Anslag · inntektsår 2025
Snapwelder AS
Org.nr. 917651744 · AS · Bearbeiding av metaller · Bergen
Aksjene i Snapwelder AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,8 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Snapwelder AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −9,4 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,3 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hva ble holdt tilbake i Snapwelder AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 898 016 kr, mest med nye penger fra eierne (1,6 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 24 537 kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Snapwelder AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 898 016 kr. Bankinnskuddene falt med 138 422 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 16 982 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 3,8 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 19 166 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 10 556 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Snapwelder AS?
Snapwelder AS eies til slutt av Bent Rolf Pettersen (42,4 % gjennom Isource AS), Noordix BV (12,8 % gjennom Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS og Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS → Trygve Tønjum AS og direkte), Frode Hopland (6,4 % gjennom GFV Holding AS), Vidar Hopland (6,4 % gjennom GFV Holding AS) og Therese Steen (5,9 % gjennom Investeen AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Snapwelder AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bent Rolf Pettersen gjennom Isource AS | 42,4 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Noordix BV gjennom Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS; Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS → Trygve Tønjum AS; direkte (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 12,8 % | 360 533 kr | – |
| Frode Hopland gjennom GFV Holding AS | 6,4 % | 179 597 kr | 0 kr |
| Vidar Hopland gjennom GFV Holding AS | 6,4 % | 179 597 kr | 0 kr |
| Therese Steen gjennom Investeen AS | 5,9 % | 165 751 kr | 0 kr |
| Tor Ronny Solberg Kolås | 3,5 % | 99 330 kr | 0 kr |
| Arne Helle gjennom Helle Holding AS. Eier også aksjer i Scana ASA (under 0,01 %) | 2,9 % | 80 977 kr | 0 kr |
| Bjørn Alsterberg gjennom BCC Holding AS. Eier også aksjer i Visere AS (50 %), Bergen Robotics AS (1 %), Vepak AS (0,06 %), Nordic Financials ASA (under 0,01 %) | 2,5 % | 71 237 kr | 0 kr |
| Dag Arve Savland gjennom Savland Holding AS. Eier også aksjer i Dalen Næringssenter AS (0,19 %), Rec Silicon Holdings AS (under 0,01 %) | 2,4 % | 68 227 kr | 0 kr |
| Fredrik Tønjum gjennom Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS; Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS → Trygve Tønjum AS | 2,3 % | 63 963 kr | 0 kr |
| Trygve Petter Tønjum gjennom Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS. Eier også aksjer i Trygve Tønjum AS (0,23 %) | 2,1 % | 60 200 kr | 0 kr |
| Ludvig Jansen | 1,7 % | 49 163 kr | 0 kr |
| Astrid Margrethe Helle gjennom Helle Holding AS | 1,6 % | 46 046 kr | 0 kr |
| Øystein Berge. Eier også aksjer i Florø Restaurant Holding AS (40,22 %), Ysi Norway AS (4,79 %), Pre China Private Equity Ii AS (0,07 %) | 1,3 % | 36 622 kr | 0 kr |
| Cassidy Tønjum gjennom Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS → Bel Air AS; Minde Prosjekt AS → Tønjum Invest AS → Trygve Tønjum AS → Bel Air AS (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt) | 1 % | 28 761 kr | – |
- Verdigrunnlag
- 3,5 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 2,8 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 10 556 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i SNAPWELDER AS økte med 1,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Antall aksjer i SNAPWELDER AS økte fra 1 137 400 til 1 403 099 i 2025, og 3 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
- VIDAR HOPLAND gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i SNAPWELDER AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- GFV HOLDING AS delte anslagsvis ut 4,3 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (15,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (4,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (15,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i MINDE PROSJEKT AS økte med 8,6 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- TØNJUM INVEST AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (100 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (30,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (112,7 mill. kr).
- Finansinntektene i HELLE HOLDING AS steg fra 11 672 kr i 2024 til 6,7 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- GFV HOLDING AS delte anslagsvis ut 4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (15,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (3,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (15,4 mill. kr).
- TØNJUM INVEST AS delte anslagsvis ut 10 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (87,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (22,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (100 mill. kr).
- TØNJUM INVEST AS gikk fra 32,4 % til 0 % av aksjene i PROSESSMETALL AS i 2024.
- HELLE HOLDING AS delte anslagsvis ut 2,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (16,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (772 666 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (14,2 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.