Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Salutem AS

Org.nr. 917329834 · AS · Andre egeninvesteringsselskaper · Oslo

Aksjene i Salutem AS gir de 14 personlige eierne anslagsvis 31 845 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 30,3 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Salutem AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 8,6 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,78 % av den samme verdien, så avkastningen er 11 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Salutem AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 økte egenkapitalen med 16,8 mill. kr, mest med nye penger fra eierne (11,3 mill. kr). Innskutte penger er eiernes egne og regnes ikke som avkastning her, men de øker formuesverdien eierne betaler skatt av. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 496 533 kr i inntektsårene 2024–2025.

Hvordan har det gått med Salutem AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 16,8 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 48 183 kr og den langsiktige gjelden økte med 1 mill. kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 474 004 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 35,2 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 346 561 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 294 641 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Salutem AS?

Salutem AS eies til slutt av Åge Lærdal (10,5 % gjennom Tomte Forvaltning AS → Tomte Holding AS), Ivar Løges Stiftelse (8,1 %), Astrid Lærdal Frøseth (8,1 % gjennom Fossekallen Invest AS → Elvekallen AS), Kristin Rivelsrud Juul Møller (6,8 % gjennom JGR Holding AS → KRJM AS) og Jan Erik Rivelsrud (6,8 % gjennom JGR Holding AS → Rivelsrud-Holding AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Salutem AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Åge Lærdal gjennom Tomte Forvaltning AS → Tomte Holding AS10,5 %3,2 mill. kr14 090 kr
Ivar Løges Stiftelse8,1 %2,5 mill. kr–
Astrid Lærdal Frøseth gjennom Fossekallen Invest AS → Elvekallen AS8,1 %2,4 mill. kr6 838 kr
Kristin Rivelsrud Juul Møller gjennom JGR Holding AS → KRJM AS. Eier også aksjer i KM Holding AS (22,93 %), Orkla ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %) og 2 andre6,8 %2,1 mill. kr2 906 kr
Jan Erik Rivelsrud gjennom JGR Holding AS → Rivelsrud-Holding AS. Eier også aksjer i Vestfjorden Vann og Avløp AS (0,17 %), Croatian Development Property Ii AS (0,13 %)6,8 %2,1 mill. kr2 906 kr
Vibeke Rivelsrud gjennom JGR Holding AS → Vras AS. Eier også aksjer i Orkla ASA (under 0,01 %), Yara International ASA (under 0,01 %), Norsk Hydro ASA (under 0,01 %), Equinor ASA (under 0,01 %), Aker ASA (under 0,01 %)6,8 %2,1 mill. kr2 906 kr
Anne Marie Frøseth gjennom Fossekallen Invest AS → Amfa AS6,5 %2 mill. kr2 199 kr
Anders Gudmund Frøseth gjennom Fossekallen Invest AS → Agf AS5,7 %1,7 mill. kr0 kr
Nanna Gjerde gjennom Brage Invest AS → Nanna Gjerde Invest AS; Brage Invest AS. Eier også aksjer i DR. Wiesener Eiendom AS (7,81 %), Unigeo AS (6,22 %), Kitemill AS (1,66 %), Global Opportunities Pe AS (0,26 %)5,5 %1,7 mill. kr0 kr
Christine Orning gjennom Brage Invest AS → Samboline Invest AS. Eier også aksjer i Kitemill AS (1,66 %)5,3 %1,6 mill. kr0 kr
Kristoffer Fernando Lærdal gjennom Tomte Forvaltning AS → Stetind Capital AS4,9 %1,5 mill. kr0 kr
Jonathan Lærdal gjennom Tomte Forvaltning AS → Xix AS4,9 %1,5 mill. kr0 kr
Peder Eirik Nustad gjennom Mallin Venture AS → Peder Nustad AS3,5 %1,1 mill. kr0 kr
Oddvar Fodstad gjennom Live AS. Eier også aksjer i Sparebanken Norge (under 0,01 %), Gjensidige Forsikring ASA (under 0,01 %)2,8 %858 807 kr0 kr
Tharald Nikolai Nustad gjennom Mallin Venture AS → Tnu Holding AS. Eier også aksjer i Nyby AS (0,48 %), Buddy Electric AS (0,39 %)2,6 %776 370 kr0 kr
Verdigrunnlag
37,8 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
30,3 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
294 641 kr

Hendelser i eierkjeden

  • FOSSEKALLEN INVEST AS delte anslagsvis ut 64,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (882,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (132,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (951,1 mill. kr).
  • FOSSEKALLEN INVEST AS gikk fra 29,7 % til 22,6 % av aksjene i PROPAGATOR VENTURES FUND 2 AS i 2025.
  • JGR HOLDING AS delte anslagsvis ut 8,1 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (111,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−6,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (96,8 mill. kr).
  • TOMTE FORVALTNING AS delte anslagsvis ut 88,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (337,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (84,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (334 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i TOMTE FORVALTNING AS falt med 62,3 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Innskutt egenkapital i SALUTEM AS økte med 11,3 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
  • JGR HOLDING AS delte anslagsvis ut 8 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (114,3 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (111,2 mill. kr).
  • Innskutt egenkapital i MALLIN VENTURE AS falt med 9,5 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i MALLIN VENTURE AS steg fra 3,7 mill. kr i 2023 til 21,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • MALLIN VENTURE AS gikk fra 27,8 % til 0 % av aksjene i BIOWATER TECHNOLOGY AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.