Anslag · inntektsår 2025
Malling & Co Eiendomsfond AS
Org.nr. 916638914 · AS · Alternative investeringsfond (aif) som ikke er verdipapirfond · Oslo
Aksjene i Malling & Co Eiendomsfond AS gir de 13 personlige eierne anslagsvis 46,8 mill. kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 4,3 mrd. kr, regnet fra egenkapitalen i konsernregnskapet for 2024.
Tjener Malling & Co Eiendomsfond AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 1,5 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,88 % av den samme verdien, så avkastningen er 1,7 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Malling & Co Eiendomsfond AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 gikk egenkapitalen ned med 355,4 mill. kr. Selskapet tapte eller delte ut mer enn det tjente, så ingen del av overskuddet ble holdt tilbake. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 96,6 mill. kr i inntektsårene 2024–2025.
Hvordan har det gått med Malling & Co Eiendomsfond AS?
Fra 2023 til 2025 falt egenkapitalen med 355,4 mill. kr. Bankinnskuddene økte med 274 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 2,8 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 155,4 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 2 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (76 mill. kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 4,2 mrd. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 46,2 mill. kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 47,3 mill. kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Malling & Co Eiendomsfond AS?
Malling & Co Eiendomsfond AS eies til slutt av Mads Mortensen (36 % gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Cacomo AS), Anders Kristoffer Malling (13 % gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Malling Eiendom AS → Andma Invest AS og Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Andma Invest AS), Morten Alexander Malling (13 % gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Malling Eiendom AS → Moma Invest AS og Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Moma Invest AS), Peter Tidemand Malling (13 % gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Malling Eiendom AS → Petima Invest AS og Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Petima Invest AS) og Anders Berggren (5,2 % gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Boan Invest AS), og 8 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Malling & Co Eiendomsfond AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Mads Mortensen gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Cacomo AS | 36 % | 1,5 mrd. kr | 17 mill. kr |
| Anders Kristoffer Malling gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Malling Eiendom AS → Andma Invest AS; Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Andma Invest AS | 13 % | 558,5 mill. kr | 6,1 mill. kr |
| Morten Alexander Malling gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Malling Eiendom AS → Moma Invest AS; Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Moma Invest AS | 13 % | 558,5 mill. kr | 6,1 mill. kr |
| Peter Tidemand Malling gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Malling Eiendom AS → Petima Invest AS; Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Petima Invest AS. Eier også aksjer i Hedvig AS (100 %), Admima Invest AS (100 %), Tidemand AS (100 %), Haga Golf AS (0,06 %), Rosenkrantzgate 10 AS (0,02 %) | 13 % | 558,5 mill. kr | 6,1 mill. kr |
| Anders Berggren gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Boan Invest AS | 5,2 % | 223,4 mill. kr | 2,4 mill. kr |
| Torjus Mykland gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Fjære Invest AS. Eier også aksjer i Hugin AS (23,17 %) | 5 % | 215 mill. kr | 2,3 mill. kr |
| Didrik Christian Brager Carlsen gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Theofine AS. Eier også aksjer i Rosenlund & Co AS (under 0,01 %) | 5 % | 215 mill. kr | 2,3 mill. kr |
| Marius Christian Herud gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS. Eier også aksjer i Marher Invest AS (100 %), Hilma Invest AS (45 %), Herberg Invest AS (33,33 %), C Sundtsgt 19 AS (0,98 %), Cloudberry Clean Energy ASA (0,01 %) | 2,6 % | 111,7 mill. kr | 1,2 mill. kr |
| Tor Arne Utgård gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Nextor AS. Eier også aksjer i Utgård Holding A/S (0,37 %), Haga Golf AS (0,06 %) | 2,6 % | 111,7 mill. kr | 1,2 mill. kr |
| Cathrine Kildalsen gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Caki AS. Eier også aksjer i Elmera Group ASA (under 0,01 %), Techstep ASA (under 0,01 %), Entra ASA (under 0,01 %), Airthings AS (under 0,01 %), Aker Horizons ASA (under 0,01 %) og 1 andre | 1,3 % | 55,8 mill. kr | 575 995 kr |
| Fredrik Thormod Sommerfeldt gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Eiendomshuset Malling & Co AS → Kadi Invest AS | 1,3 % | 55,8 mill. kr | 575 995 kr |
| Cecilie Therese Ellefsen gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Cecel Invest AS. Eier også aksjer i Nedre Storgate 3 AS (1,1 %) | 1 % | 43 mill. kr | 434 604 kr |
| Fredrik Jansen gjennom Malling & Co Investment Management AS → Malling & Co Property Partners AS → Hemaja AS. Eier også aksjer i Hermart AS (50 %) | 1 % | 43 mill. kr | 434 604 kr |
- Verdigrunnlag
- 5,4 mrd. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 4,3 mrd. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 47,3 mill. kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i MALLING & CO EIENDOMSFOND AS falt med 300 mill. kr i 2025. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- MALLING & CO INVESTMENT MANAGEMENT AS delte anslagsvis ut 23,4 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (7,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (23,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (7,3 mill. kr).
