Anslag · inntektsår 2025
Vagle Grønn AS
Org.nr. 916368801 · AS · Utleie av egen eller leid fast eiendom · Stavanger
Aksjene i Vagle Grønn AS gir de 9 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 7,4 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Vagle Grønn AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt 31,1 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,61 % av den samme verdien, så avkastningen er 50,9 ganger formuesskatten.
Hva ble holdt tilbake i Vagle Grønn AS?
Fra utgangen av 2023 til utgangen av 2025 ble 442 259 kr av overskuddet liggende i selskapet, og 5,1 mill. kr ble delt ut. Formuesskatten for eierne var anslagsvis 107 053 kr i inntektsårene 2024–2025. Hadde det tilbakeholdte vært tatt ut som utbytte til personlige eiere, ville utbytteskatten vært om lag 167 351 kr. Den skatten er utsatt til pengene tas ut.
Hvordan har det gått med Vagle Grønn AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 442 259 kr. Bankinnskuddene økte med 2 720 kr og den langsiktige gjelden økte med 17,5 mill. kr. Det er i snitt tatt ut 2,5 mill. kr i året i utbytte eller konsernbidrag, 27,7 ganger utbyttet formuesskatten for én eier som eier alt krever (91 396 kr).
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 7,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 51 779 kr i formuesskatt om én person eide alt, ned fra 56 812 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Vagle Grønn AS?
Vagle Grønn AS eies til slutt av 3log ANS (38,2 % gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → NHP Eiendom AS → Relog AS), Personlig eier A (12 % gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS og K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS), Personlig eier B (7,6 % gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS), Personlig eier C (5,1 % gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS) og AB Persson Invest (4,3 % gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → NHP Eiendom AS → Relog AS → Persson Norge AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Vagle Grønn AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| 3log ANS gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → NHP Eiendom AS → Relog AS | 38,2 % | 2,8 mill. kr | – |
| Personlig eier A gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS; K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → TS Forvaltning AS | 12 % | 893 310 kr | 0 kr |
| Personlig eier B gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS | 7,6 % | 568 802 kr | 0 kr |
| Personlig eier C gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Stangeland Eiendom Holding AS → Stangeland Holding AS → Os Forvaltning AS | 5,1 % | 382 847 kr | 0 kr |
| AB Persson Invest gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → NHP Eiendom AS → Relog AS → Persson Norge AS | 4,3 % | 321 656 kr | – |
| AS Tres gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS | 2,8 % | 208 735 kr | – |
| AS W Wilhelmsen gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS | 2,7 % | 204 016 kr | – |
| Personlig eier D gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Thelon AS | 2,5 % | 182 308 kr | 0 kr |
| Personlig eier E gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → KBK AS | 2,4 % | 175 016 kr | 0 kr |
| Personlig eier F gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → RBK Holding AS | 2,4 % | 175 016 kr | 0 kr |
| Personlig eier G gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Ikm Eiendom AS → Ikm Invest AS → VBK Holding AS | 2,4 % | 175 016 kr | 0 kr |
| Personlig eier H gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → NHP Eiendom AS → Relog AS → Lyng Gruppen AS | 2,1 % | 154 316 kr | 0 kr |
| Skips AS Tudor gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → K2 Stavanger AS → Norsea Eiendom Dusavik AS → Norsea Property AS → Norsea Group AS → Wilhelmsen New Energy AS → Wilh. Wilhelmsen Holding ASA → Tallyman AS | 1,5 % | 114 094 kr | – |
| Stiftelsen Fritt Ord gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → NHP Eiendom AS → Relog AS | 1,5 % | 109 727 kr | – |
| Personlig eier I gjennom K2-Relog Industrieiendom AS → NHP Eiendom AS → Relog AS → Heglund Holding AS → Heglund Invest AS | 0,9 % | 63 663 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 9,3 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 7,4 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 56 812 kr
Hendelser i eierkjeden
- VAGLE GRØNN AS delte anslagsvis ut 3,6 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (3,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (8,5 mill. kr).
- Finansinntektene i K2 STAVANGER AS steg fra 4,3 mill. kr i 2024 til 111,2 mill. kr i 2025. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- K2 STAVANGER AS gikk fra 60 % til 0 % av aksjene i FINNESTADVEIEN 9 AS i 2025.
- STANGELAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (312,4 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (63,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (336,3 mill. kr).
- STANGELAND HOLDING AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i STANGELAND TECTA EIENDOM AS i 2025.
- VAGLE GRØNN AS delte anslagsvis ut 1,5 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (8,1 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (2,4 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (9 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i K2-RELOG INDUSTRIEIENDOM AS økte med 34,5 mill. kr i 2024. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- NHP EIENDOM AS gikk fra 100 % til 50 % av aksjene i TAFTØY NÆRINGSPARK AS i 2024.
- K2 STAVANGER AS gikk fra 100 % til 0 % av aksjene i PILEN EIENDOM AS i 2024.
- K2 STAVANGER AS gikk fra 25 % til 0 % av aksjene i VARDENES UTVIKLING AS i 2024.
- STANGELAND HOLDING AS delte anslagsvis ut 40 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (266,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (85,9 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (312,4 mill. kr).
- STANGELAND HOLDING AS gikk fra 39,5 % til 0 % av aksjene i FORUM JÆREN AS i 2024.
- STANGELAND HOLDING AS gikk fra 33,3 % til 0 % av aksjene i FOSSEIKEVEIEN 10 AS i 2024.
I eierkjeden
- Eier: 3log ANS
- Eier: AB Persson Invest
- Eier: AS Tres
- Eier: AS W Wilhelmsen
- Eier: Skips AS Tudor
- Eier: Stiftelsen Fritt Ord
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.