRENLAND AS økte med 1,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- METALLCO AS delte anslagsvis ut 175,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (101 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (176 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (101,1 mill. kr).
- METALLCO HOLDING AS delte anslagsvis ut 151 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (3,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (151 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (3,7 mill. kr).
- EIECO AS delte anslagsvis ut 44,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (699,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (190 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (844,9 mill. kr).
- BERGMETALL AS delte anslagsvis ut 31,2 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (135,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (36,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (141,4 mill. kr).
- FEVI AS delte anslagsvis ut 9,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (123,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (9,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (123,9 mill. kr).
- LYLELA AS delte anslagsvis ut 13,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (14,2 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9 mill. kr).
- METALLCO AS delte anslagsvis ut 183,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (93,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (190,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (101 mill. kr).
- EIECO AS delte anslagsvis ut 38,3 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (548,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (189 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (699,1 mill. kr).
- BERGMETALL AS delte anslagsvis ut 42,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (143,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (35,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (135,9 mill. kr).
- FEVI AS delte anslagsvis ut 13,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (124 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (13,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (123,7 mill. kr).
- LYLELA AS delte anslagsvis ut 20,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (9,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (19,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,7 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.