Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Vema Iii AS

Org.nr. 917019371 · AS · Drift av historiske steder og monumenter · Bærum

Aksjene i Vema Iii AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 2,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Vema Iii AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt 0,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,13 % av den samme verdien, så avkastningen er 6 ganger formuesskatten.

Hva ble holdt tilbake i Vema Iii AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 42 917 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 1 kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 8 673 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 16 240 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.

Hvordan har det gått med Vema Iii AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 42 917 kr. Bankinnskuddene økte med 3 795 kr. Det er i snitt tatt ut 1 kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 0 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (5 578 kr).

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 2,3 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 3 550 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 3 467 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Vema Iii AS?

Vema Iii AS eies til slutt av Christian Andreas Bredal Beck (10,8 % gjennom Cant Invest AS), Christian Frederik Ness (10,8 %), Jan Tellef Thorleifsson (10,8 %), Kim Wahl (10,8 %) og Gunnar Evensen (10,8 % gjennom Møsbu AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vema Iii AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Christian Andreas Bredal Beck gjennom Cant Invest AS. Eier også aksjer i Gumøy Golf AS (0,43 %)10,8 %226 872 kr0 kr
Christian Frederik Ness. Eier også aksjer i Stokkedammen AS (40,06 %)10,8 %226 872 kr0 kr
Jan Tellef Thorleifsson. Eier også aksjer i Styrbord AS (100 %)10,8 %226 872 kr0 kr
Kim Wahl. Eier også aksjer i Ceki AS (100 %), Gumøy Golf AS (0,85 %), Esw Invest AS (0,36 %), VSW Kapital AS (0,36 %), JSW Invest AS (0,36 %) og 2 andre10,8 %226 872 kr0 kr
Gunnar Evensen gjennom Møsbu AS10,8 %226 872 kr0 kr
Nils Kloumann Selte gjennom Nian AS. Eier også aksjer i Haga Golf AS (0,06 %), Orkla ASA (under 0,01 %)10,8 %226 872 kr0 kr
Otto Nicolay Jervell. Eier også aksjer i Montana Maritime Group AS (100 %), Asker Toppfotball AS (0,54 %)10,8 %226 872 kr0 kr
Svein Oscar Spieler. Eier også aksjer i Chuse AS (66,5 %), Sos Shipping AS (35 %), Ensurge Micropower ASA (0,07 %), Huddly AS (0,05 %), Bonheur ASA (0,02 %) og 4 andre10,8 %226 872 kr0 kr
Andreas Myhrvold. Eier også aksjer i Dakapo AS (100 %), Proxflyer AS (0,5 %)0,3 %6 482 kr0 kr
Cato Richard Rose. Eier også aksjer i K. Rose Holding AS (100 %), AS Stabekkhusene (3,55 %)0,3 %6 482 kr0 kr
Eirik Borgersrud. Eier også aksjer i Ea Bygg og Montasje AS (50,07 %)0,3 %6 482 kr0 kr
Eric Alexander Svenkerud. Eier også aksjer i Easyrider AS (100 %), Tomra Systems ASA (under 0,01 %), Höegh Autoliners ASA (under 0,01 %), Orkla ASA (under 0,01 %)0,3 %6 482 kr0 kr
Ernst-Christian Thue. Eier også aksjer i Thue & Johansen Holding AS (45 %)0,3 %6 482 kr0 kr
Gabriel Lund0,3 %6 482 kr0 kr
Jon Alexander Kristiansen. Eier også aksjer i Nash Invest AS (100 %), Storebrand ASA (under 0,01 %)0,3 %6 482 kr0 kr
Verdigrunnlag
2,6 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
2,1 mill. kr
Formuesskatt om én person eide alt
3 467 kr

Hendelser i eierkjeden

  • CANT INVEST AS delte anslagsvis ut 9,9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (32,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−219 668 kr) minus opptjent egenkapital 2025 (22,7 mill. kr).
  • MØSBU AS delte anslagsvis ut 35 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (519,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (−2,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (482,2 mill. kr).
  • MØSBU AS gikk fra 15,5 % til 0 % av aksjene i FUTURISTS AS i 2025.
  • MØSBU AS gikk fra 4,2 % til 0 % av aksjene i ARDOQ AS i 2025.
  • MØSBU AS gikk fra 1,1 % til 0 % av aksjene i ARBAFLAME AS i 2025.
  • KAP AS gikk fra 10,8 % til 0 % av aksjene i VEMA III AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • TORKEL BADEN OLRIK gikk fra 10,8 % til 0 % av aksjene i VEMA III AS i 2024, uten at selskapet utstedte nye aksjer. Aksjer er altså solgt eller overført.
  • CANT INVEST AS delte anslagsvis ut 5,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (38,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−353 294 kr) minus opptjent egenkapital 2024 (32,8 mill. kr).
  • Bankinnskuddet i CANT INVEST AS økte med 9,6 mill. kr i 2024, mens anleggsmidlene falt med 13,3 mill. kr. Aksjer eller andre eiendeler er gjort om til kontanter.
  • MØSBU AS delte anslagsvis ut 50 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (584,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (−15 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (519,7 mill. kr).
  • MØSBU AS gikk fra 4,9 % til 0 % av aksjene i KYOTO GROUP AS i 2024.
  • Finansinntektene i NIAN AS steg fra 1,8 mill. kr i 2023 til 26,2 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • NIAN AS gikk fra 11,5 % til 0 % av aksjene i ADP HUSEBY UTVIKLING AS i 2024.

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.