Formuesskatten

Anslag · inntektsår 2025

Elenovations AS

Org.nr. 916834136 · AS · Annen teknisk konsulentvirksomhet · Stavanger

Aksjene i Elenovations AS gir de 37 personlige eierne anslagsvis 6 741 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,1 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.

Tjener Elenovations AS mer enn formuesskatten?

Egenkapitalen har gitt −42,8 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,46 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.

Hva ble holdt tilbake i Elenovations AS?

Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2024 gikk egenkapitalen ned med 2,9 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 47 174 kr i inntektsåret 2024.

Hvordan har det gått med Elenovations AS?

Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 3,3 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 194 456 kr og den langsiktige gjelden ble betalt ned med 240 000 kr. Det er ikke tatt ut utbytte eller konsernbidrag i perioden. Formuesskatten for én eier som eier alt krever et utbytte på 38 206 kr i året.

Hva blir formuesskatten for 2026?

Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 9,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 71 657 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 23 749 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.

Hvem eier Elenovations AS?

Elenovations AS eies til slutt av Personlig eier A (58,9 % gjennom Elenovations Holding AS), Atis Limited (14,4 %), Personlig eier B (3,6 % gjennom Beyond Centauri AS), Herschel Comm V (3,6 %) og Stefan Strub (3,6 %), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.

Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Elenovations AS?

Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.

EierAndelFormuesverdiFormuesskatt
Personlig eier A gjennom Elenovations Holding AS58,9 %2,4 mill. kr6 741 kr
Atis Limited (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)14,4 %593 671 kr–
Personlig eier B gjennom Beyond Centauri AS3,6 %148 418 kr0 kr
Herschel Comm V (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)3,6 %148 418 kr–
Stefan Strub (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)3,6 %148 418 kr–
Personlig eier C gjennom TRK Group AS2,2 %89 051 kr0 kr
Personlig eier D gjennom Kløver Kapital AS1,7 %69 459 kr0 kr
Alexander Kristoff Limited NUF1,4 %59 367 kr–
Personlig eier E gjennom Alg Holding AS0,7 %29 684 kr0 kr
Personlig eier F gjennom Fjell og Daler AS0,7 %29 684 kr0 kr
Personlig eier G gjennom Verdilauget AS0,7 %29 684 kr0 kr
Personlig eier H gjennom Kløver Kapital AS0,5 %19 591 kr0 kr
Personlig eier I0,4 %14 842 kr0 kr
Raimund C. Hoanes (uten norsk id, betaler ikke norsk formuesskatt)0,3 %11 873 kr–
Personlig eier J gjennom Class Of '17 AS → Aksim AS0,3 %11 604 kr0 kr
Verdigrunnlag
5,2 mill. kr
Formuesverdi (80 %)
4,1 mill. kr
Formuesskatt for de personlige eierne samlet
6 741 kr
Formuesskatt om én person eide alt
23 749 kr

Hendelser i eierkjeden

  • Innskutt egenkapital i ELENOVATIONS AS falt med 4,6 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Antall aksjer i ELENOVATIONS AS økte fra 1 327 til 1 393 i 2025, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • ELENOVATIONS HOLDING AS gikk fra 64,1 % til 58,9 % av aksjene i ELENOVATIONS AS i 2025.
  • Innskutt egenkapital i TRK GROUP AS falt med 30 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
  • Finansinntektene i TRK GROUP AS steg fra 425 178 kr i 2024 til 89,5 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
  • TRK GROUP AS gikk fra 8,4 % til 0 % av aksjene i KEY BUTLER X LOTEL AS i 2025.
  • TRK GROUP AS gikk fra 4,8 % til 0 % av aksjene i RAILWAY HOLDING AS i 2025.
  • TRK GROUP AS gikk fra 2,9 % til 0 % av aksjene i AECOM ENGINEERING TECHNOLOGY SERVICES AS i 2025.
  • Antall aksjer i ELENOVATIONS AS økte fra 1 193 til 1 327 i 2024, og 1 nye eiere kom inn. Det betyr at selskapet har utstedt nye aksjer.
  • BEYOND CENTAURI AS gikk fra 1,3 % til 0,1 % av aksjene i DESERT CONTROL AS i 2024.
  • TRK GROUP AS gikk fra 2,3 % til 0 % av aksjene i HIGHERED AS i 2024.

I eierkjeden

Slik er tallene regnet

Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.