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (33,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (33,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (36,6 mill. kr).
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i TVERRVEIEN 3 HOLDING AS i 2025.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i THERESESGATE 32/34 B ANDELER AS i 2025.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MALLING CORE PLUS II FEEDER AS i 2025.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SOFIES PLASS 3 HOLDING AS i 2025.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i SEILDUKSGATA 23 OSLO AS i 2025.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STRANDGATA 53-57 HAREID AS i 2025.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i FOSSVEIEN 9 OSLO AS i 2025.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i STAKKEVOLLAN HOLDING AS i 2025.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 1,6 % til 0 % av aksjene i BADEHUSGATA INVEST AS i 2025.
- EIENDOMSHUSET MALLING & CO AS delte anslagsvis ut 60 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (185 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (74,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (199,8 mill. kr).
- EIENDOMSHUSET MALLING & CO AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MALLING BUSINESS SOLUTIONS AS i 2025.
- EIENDOMSHUSET MALLING & CO AS gikk fra 80 % til 72,5 % av aksjene i MALLING & CO RESEARCH AND VALUATION AS i 2025.
- EIENDOMSHUSET MALLING & CO AS gikk fra 24,4 % til 0 % av aksjene i ANVIL ASSET ADVISORS AS i 2025.
- EIENDOMSHUSET MALLING & CO AS gikk fra 10,6 % til 0 % av aksjene i HYBRIDGE MEZZANINE AS i 2025.
- CACOMO AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i CAMO INVEST AS i 2025.
- CACOMO AS gikk fra 1,3 % til 0 % av aksjene i BADEHUSGATA INVEST AS i 2025.
- ANDMA INVEST AS delte anslagsvis ut 8,8 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (8,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (10,5 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (9,8 mill. kr).
- MALLING & CO INVESTMENT MANAGEMENT AS delte anslagsvis ut 23,4 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (5,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (24,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (7,1 mill. kr).
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (35,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (28 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (33,2 mill. kr).
- Finansinntektene i MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS steg fra 5,5 mill. kr i 2023 til 31 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- MALLING & CO PROPERTY PARTNERS AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i MALLING CORE PLUS II HOLDING AS i 2024.
- EIENDOMSHUSET MALLING & CO AS delte anslagsvis ut 60 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (171,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (73,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (185 mill. kr).
- EIENDOMSHUSET MALLING & CO AS gikk fra 100 % til 59,5 % av aksjene i MALLING & CO VENTURE AS i 2024.
- EIENDOMSHUSET MALLING & CO AS gikk fra 86 % til 84 % av aksjene i MALLING & CO FORVALTNING HOLDING AS i 2024.
- CACOMO AS delte anslagsvis ut 5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (83,7 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (4,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (83,3 mill. kr).
- ANDMA INVEST AS delte anslagsvis ut 13,6 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (16,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (5,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (8,1 mill. kr).
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.