Anslag · inntektsår 2025
Norinsect AS
Org.nr. 916325010 · AS · Produksjon av næringsmidler ikke nevnt annet sted · Fjord
Aksjene i Norinsect AS gir de 15 personlige eierne anslagsvis 0 kr i formuesskatt for inntektsåret 2025. Formuesverdien av selskapet er 14,2 mill. kr, regnet fra egenkapitalen i regnskapet for 2024.
Tjener Norinsect AS mer enn formuesskatten?
Egenkapitalen har gitt −83,7 % avkastning i året etter selskapsskatt i snitt i 2024–2025. Formuesskatten for eierne tilsvarer 0,7 % av den samme verdien, mer enn selskapet har tjent i perioden.
Hvordan har det gått med Norinsect AS?
Fra 2023 til 2025 økte egenkapitalen med 8,1 mill. kr. Bankinnskuddene falt med 11,4 mill. kr og den langsiktige gjelden økte med 20 mill. kr.
Hva blir formuesskatten for 2026?
Regnskapet for 2025 gir en formuesverdi på 22,1 mill. kr for inntektsåret 2026, og anslagsvis 202 593 kr i formuesskatt om én person eide alt, opp fra 124 228 kr. Anslaget er foreløpig: eierne og satsene kan endre seg.
Hvem eier Norinsect AS?
Norinsect AS eies til slutt av Bjørnar Flem (11,9 % gjennom Norinsect Holding AS → Artec Holding AS → BFL Invest AS og Norinsect Holding AS → BFL Invest AS), Peder Stavdal Vikenes (9,5 % gjennom Norinsect Holding AS → P S Vikenes AS), Victor Fiveland (8,4 % gjennom Norinsect Holding AS → Artec Holding AS → Fiveland Invest AS), Bjørn Finnøy (8,4 % gjennom Norinsect Holding AS → Artec Holding AS → Tef Holding AS) og Terje Nyman (7,8 % gjennom Norinsect Holding AS → Habu Holding AS → Tananger Enterprise AS), og 10 andre, ifølge aksjonærregisteret per 31.12.2025.
Hvor mye formuesskatt betaler eierne av Norinsect AS?
Formuesskatten på aksjene i selskapet, regnet som om de er eierens eneste formue. Hver eier får bunnfradraget.
| Eier | Andel | Formuesverdi | Formuesskatt |
|---|---|---|---|
| Bjørnar Flem gjennom Norinsect Holding AS → Artec Holding AS → BFL Invest AS; Norinsect Holding AS → BFL Invest AS | 11,9 % | 1,7 mill. kr | 0 kr |
| Peder Stavdal Vikenes gjennom Norinsect Holding AS → P S Vikenes AS | 9,5 % | 1,3 mill. kr | 0 kr |
| Victor Fiveland gjennom Norinsect Holding AS → Artec Holding AS → Fiveland Invest AS | 8,4 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Bjørn Finnøy gjennom Norinsect Holding AS → Artec Holding AS → Tef Holding AS | 8,4 % | 1,2 mill. kr | 0 kr |
| Terje Nyman gjennom Norinsect Holding AS → Habu Holding AS → Tananger Enterprise AS. Eier også aksjer i Tern AS (54,17 %), Itera ASA (0,04 %), Sparebank 1 Sør-Norge ASA (0,02 %), Aker ASA (under 0,01 %), Tananger Invest AS (under 0,01 %) | 7,8 % | 1,1 mill. kr | 0 kr |
| Harald Larsen Espeland gjennom Norinsect Holding AS → Attraktive Lokalsamfunn AS | 6,9 % | 979 012 kr | 0 kr |
| Bjørn Haukebø gjennom Norinsect Holding AS → Hauken AS | 6,6 % | 937 528 kr | 0 kr |
| Sturla Sand gjennom Norinsect Holding AS → Habu Holding AS → Tananger Holding AS | 5 % | 711 820 kr | 0 kr |
| Maj-Lis Larsen Espeland gjennom Norinsect Holding AS → Attraktive Lokalsamfunn AS. Eier også aksjer i Axio AS (0,14 %), Nordic Mining ASA (under 0,01 %), Odfjell SE (under 0,01 %), Salmar ASA (under 0,01 %) | 4,6 % | 652 675 kr | 0 kr |
| Silje Nyman gjennom Norinsect Holding AS → Habu Holding AS → Tananger Enterprise AS → Emol AS. Eier også aksjer i Tern AS (6,25 %), Ascenium Holding AS (under 0,01 %) | 3,6 % | 512 510 kr | 0 kr |
| Line Nyman Rogneflåten gjennom Norinsect Holding AS → Habu Holding AS → Tananger Enterprise AS → Marudi AS. Eier også aksjer i Hinnatrekanten Legesenter Eiendom AS (10 %), Hinnatrekanten Legesenter AS (10 %), Tern AS (6,25 %) | 3,6 % | 512 510 kr | 0 kr |
