Anslag · inntektsår 2025
Novela Teknologi AS
Org.nr. 917607001 · AS · Alternative investeringsfond (aif) som ikke er verdipapirfond · Ålesund
Aksjene i Novela Teknologi AS gir de 73 personlige eierne anslagsvis 15 289 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 26,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Hva ble holdt tilbake i Novela Teknologi AS?
Fra utgangen av 2024 til utgangen av 2025 ble 3,6 mill. kr av overskuddet liggende i selskapet. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 250 983 kr i inntektsåret 2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 1,3 mill. kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Novela Teknologi AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,6 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 112 895 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 403 769 kr i året.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 27,7 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 264 695 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 250 983 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Novela Teknologi AS?
Novela Teknologi AS eies til slutt av Personlig eier A (9,7 % gjennom Novela AS → Lapas AS → Lapas Holding AS og Lapas AS → Lapas Holding AS), Personlig eier B (8,7 % gjennom Novela AS → H.I. Giørtz Holding AS → Hig Invest AS og Hig Invest AS), Personlig eier C (7,3 % gjennom Novela AS → Stolten Seafood AS og Stolten Invest AS og Stolten Invest AS → Stolten Seafood AS), Personlig eier D (6,8 % gjennom Novela AS → Converto Forvaltning AS → Converto Holding AS → Fausken Invest AS og Converto Holding AS → Fausken Invest AS) og Personlig eier E (4,8 % gjennom Novela AS → Kings Cross AS og Kings Cross AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Novela Teknologi AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Personlig eier A gjennom Novela AS → Lapas AS → Lapas Holding AS; Lapas AS → Lapas Holding AS | 9,7 % | 2,6 mill. kr | 7 901 kr |
| Personlig eier B gjennom Novela AS → H.I. Giørtz Holding AS → Hig Invest AS; Hig Invest AS | 8,7 % | 2,3 mill. kr | 5 348 kr |
| Personlig eier C gjennom Novela AS → Stolten Seafood AS; Stolten Invest AS; Stolten Invest AS → Stolten Seafood AS | 7,3 % | 1,9 mill. kr | 1 644 kr |
| Personlig eier D gjennom Novela AS → Converto Forvaltning AS → Converto Holding AS → Fausken Invest AS; Converto Holding AS → Fausken Invest AS | 6,8 % | 1,8 mill. kr | 396 kr |
| Personlig eier E gjennom Novela AS → Kings Cross AS; Kings Cross AS | 4,8 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom Novela AS → Strand Havfiske AS → Nikaro AS; Strand Havfiske AS → Nikaro AS | 3,7 % | 985 849 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom Novela AS → Strand Havfiske AS → Komma AS; Strand Havfiske AS → Komma AS | 3,7 % | 981 277 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom Novela AS → Converto Forvaltning AS → Converto Holding AS → In Decision AS; Converto Holding AS → In Decision AS; Fine Properties AS → In Decision AS | 3,1 % | 814 371 kr | 0 kr |
| Personlig eier I gjennom Novela AS → Rome AS; Rome AS | 2,7 % | 710 255 kr | 0 kr |
| Personlig eier J gjennom Novela AS → Vartdal Holding AS → Andhav Invest AS; Vartdal Holding AS → Andhav Invest AS | 2,5 % | 669 934 kr | 0 kr |
| Personlig eier K gjennom Novela AS → Vartdal Holding AS → Future Invest AS; Vartdal Holding AS → Future Invest AS | 2,5 % | 669 934 kr | 0 kr |
| Personlig eier L gjennom Novela AS → Vartdal Holding AS → Odinja Invest AS; Vartdal Holding AS → Odinja Invest AS | 2,5 % | 669 934 kr | 0 kr |
| Personlig eier M gjennom Novela AS → Robust Gruppen AS → Jamak AS → Magnus Kleven Holding AS; Robust Gruppen AS → Jamak AS → Magnus Kleven Holding AS | 2,3 % | 601 333 kr | 0 kr |
| Personlig eier N gjennom Novela AS → Robust Gruppen AS → Jamak AS → Maren Holding AS; Robust Gruppen AS → Jamak AS → Maren Holding AS | 2,3 % | 601 333 kr | 0 kr |
| Personlig eier O gjennom Novela AS → Robust Gruppen AS → Jamak AS → Topptur Holding AS; Robust Gruppen AS → Jamak AS → Topptur Holding AS | 2,3 % | 601 333 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 32,9 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 26,3 mill. kr
- Formuesskatt for de personlige eierne samlet
- 15 289 kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 250 983 kr
Hendelser i eierkjeden
- ROBUST 1 AS gikk fra 7 % til 0 % av aksjene i NOVELA TEKNOLOGI AS i 2025, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
- Innskutt egenkapital i NOVELA AS falt med 2,2 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Innskutt egenkapital i LAPAS AS falt med 100 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- Finansinntektene i LAPAS AS steg fra 103,7 mill. kr i 2024 til 445 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- LAPAS AS gikk fra 33,5 % til 0 % av aksjene i FSV GROUP AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 16,7 % til 0 % av aksjene i BRIESE ECO FEEDER AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 2,5 % til 0 % av aksjene i NORWEGIAN PSV III AS i 2025.
- LAPAS AS gikk fra 1,2 % til 0,2 % av aksjene i OBSERVE MEDICAL ASA i 2025.
- HIG INVEST AS delte anslagsvis ut 19,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (191,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (30,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (201,9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NOVELA AS falt med 2,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- LAPAS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i BRATTVAAG GROUP AS i 2024.
- HIG INVEST AS delte anslagsvis ut 19,9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (180,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (30,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (191,5 mill. kr).
I eierkjeden
- Eierandel i: Kvenna AS
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.