| Sverre Mathias Martinsen gjennom Norinsect Holding AS → Svemar Holding AS | 3 % | 424 415 kr | 0 kr |
| Aslak Lie gjennom Norinsect Holding AS → Ascali AS | 2,8 % | 391 796 kr | 0 kr |
| Martin Sand gjennom Norinsect Holding AS → Habu Holding AS → Tananger Holding AS → Oblomov AS. Eier også aksjer i Bookis SPV AS (0,58 %), Voss Veksel- og Landmandsbank ASA (0,01 %) | 2,5 % | 355 910 kr | 0 kr |
| Mette Sand gjennom Norinsect Holding AS → Habu Holding AS → Tananger Holding AS → Turris AS | 2,5 % | 355 910 kr | 0 kr |
- Verdigrunnlag
- 17,7 mill. kr
- Formuesverdi (80 %)
- 14,2 mill. kr
- Formuesskatt om én person eide alt
- 124 228 kr
Hendelser i eierkjeden
- Innskutt egenkapital i NORINSECT AS økte med 9,9 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- Innskutt egenkapital i NORINSECT HOLDING AS økte med 45,8 mill. kr i 2025. Det betyr ny kapital inn, for eksempel en emisjon.
- HABU HOLDING AS delte anslagsvis ut 30 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (187,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (12,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (170,2 mill. kr).
- HABU HOLDING AS gikk fra 34 % til 0 % av aksjene i PROMET AS i 2025.
- HABU HOLDING AS gikk fra 30 % til 0 % av aksjene i NORFOG AS i 2025.
- HABU HOLDING AS gikk fra 5 % til 0 % av aksjene i MITOMED AS i 2025.
- ARTEC HOLDING AS gikk fra 17,9 % til 12,6 % av aksjene i ENDÚR ASA i 2025.
- TANANGER ENTERPRISE AS delte anslagsvis ut 33 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (264,6 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (39,7 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (271,3 mill. kr).
- TANANGER HOLDING AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2025, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2024 (154,2 mill. kr) pluss årsresultatet 2025 (21,1 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2025 (166,3 mill. kr).
- Innskutt egenkapital i NORINSECT AS falt med 1,8 mill. kr i 2024. Det tyder på kapitalnedsettelse, ofte med utbetaling til eierne.
- HABU HOLDING AS delte anslagsvis ut 42,2 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (116,5 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (113,6 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (187,9 mill. kr).
- Finansinntektene i HABU HOLDING AS steg fra 50 mill. kr i 2023 til 180,5 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- ARTEC HOLDING AS gikk fra 23,4 % til 17,9 % av aksjene i ENDÚR ASA i 2024.
- ARTEC HOLDING AS gikk fra 3,9 % til 0 % av aksjene i DNB EIENDOMSFOND CORE PLUS AS i 2024.
- TANANGER ENTERPRISE AS delte anslagsvis ut 18 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (236,8 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (45,8 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (264,6 mill. kr).
- TANANGER HOLDING AS delte anslagsvis ut 9 mill. kr for 2024, i utbytte eller konsernbidrag. Beregnet som opptjent egenkapital 2023 (138,9 mill. kr) pluss årsresultatet 2024 (24,3 mill. kr) minus opptjent egenkapital 2024 (154,2 mill. kr).
- Finansinntektene i TANANGER HOLDING AS steg fra 2,4 mill. kr i 2023 til 25 mill. kr i 2024. I et selskap med lite drift er det typisk mottatt utbytte eller gevinst ved salg av aksjer.
- TANANGER HOLDING AS gikk fra 28,8 % til 26 % av aksjene i AKVAFUTURE AS i 2024.
Slik er tallene regnet
Formuesverdien er 80 prosent av egenkapitalen året før, og eierskapet er hentet fra aksjonærregisteret per 31.12.2025. Tallene er anslag, ikke utlignet skatt. Mer om metoden.